بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع مردم زنجان

21/7/1382

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم

والصّلاة والسّلام على سيّدنا و نبيّنا ابى القاسم المصطفى محمّد وعلى اله الاطيبين الا طهرين المنتجبين سيّما بقيّة اللّه فى الا رضين .خداوند متعال را شاكرم كه بعد از گذشت چند سال بار ديگر اين توفيق را به اين جانب داد كه در جمع شما مردم عزيز، مؤ من و غيور زنجان حضور پيدا كنم و از محبت و ايمان و تلاشهاى ارزشمندِ برجستگان شما صميمانه سپاسگزارى كنم .
اولا اين عيد مسعود و مبارك را كه ميلاد نور و اميد براى همه ى تاريخ طولانى و پر فراز و نشيب اسلام است به شما مردم عزيز تبريك عرض مى كنم و اين تصادف را كه در اين موقعيت توفيق دست داد تا بتوانم به شهر و استان شما بيايم ، به فال نيك مى گيرم .
شهر زنجان را از ديرباز به عنوان يك شهر مؤ من و فرهنگى شناخته ام . از اين شهر در دورانهاى مختلف و از جمله در دوران انقلاب اسلامى نمونه ها و نشانه هايى بروز پيدا كرده كه براى هر مجموعه ى انسانى مايه ى مباهات و افتخار است . اولا در جريان انقلاب اسلامى اين شهر نقش ايفا كرد و پس از پيروزى انقلاب ، در دوران دفاع مقدس هم غواصان دريادلِ زنجانى در نيروهاى مسلح نقشهاى برجسته يى ايفا كردند. در زمينه ى حضور سياسى و انسانى در صحنه هاى انقلاب نيز استان زنجان داراى موقعيتهاى برجسته است ؛ يعنى متوسط ميزان حضور سراسرى مردم كشور در مسائل حساس انقلاب مثل انتخابات پايين تر از حد حضور مردم زنجان است .
من مايلم در مسافرتهايى كه به همه ى نقاط كشور مى كنم ، ذهنهاى جوان و شفاف نسل نوى مردم كشورمان را به نقاط برجسته يى كه در آن منطقه و شهر وجود داشته و دارد، متوجه كنم . در اين جا هم مايلم جوانان زنجانى كه يقينا با تاريخ شهر خودشان كم و بيش آشنا هستند به افتخارات برجسته ى منطقه و استان خود ببالند. اين موضوع ، درست نقطه ى مقابل نقشه يى است كه دشمنان ملت ايران در خصوص افكار عمومى مردم و جوانان ما طراحى كرده اند. براى جوان زنجانى بسيار حايز اهميت است كه بداند شهر و منطقه ى او از دير باز منطقه يى فرهنگى و داراى رشد علمى و اخلاقى بوده است . شما در تاريخ ، برجستگان علمى و فرهنگى در فلسفه ، فقه و رياضى داريد كه از اين سرزمين برخاسته اند و يكى از معروف ترين هاى آنها شيخ شهاب الدين سهروردى شيخ اشراق است ، كه به عنوان يك فيلسوف و متفكر برجسته ى اسلامى ، نام درخشان او در همه ى دائرة المعارف هاى دنيا ثبت شده است . البته غير از شيخ اشراق ، شخصيتهاى برجسته ى متعدد ديگرى را نيز در زمينه هاى علمى و هنرى از اين استان و منطقه داشته ايد كه مى توانيد نام آنها را به صورت برجسته در طومار معارف ايرانى و اسلامى مشاهده كنيد.
معمولا كسانى كه به استان زنجان مسافرت مى كنند، وقتى آثار تاريخى اين استان مثل گنبد سلطانيه ،بازار زيبا و بزرگ شهر زنجان و مساجد و مدارس معروف استان را ملاحظه مى كنند، آن را به عنوان يك پديده و اثر تاريخى و باستانى مى نگرند، كه البته درست هم هست ؛ اما نكته يى كه در اين آثار تاريخى وجود دارد، اين است كه اين آثار نشان دهنده ى اوج هنر معمارى در ميان اين مردم در طول تاريخ گذشته است . اينها چيزهايى است كه گذشته ى تاريخى يك ملت را رنگ و رونق مى بخشد و مردم مى توانند گذشته ، تاريخ و ريشه هاى خود را پيدا كنند.
در زمينه ى دانشهاى دينى هم برجستگانى از اين استان در دورانهاى گذشته ، بخصوص بعد از دوره ى صفويه وجود داشته اند. شهر زنجان در يك دوره ى طولانى ، مهمترين حوزه ى علميه ى تمام مناطق غرب ايران محسوب مى شده است . در دوران مشروطه ، عالم بزرگى مثل مرحوم آخوند ملاقربانعلى ، در زمينه ى فقه ،در اوج علمى قرار داشت و علماى برجسته ى زمان خود را نسبت به مقام علمى اش خاضع كرد. البته ما در دوره هاى بعد هم شاهد بروز شخصيتهاى برجسته ى علمىِ زيادى هستيم كه بعضى را از نزديك ديديم و بعضى را نيز شنيديم ، كه حكيم هيدجى شاعر، فيلسوف و عارف زنجانى يكى از برجستگان دوره هاى اخير است .
در دوره ى جوانى ما در حوزه هاى علميه ، شخصيتهاى برجسته ى علمى زنجان مايه ى افتخار شهرشان بودند. در نجف ، مرحوم آية اللّه ميرزاباقر زنجانى ؛ در قم ، مرحوم آية اللّه حاج سيد احمد زنجانى ؛ در تهران ، مرحوم آية اللّه حاج ميرزا محمود امام جمعه ى زنجانى ، از بزرگان زنجان در شهرهاى مختلف آن روز بودند. بحمداللّه امروز هم شخصيتهاى برجسته ى علمى زنجان ، چه در محيطهاى علميه ى قم و مشهد و چه در حوزه هاى دانشگاهى ، حضور دارند. مرحوم استاد روزبه يك شخصيت فرهنگىِ برجسته ى زنجانى بود كه منشاء خدمات بزرگ فرهنگى در كشور شد. خود ما در دوران تحصيل ، دوستانى را كه از اين خاك برخاسته بودند، مى شناختيم كه بعضى در خود زنجان و بعضى در قم به مقامات عالى علمى دست يافته بودند. مقصود از اين حرفها فقط تعريف و خوش آمدگويى براى مردم زنجان نيست ؛ بلكه مقصود اين است كه جوان زنجانى شجره نامه ى علمى و فرهنگى خود را بشناسد.
البته امروز هم اين شهر همچنان يك شهر بااستعدادِ فرهنگى است ؛ با سى هزار دانشجو و دانشگاه هاى متعدد؛ با حوزه ى علميه ؛ با جوانان آگاه و آماده ى رشد و ترقى معنوى و استعدادهاى قابل شكوفايى . من مايلم جوانان زنجانى به خاطر اين شجره نامه ى فرهنگىِ پرافتخار به خود ببالند و قدر استعدادهايى را كه خداى متعال به جوانان اين منطقه ارزانى داشته است ، بدانند و با به كارگيرى آنها، از امكانات خداداده حداكثر استفاده را بكنند تا براى آينده ى كشور و منطقه ى خود، ذخيرهاى ارزشمندى را به وجود آورند.
امتياز اين استان فقط فرهنگى نيست ، بلكه نسبت رشد اخلاقى و دينى مردم اين منطقه بالاتر از بسيارى از مناطق ديگر است ؛ اين را آمارهاى انتظامى به ما نشان مى دهد. در دوره ى انقلاب ، بازار زنجان خدمات باارزشى را به پيشرفت انقلاب در اين منطقه كرد و بازاريهاى زنجان و جوانان مؤ من در دوران دفاع مقدس و دوران دفاع از ارزشهاى جمهورى اسلامى ، همواره در وسط صحنه حضور داشتند و مردم زنجان جايگاه برجسته يى را براى خود ثبت كردند، كه تا امروز هم اين هست و در آينده هم به فضل پروردگار خواهد بود.
من در دوسه محور اصلى مطالبى را عرض مى كنم : محور اول در خصوص استان زنجان و تلاش ‍ براى رشد و توسعه ى آن است . محور دوم راجع به عمده ترين مسائلى است كه امروز براى مردم و مسؤ ولان ما مطرح است و بايد باشد. در محور سوم هم جمله ى كوتاهى خواهم داشت و مخاطبان خود را با برخى از آمارها آشنا خواهم كرد، كه در اين جا لزومى ندارد همه ى آنها را اعلام كنم . به هرحال ، شاخصهاى توسعه در اين استان بسيار بالاست ، كه اين نشان دهنده ى تلاشهاى فراوانِ انجام شده است . آنچه در زمينه هاى مختلف صورت گرفته ، در مقايسه ى با قبل از انقلاب ، داراى آمارهاى چند هزار درصد است ؛ اما استان هنوز از محروميت خارج نشده و با همه ى تلاشى كه صورت گرفته است ، بعضى از مناطق آن جزو نقاط كاملا محروم به حساب مى آيند. اين نشان دهنده ى چيست ؟ نشان دهنده ى اين است كه در دوره هاى گذشته و در دوران طاغوت ، به اين منطقه و به اين مردم بسيار ستم شده است . اين منطقه ، يك منطقه ى خان زده است . در گذشته ، همه ى منابع ثروت مادى و انسانى اين مناطق ، زيرِ دست خوانين متكبر و خودخواهى بود كه هم در دوران سلطنت قاجارى و هم در دوران رژيم پهلوى اين امكانات را با شكلهاى مختلف در دست داشتند و اين استان را عقب مانده نگه داشتند. از اين جا معلوم مى شود كه مسؤ ولان اين استان و مسؤ ولان كشور و خود مردم بايد دست به دست هم دهند و تلاش كنند تا معضلات موجود اين استان را حل كنند، كه قابل حل هم هست ؛ چون زمينه در اين استان بسيار آماده است و مى توان با استفاده از نيروى انسانىِ جوان و پرنشاط و باهوش و با استفاده از زمينه هاى موجود و زيربناهايى كه بحمداللّه در اين استان به وجود آمده ، مشكلات را حل كرد. استان زنجان راه اصلى بسيار خوبى تا مركز شهر دارد؛ فرودگاه دارد؛ خط آهن دارد، كه مى توان با استفاده از اين زمينه ها، كارهاى بسيار بزرگ و خوبى در اين استان انجام داد.
يكى از هدفهاى عمده ى ما از اين سفرها اين است كه توجه مسؤ ولان كشور را به مناطقى كه سفر مى كنيم و نقاط حساس و مهمى كه در آن جا وجود دارد، جلب كنيم تا هم مشكلات و هم گره گشايى ها را در خودِ آن مناطق مشاهده كنند. البته در همه ى مناطق كشور مشكلات وجود دارد؛ اما امكانات و كليد حل مشكلات هم در همان مناطق هست ، كه با همت مسؤ ولان و مردم و همدستى و همكارى آنها با هم ، بسيارى از اين گره ها باز خواهد شد؛ اين جا هم همين طور است . كسانى كه مسؤ وليتى به عهده دارند، بايد به مسؤ وليت خود در قبال اين مردم مؤ من اهميت بدهند و حقيقتا دوره ى فعاليت خود را دوره ى خدمت قرار دهند و براى مردم كار كنند. اين موضوع ، مخصوص اين نقطه هم نيست ؛ در همه جا بايد همين طور باشد. در دو سه روز آينده وزراى محترم مربوط به مسائل اين استان به اين جا مى آيند و نقاط اساسى يى كه مورد مطالعه قرار گرفته است ، براى آنها مطرح خواهد شد و وظايفى بر عهده ى هر كدام قرار خواهد گرفت تا ان شاءاللّه حركتى جدى براى استفاده از ظرفيتهاى باارزش اين استان و حل مشكلات مردم شروع شود.
مساءله ى اساسى يى كه امروز كشور و ملت ما به آن احتياج دارد، اين است كه مسؤ ولان كشور در يك جبهه ى واحد، تلاش متحد و هماهنگى را براى برطرف كردن مشكلات اقتصادى و معيشتى مردم شروع كنند. البته گفتن اين مطلب به اين معنا نيست كه اين كار شروع نشده است ؛ نخير، مسؤ ولان دولتى و قواى مختلف دارند تلاش مى كنند و حقا زحمت مى كشند؛ اما بايد موانع پيشرفت كارها را شناخت و آنها را از سر راه برداشت .
يكى از مهمترين موانع پيشرفت اين است كه مسؤ ولان و نخبگان و قشرهايى كه مى توانند روى ذهنهاى ديگران اثر بگذارند، در شناخت مشكلات مردم اشتباه كنند و خواسته هاى مردم را درست نفهمند يا خواسته هاى مردم را به نقاط كم ارزش و بى ارتباط با زندگى واقعى مردم ربط دهند؛ اين چيز بسيار بدى است . بايد نخبگان ، مسؤ ولان ، برجستگان و كسانى كه مى توانند روى افكار مردم براحتى اثر بگذارند، به اين نكته توجه كنند.
من در روزهاى قبل از آمدن به زنجان ، دو نظرخواهى را از مردم زنجان مطالعه كردم . يك نظرخواهى را مسؤ ولان خود استان انجام داده بودند و از مردم پرسيده بودند كه اگر فلانى به زنجان بيايد، حرف و خواسته ى شما از دولت و مسؤ ولان چيست و مى خواهيد چه چيزى را به رهبرى منتقل كنيد. يك نظرخواهى هم از مركز تهران انجام گرفت . با اين كه اين نظرخواهى ها را دو دستگاه بى ارتباط با هم انجام داده بودند، عجيب اين است كه نتايج آن بسيار به هم نزديك است و بلكه در عمده ترين موارد، يكى است وقتى از مردم مى پرسند مشكل اصلى شما چيست ، مى گويند مشكل اصلى بيكارى ، گرانى و مشكل معيشتى است . اين نشان دهنده ى تشخيص درستى است كه در سال گذشته و سال قبل از آن داده شد و به مسؤ ولان گفته شد كه روى موضوع ايجاد اشتغال و برطرف كردن مشكلات معيشتى مردم كار كنيد؛ مردم اين را انتظار دارند. البته اين مشكل ، مخصوص زنجان نيست ؛ بلكه در همه ى نقاط ديگر كه مردم حرف و نظر خود را درباره ى مهمترين خواسته هايشان مطرح كرده اند، همين مطالب را گفته اند. در زمينه ى مسائل داخلى ، نيازهاى مردم اين موضوعات است و مردم آن را از مسؤ ولان مى خواهند. البته عده يى هم پيدا مى شوند كه شعارهاى سياسىِ جنجالىِ بى محتوا را جايگزين اين مسائل مى كنند.
ما مبارزه ى با فساد را مطرح كرديم و گفتيم فساد در دستگاههاى اقتصادى و حكومتى موجب مى شود منابع ثروت متعلق به مردم از بين برود. به جاى اين كه از مبارزه ى با فساد دفاع كنند، كسانى پيدا شدند كه از امكانات حرف زدنِ با مردم استفاده كردند و از مفسد دفاع كردند و مبارزه ى با فساد را وظيفه ى خودشان ندانستند! ايجاد اشتغال ، رفع تورم و تقويت ارزش پول ملى هم از مسائل مهم كشور است .
در زمينه ى مسائل داخلى ، همه ى حرف ما اين است كه اين ملت و اين كشور با استعداد است . شعار نظام جمهورى اسلامى عدالت ، اخلاق ، تعالى و رشد انسانها و باز كردن گره هاى زندگى مردم است ؛ ما بايد در اين جهت حركت كنيم . بعضى ها از اوّل انقلاب نتوانستند اين انقلاب و نظام را تحمل كنند و هر وقت توانستند، سنگ اندازى كردند؛ ولى نظام اينها را تحمل كرد و با آنها برخورد نكرد. البته اينها مجموعه ى بزرگى نيستند، بلكه مجموعه يى كوچك ولى پرمدعا هستند كه صدايشان بلندتر است و با لحن طلبگارانه ترى حرف مى زنند و مى خواهند نظام اسلامى را كه مشغول تلاش براى رسيدن به هدفهاى بلند و سربلندى و ترقى ملت ايران است ، دايم با چالشها مواجه كنند. طبيعت اينها اين است و اين موضوع مربوط به امروز هم نيست ؛ بلكه هر وقت نتوانسته اند با اسلام و نظام اسلامى كنار بيايند، به اين شيوه متوسل شده اند، كه در صدر اسلام هم نظايرش را ديده ايم . براى اينها تبليغ ، گفتن و نصيحت كردن فايده يى ندارد و البته بودنشان هم براى نظام اسلامى ضررى ندارد؛ چون وقتى مردم آگاه هستند و حقايق را مى دانند و قدرت تحليل دارند، وجود اين گونه افراد هيچ اشكالى ندارد. در زمان پيغمبر و اميرالمؤ منين هم هميشه مخالفانى بودند. به هرحال ، ما نمى خواهيم اصرار بورزيم ؛ به قول مرحوم حكيم هيدجى :

اولماز اولا گل تيكان ، تيكان گل گرايسترن آغلا، ايسترن گل
[نمى شود كه گل خار باشد، خار گل مى خواهى گريه كن ، مى خواهى بخند]

وجود مخالفها و مخالفتها براى يك ملت آگاه و بيدار هيچ اهميتى ندارد؛ آنچه مهم است ، اين است كه مردم و مسؤ ولان وحدتشان را حفظ كنند.
توصيه ى مؤ كد من به مسؤ ولان اين است كه نگذارند در سطوح مديريتى نظام ، دشمنان با ايادى خود اختلال و اختلاف ايجاد كنند؛ دشمن اين را مى خواهد و اصرار دارد كه مديران كشور را در جبهه هاى متفاوتى نشان دهد. آرزوى دشمن اين است كه قواى سه گانه به جان هم بيفتند؛ مجلس به جان قوه ى قضاييه ، قوه ى قضاييه به جان دولت ، دولت به جان قوه ى قضاييه . مسؤ ولان بايد هشيار باشند و نگذارند؛ بدانند امروز كشور به چه چيزى نياز دارد.
اين كشور، كشور اسلام و مردم است . نظام اسلامى ، يعنى همان مردم سالارى دينى كه بر اين كشور حاكم است . هيچ احتياجى نيست كه امروز مردم كشورمان را به دنباله روى از نظام مردم سالارى توصيه كنيم . ما بعد از قرنهاى متمادى كه بر اين كشور استبداد حاكم بود، به بركت اسلام و انقلاب اسلامى به مردم سالارى رسيده ايم ؛ آن هم مردم سالارىِ با دين .
ما انتخاباتى در پيش داريم كه اولين انتخابات در اين كشور نيست ؛ اما بعضى ها طورى حرف مى زنند كه گويا براى اولين بار است كه مردم اين كشور مى خواهند پاى صندوق راءى بروند! مردم ما در بيست وپنج سال گذشته به طور متوسط در هر سال يك بار به پاى صندوقهاى راءى رفته اند؛ استقبال كرده اند و آزادانه راءى داده اند و ان شاءاللّه در اين نوبت هم استقبال خواهند كرد؛ بخصوص اگر احساس ‍ كنند كه نمايندگان آنها در مجلس شوراى اسلامى به وظايف خود بدرستى عمل مى كنند و خواستها و نيازهاى آنان را دنبال مى كنند. اگر مردم اين موضوع را مشاهده كنند، تشويق مى شوند. گفته مى شود زمينه ى شركت مردم را فراهم كنيد. اين ، زمينه ى شركت مردم است . مردم اگر احساس كنند نمايندگان آنها دلسوزانه به مشكلاتشان توجه دارند و تلاش مى كنند، و اگر ببينند مسؤ ولان دولتى كه برگزيده ى نمايندگان مجلس اند، در مسؤ وليتها و مديريتهاى خود به طور جدى كار مى كنند، در انتخابات با شوق و رغبت شركت مى كنند؛ مردم ما امتحان داده اند.
درباره ى موضع نظام جمهورى اسلامى درخصوص مسائل و چالشهاى بين المللى هم عرض ‍ مى كنم كه همه ى حرف ما اين است كه ايران اسلامى مى خواهد مستقل بماند. ما استقلال را ارزان و آسان به دست نياورده ايم ؛ مى خواهيم آن را حفظ كنيم . ما مى خواهيم اختيار اين ملت و كشور دست خود اين ملت باشد، نه دست امريكا و مستكبران بين المللى . اين نقطه ، مقابل آن چيزى است كه امروز استكبار مى خواهد. استكبار مى خواهد بر اين منطقه و بر ايران تسلط پيدا كند. استكبار كه به دست ملت ايران از اين كشور بيرون رانده شد، مى خواهد برگردد؛ هدف امريكا اين است . امروز استكبار نشان داده است كه نمى خواهد با ملتى كه براى استقلال و آزادى خود ارزش و ارج قائل است و حاضر نيست زير بار آنها برود، كنار بيايد؛ اين را داريد مى بينيد. صريحا گفته اند كه مى خواهيم نقشه ى خاورميانه را عوض كنيم ؛ يعنى به طور كامل رژيمهاى سرسپرده و دست نشانده در اين منطقه وجود داشته باشند؛ براى چه ؟ براى اين كه امريكا به منافع خود برسد؛ براى اين كه نفت امريكا تاءمين شود؛ براى اين كه اسرائيل تهديد نشود. به چه قيمتى ؟ به قيمت از بين رفتن شرف ، استقلال و همه ى ارزشهاى ملتهاى منطقه .
امروز همه ى دنيا شاهدند كه قدرت امريكا كه در راءس استكبار است توانايى رسيدن به اين هدفها را ندارد. ابرقدرتها كار خود را با تشر زدن پيش مى برند. امروز مى بينيد كه امريكا در عراق و افغانستان دچار چه مشكلاتى است ؛ رژيم صهيونيستى هم در يكى از سخت ترين دوره هاى حيات نامبارك خود به سر مى برد. جوانها و مردم بى دفاع و بى سلاح و مظلوم و همان دختر و پسر شهادت طلب و خانواده هاى تحمل كننده و صبر كننده ى بر تلخى ها و سختى ها در طول سه سال اخير، توانسته اند اين رژيم را بيچاره كنند. ما مى گوييم ملتهاى مسلمان بايد قدرت خود را كه همان قدرت ايمان و همبستگى بين كشورهاى اسلامى است بشناسند و به آن تكيه كنند.
تا دو روز ديگر اجلاس سران سازمان كنفرانس اسلامى در مالزى تشكيل مى شود و رئيس جمهور عزيز ما هم به آن جا مى رود و ان شاءاللّه خواهد درخشيد. توقع و انتظار ما از كشورهاى اسلامى و از اين كنفرانس اين است كه مرعوب اخم امريكا نشوند. در محيط رعب نمى شود تصميم گيرى كرد. سران كشورهاى اسلامى اگر مرعوب امريكا باشند، نمى توانند دنبال مصالح خود حركت كنند و طبق مصلحت تصميم بگيرند. همه ى سعى امريكا اين است كه اينها را بترساند؛ همه ى سعى آنها هم بايد اين باشد كه از امريكا نترسند؛ هم از چهره ى خشم آلود امريكا مرعوب نشوند، هم به چهره ى امريكا كه در جاهايى لبخند منافقانه مى زند، غره نشوند و بدانند كه استكبار جز جهانخوارى و سلطه ى بر منابع انسانى و حياتى ملتها هدفى ندارد و براى او ملتها هيچ ارزشى ندارند. اگر ملتها و دولتهاى اسلامى ، اصلى را كه ملت ايران با كمال عزت و قدرت براى خود محترم شمرد، محترم بشمارند، استكبار نمى تواند هيچ كارى در اين منطقه بكند. ملت ايران زن و مرد و جوان و پير نشان دادند كه پولادين و با عزم و اراده و ايمان هستند. اين مطلبى كه شما گفته ايد و در شعارنوشته هاى خودتان نوشته ايد كه :

زنجان لَرگان وِرَر انقلابا جان وِرر
[زنجانى ها خون مى دهند و براى انقلاب جانشان را هم فدا مى كنند.]

كاملا درست است ؛ آن را تصديق مى كنيم و از بن دندان باور مى كنيم و مى دانيم كه :
"زنجانى گان وِرَر، اما عزتنى ، استقلالنى ، اسلامنى ورمز".
[زنجانى خون مى دهد؛ اما از عزت ، استقلال و اسلامش دست برنمى دارد.]

اين عزت و قدرت معنوى و عزم ملت ايران است كه ما امروز يك نمونه ى آن را در زنجان مى بينيم .
پروردگارا! به محمد و آل محمد فضل و رحمت خودت را بر اين مردم فرو بريز. پروردگارا! اين مردم را همواره عزيز و سربلند بدار و آنها را بر دشمنانشان پيروز كن . پروردگارا! ملت ايران را از اسلام و قرآن و اهل بيت (عليهم السّلام ) جدا مكن . پروردگارا! ملت ايران را مشمول تفضلات خود و توجهات اهل بيت (عليهم السّلام ) قرار بده . پروردگارا! به محمد و آل محمد اين جوانهاى عزيز را كه بيشترين شعار، بيشترين عزم ، بيشترين احساس و شيرين ترين تفكرات در وجود اينهاست ، ذخيره هاى ارزشمندى براى آينده ى ملت ايران قرار بده . پروردگارا! شهداى عزيز ما و شهداى عزيز زنجان را كسانى كه در راه عزت و استقلال اين كشور جان عزيز خود را دادند با اولياءشان و با سيدالشهداء محشور بفرما.

والسّلام عليكم و رحمة اللّه و بركاته

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved