بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در اجتماع بزرگ مردم شهرستان زرند

14/ 2/ 84

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدللَّه ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام على سيّدنا و نبيّنا ابى القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطيبين الأطهرين المنتجبين سيّما بقيّة اللَّه فى الأرضين.‏

نام شهر شما و ياد مناقب مردم زرند را در گزارش‏هاى گوناگون و در آنچه از اهل زرند مى‏شنيديم، مى‏دانستيم. زرند و مردم زرند را همواره به ايمان، به عزم راسخ، به اتحاد كلمه، به صفا و معنويت و به اخلاص و صدق شناخته بوديم. امروز كه من در برابر جمع شما مرد و زنِ باصفا و بااخلاصِ زرندى قرار دارم، تجسم همه‏ى آن صفات نيكو و مناقب شهرى و منطقه‏يى را مشاهده مى‏كنم.

ياد زلزله‏ى زرند - كه بيش از دو ماه از آن مى‏گذرد - براى ما غم‏انگيز است. مصيبت مردم به‏وسيله‏ى يك حادثه‏ى طبيعى، چيزى نيست كه علاقه‏مندان و ارادتمندان به اين مردم را از درد و مصيبت خود بركنار بدارد. اما من ضمن اين‏كه از خداى متعال خواسته‏ام و باز هم متضرعانه مى‏خواهم كه مصيبت بزرگ زلزله را براى شما مردم به يك نعمت بزرگ تبديل كند و به مصيبت‏ديدگان و خسارت‏ديدگان، صبر و استقامت مرحمت كند، مى‏خواهم عرض كنم كه مصايب و بلايا - كه زندگى تاريخى يك ملت هرگز از آن بركنار نمى‏ماند - كوچكتر از آن است كه بتواند در عزم راسخ و تصميم يك ملت و يك مجموعه‏ى انسانى در طريق آرمان‏هاى بزرگ اثر بگذارد. بنده زرند را به دوازده هزار رزمنده‏ى آن در جبهه شناخته‏ام؛ به جوانان پُرشور آن، به شهداى عالى‏قدر آن، به خانواده‏هايى كه پشتيبانى جنگ را در طول دوران دفاع مقدس با گرمى و صفا بر عهده گرفته بودند، شناخته‏ام. زرند را به فتوح و گشايش و شكوفايى امر تعليم - چه در بخش حوزه، چه در بخش دانشگاه - به زحمتكشى مردم آن در بخش‏هاى معدنى، به وفادارى آنها به دين، به رغبت آنها به نمازجمعه و اجتماع پُرشور آنها در روز جمعه شناخته‏ام.

در سطح استان، اجتماع مردم در نمازجمعه‏ى زرند - طبق گزارش‏هايى كه به بنده داده‏اند - در رتبه‏ى اول قرار دارد. حضور آنان در جبهه - رزمندگان آنها، دانش‏پژوهان آنها، كارگران و زحمتكشان آنها، علما و روحانيون آنها - از لحاظ كمّ و كيف، در رتبه‏ى اول قرار داشته است. امروز هم در شهر زرند و در يكى دو روستاى مناطق زلزله‏زده - كه رفتيم به آن‏جا سر زديم - شور و علاقه و صفاى اين مردم مؤمن را مشاهده كرديم.

آنچه از اين فرصت و موقعيت مى‏خواهم استفاده كنم، توصيه‏يى است به شما و توصيه‏يى است به مسؤولان. توصيه‏ى به مسؤولان، همان مطلب كلى است كه بارها با آنها در ميان گذاشته شده است و شما مردم هم در جريان قرار داريد. اگر اين توصيه را در محضر مردم عرض مى‏كنيم، براى اين است كه شما مردم عزيز بدانيد كه فرهنگ و اعتقاد و برنامه‏ى مسؤولان در كشور اين است؛ بدانيد كه اهتمام به كار مردم و پيگيرى مسائل و مشكلات آنها مهمترين دغدغه‏ى نظام جمهورى اسلامى است؛ والّا جاى گفتن به مسؤولان، در ملاقات‏هاى كارى با آنهاست. اگر ما گاهى حرفها و نظرات خود يا نظرات آنها را در مجامع مردمىِ عظيم - مثل امروز - مطرح مى‏كنيم، براى معرفى فضاى كارى و فرهنگ كار در جمهورى اسلامى است. بنابراين توصيه‏ى به مسؤولان، سرعت در تصميم‏گيرى و عمل است. به من گزارش دادند كه با استفاده از تجربه‏ى زلزله‏ى فاجعه‏آميز بم، كار براى آبادسازى و پاك‏سازى و فعاليت‏هاى عمرانى در شهرستان زرند بسيار آماده‏تر است. امروز علاوه بر گزارش‏هاى قبلى، گزارش‏هاى ريزترى هم در اين زمينه به بنده داده شد.

توقعاتى كه مردم از مسؤولان دارند، بحق و بجاست. البته كشور امكاناتى دارد. آنچه مسؤولان تصميم مى‏گيرند و وعده مى‏دهند، با نگاه به امكانات كشور است. در حد امكانات، آنچه مى‏توانند، بايد انجام دهند و ان‏شاءاللَّه انجام مى‏دهند. برنامه‏هاى كارى آماده شده و تصميم‏هاى درست در اين زمينه گرفته شده است. آن طورى‏كه به من گفتند، در برخى از روستاهاى نزديك زرند، كار شروع هم شده است. بايد هرچه زودتر ان‏شاءاللَّه تعمير خانه‏هاى آسيب‏ديده، يا تخريب خانه‏هاى غيرقابل اصلاح، و جبران خسارت‏هاى زلزله از لحاظ مسكن و جايگاه زندگى و كسب مردم انجام بگيرد؛ چه در شهر زرند، چه در روستاها. وظيفه‏ى مسؤولان، پيگيرى جدى است. همين صحبت را با دوستان مسؤول مى‏كرديم كه تصميم گرفتن نبايد ما را راضى كند؛ بلكه دنبال كردن تصميم‏ها و رسيدن به مقاصد و هدف‏هايى كه داريم تا لحظه‏ى آخر، بايد همت ما باشد.

من در كرمان اين نكته را ابراز كردم، اين‏جا هم عرض مى‏كنم؛ اگرچه ماه‏هاى آخر عمر اين دولت است و با انتخابات و آمدن دولت جديد، برخى از مسؤولان در سطح كشور جابه‏جا خواهند شد؛ ليكن دولت كنونى و مسؤولانى كه امروز در سطوح ستادى و اجرايى مشغول كارند، بايد آنچه را كه تصميم گرفته مى‏شود - چه درباره‏ى مناطق زلزله‏زده‏ى زرند و بم و مناطق ديگر، و چه راجع به مسائل كلى استان - به سرخط اجرا برسانند؛ يعنى دستورالعمل‏هاى اجرايىِ آنها را آماده كنند تا اگر مسؤولان بعدى غير از اينها بودند، وقتى آمدند، بدانند بايد كار را دنبال كنند. مسؤولان دولت بعدى هم - هر كه هستند؛ چه وزرا، چه رئيس دولت، و همه‏ى آنهايى كه نمى‏دانيم چه كسانى اين بار را بر دوش خواهند گرفت - بايد با جديت و سرعت اين كارها را دنبال كنند؛ اين مطالبه‏ى ما از آنهاست. تصميم كافى نيست؛ بايد كار تعقيب شود تا به نقطه‏ى مطلوب برسد و مردم شيرينى كار و كوشش مسؤولان را در كامِ خود احساس كنند. البته ما هم به توفيق الهى هشيارانه، گذران كار را مراقبت خواهيم كرد؛ ما هم رها نمى‏كنيم؛ در همه‏ى سفرها اين‏طورى است. از مسؤولان پى‏درپى مطالبه مى‏كنيم تا كارهايى را كه قول داده‏اند و تصميم گرفته‏اند، ان‏شاءاللَّه انجام دهند.

اما توصيه‏ى ما به مردم. يك توصيه‏ى اصلى اين است كه مردم اين حوادث تلخ را به عنوان تجربه‏هاى لاينفك زندگى بشر، وسيله‏يى براى رشد و تعالى و تكامل قرار دهند و هر چه مى‏توانند، صبر و استقامت و عدم تزلزلِ خودشان در پيگيرى راه هدايت الهى را در اين حوادث تحكيم و تقويت كنند. البته اين معنايش اين نيست كه مردم حقوق مادىِ خود را نخواهند. اگر ما به مردم مى‏گوييم در برابر مصايب صبر كنند، معناى اين حرف اين نيست كه وقتى مصايب را در مقابل خودشان ديدند، منفعل شوند و دست‏بسته تسليم مصايب شوند؛ نه، درست بعكس بايد عمل كرد. يك‏وقت ماديونِ دوران جوانى ما اين‏طور تبليغ مى‏كردند كه اديان الهى مردم محروم و مستضعف و فقير و طبقات كارگر را به صبر توصيه مى‏كنند؛ يعنى حق خودتان را نطلبيد. اين، تهمت به اديان الهى است؛ درست عكس اين است. ما معتقديم هر انسانى در سايه‏ى نگاه درست به واقعيت‏هاى زندگى - چه تلخ و چه شيرين - مى‏تواند خودش را به تعالى معنوى برساند؛ مى‏تواند در برابر حوادث طبيعى تسلايى براى خود به‏دست بياوريد؛ اين تسلا خيلى مهم است. معناى تسلاى قلبى اين نيست كه اگر انسان حقى در عرصه‏يى دارد، آن را دنبال نكند؛ نه، حق را بايد دنبال كند. اما اين را هم همه بدانند كه هيچ تلخى‏يى در زندگى براى انسان پيش نمى‏آيد، مگر اين‏كه اگر در برابر آن تلخى براى خدا صبر كند، خدا عوض آن را در زندگى اصلى انسان - كه زندگى بعد از عبور از مرز حيات و مرگ است - به او خواهد داد. هيچ‏كس در محاسبات الهى سرش كلاه نمى‏رود. كسى كه برخوردار است، در مقابل عمل صالح يك‏طور پاداش مى‏گيرد؛ كسى كه آن برخوردارى را در دنيا ندارد، در مقابل همان عمل صالح پاداش بيشترى از خدا مى‏گيرد. خداى متعال هيچ رنج و زحمتى را در زندگى انسان بى‏اجر نمى‏گذارد. كسى كه از زلزله آسيب مى‏بيند، پيش خدا اجر دارد؛ كسى كه عزيزان خود را از دست مى‏دهد، پيش خدا اجر دارد؛ كسى كه سختى‏ها و تلخى‏هاى زندگى را تحمل مى‏كند، پيش خدا اجر دارد. اسلام تأكيد مى‏كند كه انسان بايد تلاش كند؛ سختى‏ها و تلخى‏ها را تا حدى كه مقدور نيروى بشرى است، به شيرينى و كاميابى تبديل كند؛ يعنى بايد كار كرد، تلاش كرد و احقاق حق كرد - اينها به جاى خود محفوظ - اما در عين حال تلخى و نامرادى در بخشى از مسائل زندگى انسان، پيش خداى متعال اجر دارد؛ اين را ما بايد بدانيم.

زلزله‏زدگان، آسيب‏ديدگان، عزيز از دست‏دادگان، آسيب‏ديدگان مالى و خسارت ديدگان بايد بدانند كه در مقابل آنچه از دست مى‏دهند، وقتى دل به سمت خدا داشته باشند و پاى خدا حساب كنند، خداى متعال به آنها عوض خواهد داد. اين‏طور نيست كه خسارت‏ديده‏ى زلزله با كسى كه خسارت‏ديده‏ى زلزله نيست، پيش خدا يكسان باشند؛ نه، خدا به او اجرى مى‏دهد، كه به اين نمى‏دهد.

نكته‏ى دوم كه اشاره كرديم، اين است كه همه‏ى مصايب دنيا مى‏تواند نردبانى باشد براى پيشرفت يك انسان و يك ملت. در دوران جنگ و دفاع مقدس، اطراف اين كشور را بستند؛ راه‏هاى علم و معرفت و فناورى و محصولات مورد نياز را بر روى ما بستند؛ گلوله‏ى معمولى و سلاح معمولى به ما ندادند؛ اما ملت ما از اين تنگنا و سختىِ بزرگ براى پيشبرد خود استفاده كرد. امروز دنيا در واهمه‏ى سلاح اتمى ملت ايران است. ما دنبال سلاح اتمى نيستيم؛ اما ظرفيت و قابليت ملت ايران به آن‏جا رسيده است كه دنياى مدرن و دنياى دارنده‏ى سلاح‏هاى مخرب و وحشتناك و دارنده‏ى سلاح اتمى، از ملت ايران، از جوانان ايران و از دانشمندان ايران در واهمه است؛ اين خيلى پيشرفت است؛ اين پيشرفت را چگونه و از كجا به‏دست آورديم؟ ملت ايران توانست از آن تنگناها و سختى‏ها و مصيبت‏ها به عنوان نردبانى استفاده كند و خودش را بالا بكشد، و كشاند.

قدرت‏هاى استكبارى خيال مى‏كنند كليد خوشبختى و بدبختى ملتها دست آنهاست. البته اگر ملتى خودش را رها كند، همين‏طور است. اگر ملتى عزم و اراده را شعار خود نسازد، همين‏گونه است؛ كمااين‏كه ملتهاى مسلمانى را ديديم كه اراده‏ى خودشان را به كار نگرفتند؛ لذا زندگى و مرگشان در دست قدرت‏هاى بيگانه افتاد تا بر آنها مسلط شوند. اما اگر ملتى عزم و ايمان و اراده‏ى راسخ خود را به‏كار بگيرد و هويت و شخصيت خود را بشناسد و آن را قدر بداند، هيچ قدرتى قادر نيست بر او مسلط شود.

آنچه ما اصرار داريم در همه‏ى مراحل به ملت ايران عرض كنيم، اين است كه ملت ايران به بركت نگاه به خود توانست قدرت طاغوتى و حكومت فاسد و تا گلو غرق در فساد و وابستگى را سرنگون كند و يك حكومت مردمى برپا سازد. امروز هم كه عربده‏هاى دشمنان اسلام عليه نظام جمهورى اسلامى و ملت ايران از اكناف بلندگوهاى استكبارى بلند است، باز ملت ايران مى‏تواند با اعتماد به خود، با ايستادگى، با عزم و اراده‏ى راسخ و با حفظ همبستگى و اتحاد - كه امسال به عنوان يك كار نمادين، سال همبستگى ملى و مشاركت عمومى اعلام شد - هم به ثروت و رفاه مادى برسد؛ هم به پيشرفت علمى برسد؛ هم فناورى‏هاى نوىِ دنيا را تأمين كند؛ هم از لحاظ ايمان و معنويت، چيزى را كه دنياى مادى غرب در خلأ آن قرار دارد، براى خود به‏وجود بياورد؛ ايمان را براى خودش تأمين كند و معرفت دينى را در خود عمق ببخشد.

امريكايى‏ها و مستكبران و مسلطين بر رژيم ايالات متحده‏ى امريكا خيال مى‏كنند همه چيز، دست آنهاست؛ اشتباه مى‏كنند. البته عقلا و خردمندان و پخته‏ترهايشان مى‏دانند عربده‏هايى كه كشيده مى‏شود، بيجاست؛ اما جاهل‏هايشان مستانه فرياد مى‏كشند و دنيا را به چالش مى‏طلبند.

ملت ايران راهى را انتخاب كرده و خواهد رفت؛ اين راه، راه عزت و علم و ايمان و عزم است. بايد دنبال علم بود. بحمداللَّه شهر شما از لحاظ حوزه و دانشگاه، شهر شكوفايى است. بايد دنبال ايمان بود. خوشبختانه شما مردمِ اين شهر و مردم استان كرمان، مردمان مؤمن و دين‏باوريد؛ كسانى هستيد كه از بن‏دندان دين خدا و ايمان الهى را قبول كرده‏ايد؛ اگرچه ملت ما در همه‏ى نقاط اين كشور از ايمان به دين اسلام و زلال معارف الهى برخوردارند. از لحاظ كار و عزم و اراده هم بحمداللَّه ملت ما نشان داده‏اند، و شما مردم زرند و مردم استان كرمان هم نشان داده‏ايد كه اهل اراده هستيد. بخواهيد، تصميم بگيريد و عمل كنيد.

يكى از چيزهايى كه بسيار مهم است، مقاوم‏سازى است. زلزله‏ى بم، ما و مسؤولان كشور را يك‏بار ديگر به اهميت مقاوم‏سازى آگاه كرد. تجربه‏ى بم براى ما در سرتاسر كشور يك درس عملى شد؛ بعد هم مسأله‏ى زرند پيش آمد. همه بايد مقاوم‏سازى را جدى بگيرند؛ هم مسؤولان و هم مردم. توصيه‏ى به مقاوم‏سازى، فقط توصيه‏ى به مسؤولان نيست. طرحى كه درباره‏ى ساختن روستاها، برادران بنياد مسكن به كمك دولت دارند دنبال مى‏كنند، يك مقاوم‏سازىِ عمومى است؛ اما شهرها هم همين‏طور است. مردم، سازندگان خانه‏ها، انبوه‏سازان و همچنين مسؤولان دولتى بايد مقاوم‏سازى را يكى از مسائل اصلى قرار دهند.

كشور ما، كشور زلزله‏خيزى است. شهرستان زرند روى دو گسل فعال زلزله قرار دارد. اين خطر وجود دارد، اما با اين خطر مى‏توان مبارزه كرد. يك وقت بلايى علاج ندارد؛ ليكن اين بلا، علاج دارد. علاج، مقاوم‏سازى و اهميت دادن به ساخت و ساز است. از قول پيغمبر اكرم(ص) نقل شده است كه فرمود: «رحم اللَّه امرءاً عمل عملاً فاتقنه»؛ رحمت خدا بر انسانى كه وقتى كارى انجام مى‏دهد، محكم و متقن انجام دهد. پارچه را هم كه مى‏بافيد، محكم باشد؛ كفش هم كه مى‏دوزيد، محكم باشد؛ حرف هم كه مى‏زنيد، محكم بزنيد و منطق‏تان محكم و صحيح باشد؛ خانه هم كه مى‏سازيد، محكم بسازيد. سهل‏انگارى در هيچكدام از اين كارها پذيرفته نيست. مقاوم‏سازى را بايد بسيار جدى گرفت. مسؤولان، اين مسأله را يكى از مسائل اصلى خودشان قرار داده‏اند.

خدا را سپاسگزاريم كه شما مردم را با اين نشاط و شور ايمانى در مقابل اين حوادث تجهيز كرده است. امروز براى من فرصتى بود تا بيايم آنچه را كه درباره‏ى زرند دانسته‏ام و شنيده‏ام، از نزديك مشاهده كنم. از محبت‏هاى شما مردم، از اجتماعتان، از اظهار لطفى كه به بنده شده است - آحاد مردم، مجموعه‏ى مردم و بعضى از بزرگان - صميمانه تشكر مى‏كنم و لازم مى‏دانم از زلزله‏زدگان «راور» هم - كه شنيدم در زلزله‏ى زرند، مردمِ بخشى از راور هم آسيب ديده‏اند - ياد كنم. اميدوارم خداوند همه‏ى شما را مشمول رحمت خود قرار دهد.

پروردگارا! رحمت و بركات خود را بر اين مردم نازل كن. پروردگارا! همه‏ى مسؤولان را قدردان اين مردم قرار بده. پروردگارا! اين مردم را در پيمودن راه صلاح و نجاح و كمال و رسيدن به آرمان‏هاى الهى، مورد تأييد خود قرار بده. پروردگارا! قلب مقدس ولى‏عصر را از همه‏ى ما و همه‏ى اين مردم راضى و خشنود بگردان. پروردگارا! گذشتگانِ اين مردم - بخصوص كسانى كه در حادثه‏ى تلخ زلزله جان خود را از دست دادند - و همچنين شهداى عزيز و درگذشتگانِ در راه خدمت از اين مردم را مشمول رحمت خود قرار بده و از سوى خودت بر دل‏هاى داغداران صبر و تحمل افاضه و مرحمت بفرما.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‏

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved