بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در مراسم اختتاميه بيستمين دوره مسابقات بين المللى حفظ و قرائت قرآن كريم

06/ 07/1382

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم

اين محفل براى كسانى كه طعم كلام الهى را در ذائقه ى جان شان چشيده اند، بسيار محفل شيرين و جذابى است . به همه ى ميهمانانى كه از كشورهاى گوناگون اسلامى در اين مراسم شركت كرده اند، خوش آمد عرض مى كنم و شما جوانان عزيز را كه به قرآن عشق مى ورزيد، گرامى مى دارم .
امروز امت بزرگ اسلامى ما به قرآن نيازمند است . حقيقت اين است كه ما قرآن را مهجور گذاشته ايم . درست است كه قرآن را تلاوت مى كنيم و به آن عشق مى ورزيم ، اما اين كافى نيست . قرآن آمده است تا بناى زندگى انسان را بر طبق بينش الهى شكل دهد؛ قرآن آمده است تا جوامع ما را سعادتمند، عزيز، مستقل و از لحاظ مادى و معنوى پيشرو قرار دهد؛ نقش قرآن اين است .
يك روز امت اسلامى به بركت عمل به قرآن در علم ، عزت و اخلاق و معنويت پيشرفت كرد و جامعه ى بشرى را به جلو برد؛ اما امروز كه شما به امت و دنياى اسلامى نگاه مى كنيد، مى بينيد كه امت اسلامى وحدت و يكپارچگى ندارد؛ استقلال ندارد؛ از لحاظ علمى و مدنى پيشرو نيست ؛ ديگران به او زور مى گويند؛ قدرتهاى مادى و شيطانى و طواغيت عالم به او اعمال سلطه مى كنند؛ اينها براى چيست ؟ براى اين است كه ما درست به قرآن عمل نكرده ايم . البته تلاوت ، حفظ و فراگيرى قرآن ، مقدمه است براى اين كه ما به شكل قرآن دربياييم ؛ هم شخصيت فردى ما به شكل قرآن دربيايد، هم جوامع ما قرآنى شود. اول ما بايد خودمان را با قرآن تطبيق دهيم . به يكى از همسران پيغمبر اكرم گفتند كه خُلق پيغمبر را تعريف كن ، گفت : "كان خُلقه القرآن "؛ خُلق پيغمبر قرآن بود. شما به قرآن نگاه كنيد، ببينيد درباره ى مؤ منان چه گفته ، از آنها چه خواسته و آنها را به چه چيزى تشويق و ترغيب كرده است . ما امروز به تدبر در اين موضوع احتياج داريم .
ملت ايران در انقلاب بزرگ اسلامىِ خودشان يك قدم به جلو برداشتند؛ الان هم ما داريم تلاش مى كنيم . همه ى جنجالى هم كه دنيا عليه ايران اسلامى دارد كه مى شنويد به خاطر همين نقطه است : مى خواهند حركت جوامع به سوى نظام اسلامى و قرآنى پيش نرود؛ مى خواهند اين پرچمى كه در اين جا بلند شده است ، سرافراز و سربلند نماند، چون مى دانند وقتى يك الگو درست شد، ديگرِ جوامع به اين سمت حركت مى كنند. ما به بركت قرآن توانستيم زنجيرهاى اطاعت و تسليم در مقابل قدرتهاى شيطانى را از گردن و دست و پاى خودمان باز كنيم ؛ ما به بركت قرآن توانستيم جوانهاى خودمان را در راه پيشرفت و ترقى به راه بيندازيم . امروز پايه ى علم و پيشرفت در كشور ما با قبل از پيروزى انقلاب قابل مقايسه نيست . امروز ميليونها جوان ايرانى با احساس استقلال انسانى خودشان و با احترامى كه به ارزش استعدادهاى آنها مى شود، دارند حركت مى كنند. در دنياى اسلام و در امت بزرگ اسلامى اين چنين انگيزه ها بسيار زياد است و استكبار مى خواهد اين چنين نباشد.
استكبار از بيدارى اسلامى بشدت سراسيمه و نگران است . امروز قدرتهاى شيطانى و طاغوتى و در راءس همه ى آنها آمريكا، مظهر شيطنت و طغيان عليه انسانيت هستند؛ كشورها را تهديد مى كنند؛ به ملتها حمله مى كنند؛ برخلاف همه ى قوانين بشرى با انسانها رفتار مى كنند؛ به هيچ كدام از قوانين انسانىِ مورد قبول بشريت احترام نمى گذارند. شما ببينيد در عراق و افغانستان چه كردند، با زندانيهاى افغانى كه الان در زندان آنهايند، چه مى كنند. تعداد كثيرى از مردم افغانستان را گرفتند، بردند و زندانى كردند كه نه آنها را زندانى جنگى مى دانند و نه زندانى سياسى ، و نه به قدر حقوق زندانى عادى براى آنها ارزش قائلند. آنها هرجا كه پا گذاشته اند؛ در آمريكاى لاتين ، آفريقا و آسيا فساد كرده اند و مظهر شر و شرارت هستند. اينها امروز عليه دنياى اسلام بسيج شدند و دنياى اسلام را تهديد مى كنند. علاج چيست ؟ علاج را قرآن به ما گفته است : "واعتصموا بحبل اللّه جميعا و لا تفرّقوا"؛ همه با هم باشند.
قدرت دنياى اسلام ، قدرت بزرگى است . اختلاف ، دو شقه شدن ، با همديگر درگير شدن ، براى دنياى اسلام سم مُهلك است . بايد به راه قرآن عمل كنيم . اگر قدم در راه اتحاد و توحيد اسلامى و علمى كه اسلام ما را به آن توصيه مى كند؛ پيشرفتى كه اسلام ما را به آن فرا مى خواند؛ تهذيب نفسى كه اسلام ما را به آن وادار مى كند؛ برادرى و محبتى كه خداوند فيمابين مجموعه ى مؤ منان و مسلمانان لازم مى شمرد؛ صلابت و اقتدارى كه در مقابل دشمنان براى مسلمانان لازم مى داند گذاشتيم ، بدانيم كه قدرت بزرگى هستيم و اين قدرت به بركت قرآن حاصل خواهد شد.
قرآن را بخوانيم براى فهميدن و تدبر و عمل كردن به آن ؛ هم عمل در محدوده ى كشور دل و مملكت وجود شخصى خودمان ، هم عمل در محيط عظيم جامعه . اسلام به مسلمان فكر مى دهد؛ راه ارائه مى دهد؛ او را بيدار و مقتدر و قوى مى كند؛ به او قوّت قلب مى بخشد؛ اينها بركات قرآن است ؛ قرآن را براى اين بخوانيد. البته مقدمه ى آن خواندن قرآن و انس گرفتن با آن و فهميدن معانى قرآن است . من به شما جوانهاى عزيز توصيه مى كنم خودتان را با معانى آيات كريمه ى قرآن ماءنوس و آشنا كنيد. آنهايى كه زبان شان زبان قرآن نيست ، در اين زمينه بايد تلاش بيشترى كنند و اول با قرآن ماءنوس و آشنا شوند، بعد روى مفاهيم قرآنى فكر و تدبر كنند؛ آنها را دريافت كنند. البته وظيفه ى بزرگان و استادان و علما و روشنفكران و سياستمداران و نخبگان حكومتى و ديگران هم خيلى سنگين است .
از دوستانى كه اين جلسات را برگزار كردند و اين فرصت را براى همه فراهم كردند تا از قرآن بهره مند شوند و از معارف قرآن و نورانيت آن بهره ببرند، خيلى تشكر مى كنيم .
اميدواريم خداى متعال اين جلسات شما و اين گرد هم نشستنِ از كشورهاى مختلف را مبارك كند و اين كار قدم مؤ ثرى براى نزديك شدن دلها، انس با يكديگر و حركت به همان سمتى كه قرآن ما را به آن دعوت مى كند، باشد.

والسّلام عليكم و رحمة اللّه و بركاته

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved