بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبرمعظم انقلاب اسلامى درخطبه هاى نمازعيد سعيد فطر

05/09/1382

خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحيم

 الحمدلله الذى خلق السماوات والارض و جعل الظلمات و النور ثم الذين كفروا بربهم يعدلون . الحمدلله الخالق الخلق باسط الرزق فالق الاصباح ديان الدين رب العالمين . استغفره و اتوب اليه واتوكل عليه واستعينه منه واصلى واسلم على حبيبه و نجيبه و خيرته فى خلقه سيدنا و نبينا ابى القاسم المصطفى محمد وعلى آله الاطيبين الاطهرين الهداه المهديين سيما بقيه الله فى الارضين .
به همه برادران و خواهران مسلمان نمازگزار و به همه مسلمانان در سراسر عالم عيد سعيد فطر را تبريك عرض مى كنم و برادران و خواهران نمازگزار را توصيه مى كنم به رعايت تقواى الهى و حفظ ذخيره ارزشمندى كه در ماه مبارك رمضان با صيام و قيام با عبادت و ذكر و خشوع بدست آورديد. خدا را شكر مى كنيم كه ماه رمضانى را براى ملت ما پيش آورد كه در آن فضاى ذكر و توجه و عبادت بر كشور ما و ميان مردم ما غلبه داشت اين يكى از فرصتهاى بزرگ الهى است . ماه رمضان را شما مردم عزيز و مومن با روزه با قرآن , با عبادت با احيا به سر آورديد و بحمدالله به روز عيد رسيديد. امروز روز عيد فطر است . روز عيدى گرفتن از خداى متعال است . روزى است كه در دعاى نماز عيدفطر و در قنوت ميليونها دل متذكر و خاشع از خداوند متعال در خواست كردند كه همان خيراتى را كه به برترين بندگانش داده است به آنها هم بدهد. از آن شرورى كه از برترين بندگان و بزرگترين انسانهاى تاريخ دور نگهداشته است آنها را هم از آن بديها وشرور دور بدارد. آن خيرات در درجه اول عروج به مقام توجه به خدا و عبوديت خداست . آشنا بودن و مرتبط بودن با خداست . الهام گرفتن از حضرت حق در همه گفتارها در همه كردارها در همه آنات زندگى است و آن شرور , بدترين آنها شرك به خداست , خضوع در مقابل قدرتهاى غير الهى و ضد الهى است . بنده و برده ديگران بودن است . ميليونها انسان امروز اين را از خداى متعال درخوست كردند و اميدواريم به فضل و رحمت الهى خداوند دعاى ميليونها مسلمان را كه اين دعا را از دل بر زبان جارى كردند مستجاب كند و خداوند مسلمانها را به وادى امن عبوديت خود , به مقام بنده صالح و شايسته خود وارد كند.
امروز مردم عزيز ما عيد گرفتند بسيارى از برادران مسلمان كشورهاى اسلامى هم ديروز را عيد دانستند در داخل كشور ما هم بعضى در برخى از شهرهاى كشور ديروز برايشان ثابت شد كه عيد است مراجع معظم تقليد هم بعضى ديروز برايشان ثابت شد كه روز عيد فطر است و بر طبق آنچه كه برايشان احراز شده بود عمل كردند. بعضى هم برايشان ثابت نشد بر طبق حكم شرعى امروز برايشان روز عيد محسوب شد امروز را عيد گرفتند هر دو گروه به وظيفه خودشان عمل كردند. قبلا متخصصين و كارشناسان مسائل نجومى در كشور ما و در مراكز علمى دنيا پيش بينى شان همين بود كه ماه رمضان امروز 30 روزه خواهد بود ولى تكليف شرعى اينست كه اگر كسى بعد از بيست و نهم ماه رمضان در روز سيم و شب سيم برايش ثابت شد و احراز كرد يقينى شد براى او كه ماه شوال طلوع كرده است وظيفه او اينست كه بر طبق تكليف شرعى ماه شوال بداند. اين چيزها در شرع مقدس اسلام ودر شريعت اسلامى مايه اختلاف نيست . آن كسانى كه ديروز را روز اول شوال دانستند بر طبق عقيده و تكليف خود عمل كردند بر طبق جزم خود عمل كردند پيش خداى متعال مثابند بقيه مردم هم كه به تبع جمعى از مراجع عظام در قم و نجف برايشان احراز نشد كه ديروز , روز اول شوال باشد براى ما هم اين معنا ثابت نشد احراز نشد وظيفه ما هم اين بود وظيفه آن مردم هم اين بود كه ديروز را روزه بگيرند و برايشان ماه رمضان بود آنچه مهم است عمل به تكليف است . آنچه مهم است از دست ندادن ذخيره ماه رمضان است . اميرالمومنين در خطبه نهج البلاغه مى فرمايد " الاوان اليوم المضمار و غدا الباق " اين دنيا محل آماده شدن و تمرين كردن است . خودتان را در اين ميدان آماده شدن واين اردوگاه بزرگ آماده ورود به ميدان لقا الهى كنيد كه قيامت است خودتان را آماده كنيد براى مواجه با حساب الهى و مواخذه الهى . امروز روز تمرين است . روز آماده شدن است روز خودسازى است و فردا يعنى قيامت روز شتاب گرفتن و مسابقه دادن به سوى سرانجامى است كه ما در همين جا براى خود آن سرانجام را براى خود مشخص و منجز كرديم . " والسبقه الجنه و الغايه النار " آن چيزى كه فرداى قيامت به برندگان خواهند داد آن بهشت است آن چيزى كه بازندگان فرداى قيامت دچار آن خواهند شد جهنم و آتش است . " افلا تائب من خطيئته قبل منيته " اميرالمومنين در اين خطبه مى فرمايد آيا كسى نيست كه قبل از مرگ از خطاهاى خود برگردد و توبه كند. دعوت مى كند مردم را به اينكه اگر خطايى از مردم سر زده است آن را اصلاح كنند راه هدايت را پيدا كنند در راه صلاح و سداد قدم بردارند. " الاعامل لنفسه قبل يوم بوسه " آيا كسى نيست كه قبل از روز بدبختى براى خودكار كند توشه ذخيره كند ميدان زندگى ما ميدان توشه ذخيره كردن است . محل كسب ما محل تحصيل ما محل كار علمى ما محل كار سياسى ما خانه ما و همه عرصه هاى زندگى ما محل عمل براى خداست محل تلاش و مجاهدت براى فرداست .
برادران , خواهران , مومنان ملت عزيز ايران براى فرداى خود كار كنيد اين كار بناى روح و ساختن روح و جسم است . اين كار عبادت است از تلاش براى اعتلا مادى و معنوى خود و برادران و خواهران مسلمان خود و كشور خود و ملت خود. پروردگارا ملت عزيز ما را در اين راه موفق بدار. پروردگارا صلاح و سداد را شامل حال ملت ما بفرما , پروردگارا ملت ما را در همه عرصه ها بر دشمنانشان پيروز كن .

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمين و الصلاه والسلام على سيدنا و نبينا ابى القاسم المصطفى محمد و على على اميرالمومنين و صديقه الطاهره سيده نسا العالمين و سبطى الرحمه الحسن والحسين وعلى بن الحسين و محمدبن على و جعفر بن محمد و موسى بن جعفر و على بن موسى و محمد بن على و على بن محمد والحسن بن على والخلف الهادى المهدى . حججك على عبادك وامنا ك فى بلادك وصل على ائمه المسلمين و حماه المستضعفين و هداه المومنين . اوصيكم عبادالله بتقوى الله . آنچه كه در وهله اول لازم است عرض كنم در خطبه دوم اين است كه ملت ما در روز قدس يكبار ديگر شكوه ايمان را به مردم دنيا نشان داد. روز قدس مخصوص ايران نيست . روز دنياى اسلام است و لذا در همه دنياى اسلام مسلمانان حضور خود را براى دفاع از برادران فلسطينى خود نشان دادند. اراده عمومى مسلمانان را براى مقابله با ترفندهاى آمريكا و اسرائيل در فلسطين مظلوم و خونين در معرض بروز آوردند. اما ملت ما در اين زمينه پيشتاز بوده است و امسال به شكل نمايانى اين پيشتازى خود را اين عظمت اراده ملى در ايران را نشان داد. امسال ملت ما در روز قدس همه فرياد خود را يك فرياد كرد در دفاع از ملت مظلوم و مبارز فلسطين يك فرياد كرد در تقبيح و ابراز تنفر از آمريكا و اسرائيل و صهيونيستها كه با همه ادعاهاى دروغين خود در مورد حقوق بشر و دموكراسى فجيع ترين ظلمها را نسبت به يك ملت مظلوم از خود نشان مى دهند. از همه ملت عزيزمان بعنوان خدمتگزار كوچك ملت از اعماق دل سپاسگزارى مى كنم ملت را ايران را جمهورى اسلامى را در دنيا سرافراز كرديد. در هر جا ميدان حضور ملت است ملت با قوت و قدرت حضور خود و اراده و آگاهى خود را به دنيا نشان مى دهد و نشان داد. و مساله فلسطين همچنان در صدر مسائل دنياى اسلام است . يك نگاه به ملت فلسطين كنيم يك نگاه به اشغالگران ستمگر و ددمنش فلسطين .
ملت فلسطين در سختى بسر مى برد خانه هاى مردم را ويران مى كنند. مزارع مردم و باغ هاى آنها را از بين مى برند , امكان كار را از جوانان آنها مى گيرند , مردان كارآمد آنها را به زندان ها مى كشند , جمعيتهاى آنها را قتل عام مى كنند حتى كودكان كوچك آنها را هم از دم تيغ ظلم خود مى گذرانند. كارى امروز در فلسطين وبا ملت فلسطين صورت مى گيرد كه در تاريخ ملتها كم سابقه است در عين حال اين ملت محاصره شده اين ملت مظلوم وبى كس با تمام قدرت در مقابل اشغالگران ايستاده است . به بركت نام اسلام به بركت پرچم بر افراشته اسلام در فلسطين ملت فلسطين با همه قدرت از خود دفاع مى كند و در مقابل ستمگران و اشغالگران مى ايستد و ايستاده است .
ما به ملت فلسطين درود مى فرستيم , از اين نماز جمعه تهران , از قلب تهران واز سوى همه ملت ايران به ملت فلسطين , به جوانان نشان , نوجوانان شان , مادرشان شان , به آن دل هاى شجاع و مومن سلام مى كنيم و درود مى فرستيم , در صف مقدم دنياى اسلام , در اين منطقه , در مقابل دشمنان , در مقابل متجاوزان , آنها ايستاده اند , با جانشان , با تنشان , با عزيزانشان و با همه وجودشان .
واما نگاه به اشغالگران , صهيونيست هاى غاصب و پشتيبانان آنها يعنى دولت متجاوز آمريكا , اگر كسى مسائل فلسطين را مرور كند وهرچه بيشتر تعمق كند بيشتر اين معنا برايش واضح مى شود كه آمريكايى ها و صهيونيست ها در فلسطين , در بن بست كامل قرار گرفته اند , نه راه پيش رفتن و نه راه عقب رفتن دارند , محكوم به شكست هستند. نسل نوخاسته فلسطين بيدار شده است . فهميده است كه راه نجات از دست دشمن اشغالگر چيزى جز مبارزه نيست . فهميده است كه حضور در جلسات جهانى , بر طبق ميل اشغالگران و حاميانشان حرف زدن راه نجات فلسطين نيست , فهميده است بايد بايستد , بايد بخواهد , بايد همت كند , بايد فداكارى كند تا به هدف دست پيدا كند , اينرا ملت فلسطين از بن دندان دانسته و فهميده است و لذا دارد مقاومت مى كند.
اين احساس وقتى از منشا دينى و از اعتقاد به توحيد ناشى بشود كه امروز در فلسطين بحمدالله اينجور است , هرگز اين سرچشمه خشك نخواهد شد واميدواريم خداى متعال روز پيروزى فلسطينى ها را هرچه نزديكتر كند.
مساله ديگر دنياى اسلام , مساله عراق است , آمريكائى ها بنام دموكراسى و حقوق بشر وارد عراق شدند , بنام مبارزه با سلاح هاى اتمى و كشتارجمعى , سلاح هاى شيميايى و ميكروبى وارد عراق شدند , گفتند ما به ملت عراق مى خواهيم آزادى بدهيم , اما امروز كار را آنچنان بر ملت عراق تنگ گرفته اند كه ملت عراق ناچار است به صورت آنها پنجه بزند و مى زند , حضور آنها آنقدر براى ملت عراق تحقيرآميز بوده است كه ملت عراق آنها را تحمل نكرده است .
ملت آمريكا بدانند كه دولتشان آنها را در عراق در يك لجن زار فرو برده است , هرچه هم بيشتر بمانند بيشتر فرو مى روند , ببينيد كار آمريكا درعراق به كجا بايد برسد كه بغداد اشغال شده را بمباران كند و مورد تهاجم موشكها از دريا قرار بدهد , از ناوهاى خودش , از روى دريا به بغدادى كه تحت اشغال آنهاست موشك پرتاب كردند , اين نشانه ناتوانى آمريكا در اداره عراق است . هر چه بمانند بدتر خواهد شد , اين منطقه اشغال را بر نمى تابد , آنها مى گويند ما مى خواهيم منطقه خاورميانه را منطقه دموكراسى كنيم اين يك دروغ شرم آور است , آنها با دمكراسى مخالفند , آنها مى دانند كه اگر همين الان در عراق به آرا مردم مراجعه كنند اكثريت قاطع مردم آن تصميمى را خواهند گرفت و آن كارى را خواهد كرد , آن كسانى را انتخاب خواهند كرد كه يك روز هم اجازه ندهند كه آمريكايى ها در عراق بمانند .
هر كجاى دنياى اسلام امروز يك انتخابات مردمى باشد نتيجه همان چيزى است كه آمريكايى ها از آن مى ترسند , نتيجه , روى كار آمدن كسانى است كه آمريكا را با همه وجود دشمن مى دارند , هر جاى دنياى اسلام , امروز انتخابات بشود نتيجه همين است , هيچ تفاوتى نمى كند , آنها مى خواهند كارى كنند كه در عراق انتخابات مردمى نباشد بدانند قانون اساسى تحميلى وهر قانون تحميلى در عراق و هر تشكيلات تحميلى , مقاومت مردم عراق را در پى خواهد داشت . اگر بجاى 400 ميليارد دلار , رئيس جمهور آمريكا 4 هزار ميليارد دلار هم بودجه براى خود پيش بينى كند نمى تواند ملت هاى منطقه خاورميانه را , ملت هاى مسلمان را اسير خود كند.
دولت آمريكائى كه با ادعاى دموكراسى اين همه جنايت در دنيا عليه مردمسالاريها و دموكراسى ها كرده است , رژيم آمريكايى كه 28 مرداد را در ايران به راه انداخت , كودتاى شيلى را براه انداخت , بر عليه دولت قانونى آن كشور دهها كودتا در آمريكاى لاتين , در آفريقا , در مناطق ديگر عليه دولت هاى ملى براه انداخت , آمريكايى كه سال هاى متمادى از ديكتاتورهايى مثل محمدرضاى پهلوى در ايران حمايت كرد , دولت آمريكايى كه همين امروز هم هر ديكتاتورى كه از او زشت خوتر نباشد اگر تسليم او باشد برايش مقبول است كسى از اين دولت آمريكا ادعاى دموكراسى و حقوق بشر را قبول نمى كند .
رئيس جمهور آمريكا اين روزها آرزوهاى ديرين مستكبران آمريكايى را كه پنهان و مخفى مى كردند و نمى گذاشتند در اظهارتشان آشكار بشود , آشكارا بر زبان مى آورد و بيان مى كند , مى گويد كه مى خواهد ملت ها را تسخير كند , منافع ملت ها را بخاطر منافع نامشروع آمريكا در اين منطقه قربانى كند بداند كه ملت ها زير بار او نمى روند و ملت بزرگ ايران و ملت مبارز و مجاهد و مقاوم ايران و ملت ريشه دار ايران مثل يك الگو در ميان ملت ها ايستاده است .
مردم عزيز ما , برادران وخواهران من در سراسر كشور , شما نشان داديد كه ملت مقاوم و مومن و بزرگى هستيد , دشمنان خود را در اين سال هاى متمادى بعد از انقلاب هميشه ناكام كرديد و هميشه پشت در گذاشتيد , مهمترين چيزى كه شما را در اين راه يارى كرده است , ايمان به خدا و وحدت كلمه بوده است , ايمان به خدا و وحدت كلمه حضور شما را در صحنه ها پررنگ مى كند و اين دشمن را تا اعماق جانش مى ترساند.
ما انتخابات را در پيش داريم , انتخابات يكى از عرصه هاى حضور ملى مردم است , من مى بينم از همين حالا آن كسانى كه در مراكز قدرت جهانى نمى خواهند ملت ايران با يك انتخابات پرشور و پرشكوه ديگر حضور وايستادگى خود را در صحنه به اثبات برساند مشغول تبليغات بسيار موذيانه اى هستند بر عليه اين انتخاباتى كه سه چهار ماه ديگر انشاالله انجام خواهد گرفت , بيدار باشيد. در باره انتخابات حرفهاى گفتنى زياد است , وقت هم هنوز تا انتخابات هست , اگر زنده بوديم گفتنى ها را به عرض ملتمان خواهيم رساند , آنچه كه مى خواهم حالا عرض كنم اين است كه همه به انتخابات به چشم يك حادثه بزرگ ملى كه مى تواند ملت ما را با استحكام هرچه بيشتر در راه بناى كشور خودمجهز و مسلح كند به اين چشم نگاه كنيد. انتخابات اگر خوب برگزار بشود , اگر باشكوه برگزار بشود , اگر مردم حضور خود را مومنانه و صادقانه در اين انتخابات نشان دهند كه به فضل پروردگار نشان خواهند داد , به حول وقوه الهى دشمن را نابود خواهند كرد آنوقت دشمن با حضور مردم مى فهمد كه نمى تواند نسبت به آينده مصالح اين كشور , او تصميم گيرى كند , دشمن مى خواهد سررشته تصميم را از دست مردم ما بگيرد مثل دوران استبداد , مثل دوران طاغوت , مثل دوران وابستگى .
همه برادران وخواهران عزيز را بار ديگر توصيه مى كنم به بازگشت به اراده وطاعت الهى و كمك به يكديگر و كمك به پيشرفت كشور و از خداوند متعال سعادت و پيروزى ملت ما بر دشمنانش را پيشرفت او در همه امور مادى و معنوى را مسئلت مى كنم .

والسّلام عليكم و رحمة اللّه و بركاته

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved