بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى
در دیدار با فرماندهان و كاركنان نیروی هوایی

1382/11/19

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

روز نوزده بهمن را به همه‏ خانواده‏ بزرگ نیروى هوایى ارتش جمهورى اسلامى ایران تبریك عرض مى ‏كنم.
وجه غالب در این پدیده عبارت است از یك شجاعتِ خط شكنانه از سوى كسانى كه ملت ایران این تصور را درباره آنها نداشت. وقتى یك ملت با همه‏ وجود، با همه‏ توان و با صداى بلند در یك عرصه آرمان هایى را فریاد مى ‏كند و پاى آنها مى ‏ایستد و دنیایى را متوجه و مبهوت خود مى ‏كند، جبهه‏ اى كه طرف مقابل ملت است، به چه تكیه مى‏كند؟ عادتاً به نیروهاى نظامى خود. چنین تصورى در ذهن بسیارى از مردم ما بود، اما ناگهان عكس این را مشاهده كردند؛ دیدند در دل نیروهاى مسلح و در نقطه‏ اى كه در واقع سوگلى نیروهاى مسلح بود - یعنى نیروى هوایى - حركتى به وجود آمد كه نهضت عمومى و انقلاب را یك گام بزرگ جلو برد. این كار، خطر هم داشت. كسى نباید خیال كند كه آن روز این كار بى ‏خطر بود؛ نه، بسیار خطرناك بود؛ عمل شجاعانه اى انجام دادند. بنده هم در آن روز شاهد و ناظر این حركت عظیم بودم و تأثیر آن را در مجموع فضاى انقلابى كشور لمس كردم. بنابراین، این حركت مثل همه‏ حركتهاى شجاعانه و برخاسته‏ از تجلى اراده و عزم انسانى، ماندگار است و در تاریخ ثبت خواهد شد و ثبت شد. وجه غالب مسأله این است. ولى من به این مسأله فقط از این زاویه نگاه نمى كنم - با این‏كه این زاویه بسیار مهم است - من به این نكته توجه مى ‏كنم كه نیروى هوایى پاى این حرف ایستاد. شاید خیلى ‏ها در این كشور ندانند كه در نیروى هوایى چه كار بزرگ و چه حركت ارزشمندى بعد از آغاز حیات نظام اسلامى و جمهورى اسلامى شروع شد. بنده خوب مى ‏دانم در نیروى هوایى چه اتفاقى افتاد؛ نیروى هوایى پاى این حرف ایستاد. در رده‏ بالاى این نیرو كسانى بودند كه خیلى هم تمایلى نداشتند، اما جوانانِ آن روز نیروى هوایى - كه بسیارى از آنها الان جزو هیأت رئیسه‏ نیرو و از فرماندهان ارشد نیرو هستند، و بسیارى ‏شان هم به شهادت رسیدند - عزم خود را جزم كردند تا همچنان پیشرو بمانند و ماندند.
در آن روزها سازماندهى نیروى هوایى و سازماندهى بخشهاى گوناگون ارتش مسأله‏ مهمى بود. این‏كار آن‏چنان با ظرافت، مهارت و پایبندى به مبانى انقلاب در داخل نیروى هوایى انجام گرفت كه حتّى ناظران نزدیك و آشنا را هم متحیر كرد. بعد جنگ تحمیلى شروع شد و نوبت عملیات شد. چشمها متوجه بود كه نیروى هوایى چه خواهد كرد. نیروى هوایى نقش ‏آفرینى كرد و وسط میدان ظاهر شد. با این‏كه نیروى هوایى نیروى پشتیبانى است، اما در برهه‏ مهمى از زمان در آغاز جنگ، محور دفاع مقدس شد. بنده آن وقت نماینده‏ مجلس شوراى اسلامى بودم؛ به مجلس رفتم و از تعداد  پرواز نیروى هوایى در جنگ گزارش دادم؛ نمایندگان مبهوت ماندند. یك بار دیگر نیروى هوایى دیگران را متعجب كرد؛ آن وقتى كه دستگاه ‏هاى - به گمان بعضى ‏ها - از كار افتاده و معطل مانده و رو به تمام شدن را احیاء كرد. شاید روز اول یا دوم جنگ بود كه چند نفر از بزرگان نظامىِ آن روز كاغذى به من دادند كه در آن طبق آمار نشان داده شده بود كه ما حداكثر تا بیست روز دیگر پرنده‏ اى در آسمان كشور نخواهیم داشت؛ نه ترابرى و نه جنگنده. من هنوز آن كاغذ را نگه داشته‏ام. به ما مى‏ گفتند اصلاً امكان ندارد؛ اما جوان هاى ما - از خلبان ما، فنى ما، پدافندى ما، همه و همه - دست به هم دادند و هشت سال جنگ را بدون این‏كه ما چیز قابل توجهى به موجودى ارتش اضافه كرده باشیم، اداره كردند؛ آن هم در مقابل پشتیبانى ‏هاى جهانى از رژیم صدام. به این رژیم هواپیما و امكانات رادارى و پدافندى مى ‏دادند و مدرن‏ترین وسایل و تجهیزات را در اختیار او مى ‏گذاشتند؛ اما نیروى هوایى ایستادگى كرد؛ «انّ الّذین قالوا ربّنا اللَّه ثمّ استقاموا». خیلى ‏ها هستند كه به مبدأ و فكرى ایمان مى ‏آورند و وارد دایره‏ مؤمنین مى شوند؛ اما وقتى مشكلات پیدا شد و تكالیف سنگین گردید، پس مى ‏زنند. كسانى مورد مدح الهى هستند كه هنگام بلا وقتى وارد میدان شرف و صداقت شدند، بر آن پاى بفشرند، و نیروى هوایى ما پاى فشرد؛ این گواهى من است، آن هم گواهى از نزدیك. این را مى‏ گویم براى این‏كه شما جوانان نیروى هوایى - كه خیلى از شما آن روزها را درك نكرده‏اید و آن شخصیتها را هم ندیده ‏اید؛ خیلى از شما «بابایى» و «ستارى» و دیگر چهره‏ هاى برجسته‏ نیروى هوایى را ندیده‏اید - بدانید كه نسل قبل از شما چه كار برجسته‏یى انجام داد و چه خدمت بزرگى به كشور و نظام اسلامى كرد. امروز شما همان بار سنگین را بر دوش دارید. روز اول انقلاب با بیست ‏و پنج سال بعد از انقلاب، از لحاظ سنگینى مسؤولیت، هیچ تفاوتى ندارد؛ جز این‏كه هرچه پیش مى ‏رویم، كار پیچیده‏تر و ظریف‏تر و دقیق‏تر مى ‏شود؛ و این متوجه به شماست.
امروز كشور شما چون مى ‏خواهد آزاد و مستقل و متكى به خویش باشد، مورد تهاجم است؛ هیچ مسأله‏ دیگرى در ایران نیست. چه كسى امروز نمى ‏داند كه مسأله‏ حقوق بشر و آزادى و دمكراسى و دیگر حرفهایى كه از دهان بلندگوهاى بیگانه خارج مى‏ شود، حرفهاى پوچ و بهانه‏ هاى واهى بیش نیست؟ این را همه مى ‏دانند. امروز كیست كه حمایت امریكا و بقیه‏ مستكبران دنیا را از رژیمهاى صددرصد دیكتاتور نداند؟ كیست كه نداند در این كشور پنجاه سال یك رژیم دیكتاتورىِ سیاهِ وابسته - پهلوى اول و پهلوى دوم - حكومت كرد و مورد حمایت قدرتها و گاهى همین شخصیت هاى فعلى بود؟ اینها را همه مى ‏دانند. معلوم است كه این واقعیات نشان ‏دهنده‏ خیلى چیزهاست. مخالفت اینها با جمهورى اسلامى فقط به یك دلیل است: این ملت خواسته و عزم كرده و توانسته است مستقل بماند و خود را دست اینها ندهد و به اینها نفروشد؛ امروز مسأله این است.
ما خواسته‏ایم و به حول و قوه‏ الهى توانسته ‏ایم. بیست و پنج سال براى فشارهاى بین‏ المللى زمان كوتاهى نیست؛ اما نظام جمهورى اسلامى با ساخت مستحكمِ مردمى خود - كه ملات این ساخت هم ایمان و آمادگى براى مجاهدت بود - توانسته است تا امروز نه فقط در مقابل فشارها مقاومت كند، بلكه روز به‏ روز خود را مستحكم‏تر كند؛ بعد از این هم همین خواهد بود. ما خود را قوى كرده ‏ایم. تا آن روزى این فشارها ادامه پیدا خواهد كرد كه دشمنان مأیوس شوند. یأس آنها به چیست؟ به این است كه احساس كنند روند تحرك و تقویت خویشتن در جمهورى اسلامى توقف‏پذیر نیست. بخشى از این كار بزرگ به عهده‏ شماست، بخشى به عهده‏ دانشمندان غیرنظامى است، بخشى به عهده‏ى دانشگاه‏هاست، بخشى به عهده‏ى سیاستمداران است؛ آنها هم مى ‏توانند در ایجاد این باور كه فشارها را دور یا كم خواهد كرد، نقش ایفا كنند. به هرحال نقش عمده‏یى به عهده‏ى شماست. باید بسازید، نگه دارید، افزایش دهید، نو آورى كنید، سازمانده را تقویت كنید و در كنارِ ساختن ابزارهاى كارآمد، انسانهاى ماهر بسازید.
من بارها این نكته را گفته ‏ام كه یك روز در این كشور اگر قطعه‏ اى از جنگنده‏ هایى كه امروز شما دارید، خراب مى ‏شد، آن را داخل هواپیما مى ‏گذاشتند و براى تعمیر به امریكا مى ‏بردند و برمى ‏گرداندند؛ یعنى اجازه نمى ‏دادند این قطعه در ایران باز شود و مهندس و صنعتگر نظامىِ ایرانى اصلاً بداند درون این قطعه چیست. امروز خود شما هواپیما مى ‏سازید و آن را به پرواز درمى ‏آورید. اوایل جنگ وقتى مى ‏گفتند فلان قطعه را نداریم، ما عزا مى‏ گرفتیم و مى‏ ماندیم آن را از كجا بیاوریم؛ اما امروز این قطعات را خود شما مى ‏سازید. اولین نقطه در ارتش كه جهاد خودكفایى را به ‏وجود آورد، نیروى هوایى بود. حدود سال 60 اینها جهاد خودكفایى را به ‏وجود آوردند، بعد خبرش را به ما دادند، ما هم این سازمان را در كل ارتش ایجاد كردیم. بنابراین نیروى هوایى مى‏تواند، شما جوانها هم مى‏توانید. از تجربه‏ى پیشكسوتها، از نیروى ابتكارى كه در مردان و زنان و جوانان عزیز هست، از بخش دانشگاهى كشور و بیش از همه از توان ذاتى و درونىِ خود هر چه مى‏توانید، استفاده كنید؛ آنچه را كه دارید، خوب نگه دارید و از نقصها و ضعف ها آن را بپیرایید و بر آن بیفزایید؛ شما مى‏توانید این كارها را بكنید. بدانید كه مایه‏ اصلى براى این كار، ایمان و اعتماد است؛ ایمان و اعتماد به خدا و ایمان به خود. اسلام، ما را به این راه رهنمون مى ‏شود. بهترین وسیله براى انسان، ایمان است. ایمان، انسان را امیدوار مى ‏كند؛ او را تشویق مى‏ كند؛ او را پایدار و شكستها را از نظر او كوچك مى‏كند؛ به او امید مى ‏دهد تا دنبال توانایى ‏هایى كه خدا در وجود انسان به ودیعه گذاشته، برود.
براى همه‏ شما دعا مى ‏كنم و از خداى متعال عاقبت بخیرى مسألت مى ‏كنم. همه‏ ما از داشتنِ شما عزیزان، شما جوانان و شما مردان و زنانِ خوب و مؤمن به خود مى ‏بالیم و خدا را شكر مى‏ كنیم. والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved