بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى  در جمع مردم زاهدان در استاديوم آزادى

04/12/1381

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم

والحمدللّه ربّ العالمين والصّلاة و السّلام على سيّدنا و نبيّنا النبى الاعظم والرسول المكرّم سيّدنا المصطفى محمّد و على اله الطيّبين الطاهرين المنتجبين . والسّلام عليكم و رحمة اللّه و بركاته

بعد از اشتياقى طولانى ، امروز به فضل پروردگار توفيق پيدا كردم كه بار ديگر در جمع شما مردم عزيز و با محبت و وفادار استان سيستان و بلوچستان حاضر بشوم .
اين استان براى شخص من ، استان خاطره هاست . به گذشته ذهنِ خود كه مراجعه مى كنم ، يادگارهاى ذهنى فراوان از اين استان به صورت پى درپى در طول ساليان ، موجود است . اگرچه اين خاطره ها برخى ناهنجاريها و تلخيها را دارد، اما شيرينى آنها بيشتر است . در دوران رژيم طاغوت ، تبعيد تلخ بود، اما آشنايى با مردم عزيز اين استان بسيار شيرين بود. در سالهاى قبل از انقلاب ، يعنى سال 56 و 57 كه به توفيقِ جبرى در اين استان اقامت داشتم ، گنجينه اى از زيباييها و خاطره هاى شيرين در ذهن من انباشته شد. سالها قبل از آن هم مردم عزيز و مؤ من همين شهر زاهدان از زبان من حقايقى را درباره نهضتِ تازه آغاز شده اسلامى شنيدند. در سال 1342 در همين شهر زاهدان دلهاى گرم و بامحبتِ مردم اين جرئت و اميد را به من بخشيد كه بتوانم درباره حساس ترين مسائلِ آن روز با آنها حرف بزنم . البته عكس العمل رژيم جبار طاغوت سخت بود. ماءموران در همين فرودگاهى كه امروز وارد زاهدان شدم ، مرا به هواپيما سوار و به قزل قلعه تهران منتقل كردند. ممكن است اين خاطره به نظر تلخ بيايد، اما به شما صادقانه عرض كنم اين يكى از شيرين ترين خاطره هاى زندگى من در دوران مبارزات طولانى با طاغوت است . زيرا من آن روز زاهدان و مردم آن را كشف كردم و از مرد و زن ، سيستانى و بلوچ ، يزدى و بيرجندى و كرمانى و ساير اقوامى كه در اين استان هستند، محبتها ديدم و آنها را شناختم . در سال 1356 كه بار ديگر در حال تبعيد به زاهدان و از آنجا به ايرانشهر آمدم ، اين آشنايى به من كمك كرد تا بتوانم به اعماق دل پُرمحبت و گرم مردم اين استان راه پيدا كنم .
محروميتهايى كه در اين استان ديدم ، يك انگيزه قوى و آرزوى بزرگ در من به وجود آورد، و آن اينكه بايد به اين استان با اين همه استعداد و به اين مردم با اين همه صفا كمك كرد تا بتوانند زندگى سعادتمند و لايق شاءن خود را در پيش بگيرند. لذا بعد از پيروزى انقلاب ، اولين حكم ماءموريتى كه امام (رضوان اللّه عليه ) صادر كردند، حكمى به اين بنده حقير براى سفر به استان سيستان و بلوچستان بود. من آمدم و مناطق گوناگون اين استان را از نزديك ديدم و انقلاب وظيفه خود را در قبال اين استان حس كرد. از جنوبى ترين نقاط استان ، از منطقه چابهار و نيكشهر و نِبت و فَنّوج و اِسپَكّه و غيره تا مناطق شرقى اين استان ، منطقه سراوان و جالق و سرباز و از مناطق شمالى اين استان ، منطقه زابل و درياچه هامون تا غرب اين استان ، منطقه بَزمان و دَلگان و چاه هاشم و جازموريان و غيره خبرها گرفتم ، با مردم اين مناطق نشستم ، داخل كپرها رفتم و با دردها و رنجهاى اينها كه در دوران رژيم طاغوت بر روى هم انباشته و متراكم شده بود، آشنا شدم . انقلاب خود را در قبال سيستان و بلوچستان موظف ديد و كار از روزهاى اول شروع شد. جهاد سازندگى و اجتماعات و جمعيتهاى مردمىِ خودجوش در اين مناطق مشغول كار شدند. جوانهاى امروزِ زاهدان و ايرانشهر و چابهار و زابل نمى دانند كه گذشته اين استان چگونه بود. اگر گذشته وحشتناكِ زندگى در اين استان تصوير شود، معلوم مى شود كه نظام اسلامى در اين منطقه چه خدمات بزرگ و گرانبهايى را انجام داده است . اما آن حقيقتى كه از ياد من نمى رود و اميدوارم يكايك مسئولان هميشه آن را به ياد داشته باشند، اين است كه اين استان چندين برابر آنچه كه به آن خدمت شده ، نيازمند خدمت است . محروميتهايى كه بر اثر تسلط طولانى پادشاهان جبار و بى فكر و بى كفايت بر مردم اين استان تحميل شده است ، بايد در طول مدت برطرف شود. بخصوص اين پنج سال خشكسالى پى درپى در اين استان ، مشكلات را مضاعف كرده است . مسئولان دولت جمهورى اسلامى يك فهرست طولانى از كارهايى كه بايد در اين استان انجام بگيرد، بر روى كاغذ آوردند، تصويب كردند و مسئوليتها را بين وزرا تقسيم كردند.
من ديشب تا پاسى از شب با وزرا نشستم ، از يكايك آنها سؤ ال كردم : از وظايفى كه بر عهده آنهاست ، اينكه چقدر انجام گرفته و برنامه براى آينده چيست . اين انگيزه و همتى كه امروز ما را نسبت به مسائل مردم اين استان حساس مى كند، به فضل پروردگار خواهد توانست گامهاى بسيار بلندى را براى عمران و آبادانى و امنيت و پيشرفت فرهنگى اين استان بردارد. شكى نيست كه خدمت زيادى شده است ، اما شكى هم نيست كه محروميت هنوز خيلى زياد است . در حالى كه در استان زمينه هاى عمران و پيشرفت فراوان است . اين استان از لحاظ وضع هوا كه براى كشاورزى بسيار مساعد است از لحاظ معدن ، از لحاظ آبزيان و شيلات ، از لحاظ مسير ترانزيت تجارى ، از لحاظ مردم با استعداد و از لحاظ داشتن مرزهاى طولانى ، يك استان حساسى است . مرز آبى و خاكى اين استان ، هزار و پانصد كيلومتر است . مسائل اين استان در دل خود تهديدهايى دارد كه مى شود آنها را به فرصتها تبديل كرد و از فرصتها استفاده كرد تا تهديدها را برطرف كرد.
در اين استان ، مسئله امنيت يك مسئله اساسى است . همسايگى با دو كشور و در مسير قاچاق اجناس خطرناك و مواد مخدر و غيره قرار گرفتن ، براى اين استان يك وسيله ناامنى است . يكى از وظايف حتمى مسئولان ، برخورد با اين پديده است . قاچاق مواد مخدر يعنى سوداگرى مرگ ، سوداگرى بيمارى ، سوداگرىِ از كار افتادگى انسانها و نابود كردن نسل جوان . هيچ مجوز شرعى براى چنين كار جنايتكارانه اى وجود ندارد. همه قشرهاى مردم عزيز اين استان بايد در قبال مسئله قاچاق مواد مخدر حساس باشند. البته خطر قاچاق منحصر به قاچاق مواد مخدر نيست ، چرا كه در كنار آن ، اشرار و سوءاستفاده چيان و فرصت طلبان بى انصاف و بى رحم قرار دارند. قاچاقچيان كلان هم عامل تهديدند، زيرا تجارت و داد و ستد سالم كشور را تهديد مى كنند. دولت و مسئولان خود را در قبال اين مسائل موظف مى دانند، مردم هم بايد كمك كنند. آحاد مردم عزيز اين استان بايد وظيفه همكارى نكردن با اشرار و قاچاقچيان را هميشه به كسانى كه به اين نكته توجه ندارند، گوشزد كنند. راه صحيح و سالم بازرگانى كه مردم اين استان داراى ميل داد و ستد و بازرگانى اند بايد بر روى مردم باز شود.
يكى از برجستگيهاى مهم اين استان ، ايمان عميق اسلامى مردم ، چه سنى و چه شيعه ، است . ايمان عميق اسلامى ، يكى از نقاط قوت اين مردم است . لذا نظام اسلامى كه امروز پرچم عزت اسلام را در دنيا به دست گرفته و قدرتمندانه با صداى بلند از اسلام و قرآن دفاع مى كند، متكى به حمايت اين ايمانها و دلهاست . هرجا ايمان اسلامى هست ، لشكريان جان بركف نظام اسلامى در آنجا هستند. امروز در هر نقطه اى از دنياى اسلام كه شما برويد، پرچم برافراشته اى كه امام راحل عظيم الشاءنِ ما در دفاع از عزت اسلامى بلند كرد، مايه افتخار و عزت و هويت محسوب مى شود. مسلمان و كشور اسلامى در دنيا زياد است ، اما فرق هست ميان ملتهايى كه نامشان مسلمان است و معتقد به اسلام اند، درعين حال حاكميت و قدرتمدارى قدرتهاى ضد اسلامى را با گوشت و پوست خود در داخل كشورهايشان تجربه و حس مى كنند و ملتى كه اسلام را به عنوان حاكم بر زندگى خود پذيرفته و پرچم حاكميت قدرتمند اسلام را در دست گرفته ، تحميل هيچ حكومتى را قبول نمى كند، زير بار هيچ قدرت فرامرزى و بين المللى نمى رود و تهديد و تطميع قدرتهايى كه از بُن و بنياد با اسلام مخالف اند، آن ملت را از دفاع از اسلام باز نمى دارد. امروز جمهورى اسلامى مظهر چنين دولت و ملت ايران مظهر چنين ملتى است . دفاع از اين ملت و دفاع از نظام قدرتمند اسلامى كه اسلام را با عزت خود و با همان قدرت نبوى در دنيا بر سر دست مى گيرد و به آن افتخار مى كند، مال مردمان مؤ من است ، و شما مردم استان سيستان و بلوچستان از ايمان برخورداريد و اسلام را از بن دندان و با همه وجود قبول داريد. البته بايد مراقب باشيد كه دشمنان اسلام اين همزيستى و برادرى بين شيعه و سنّى را به هم نزنند. يكى از افتخارات ما اين است كه مردم ما در نقاطى كه تفاوتهاى مذهبى و قومى وجود دارد و امكان و زمينه اختلاف هست ، از درگيرى و اختلاف قومى و مذهبى پرهيز مى كنند. دشمنان اين را نمى پسندند. جنگ شيعه و سنى براى دشمنان اسلام خيلى قيمت دارد. اختلاف و تفرقه ميان امت اسلامى موجب مى شود كه معنويت ، طراوت ، قدرت ، شكوه و عظمت ائتلاف ملى شما را در هم بشكند و همان طور كه قرآن فرموده است ((و تذهب ريحكم )). امروز بنده از گوشه و كنار عالم اطلاع دارم ؛ همان دستهاى استعمارى كه در طول قرنهاى گذشته سعى مى كردند بين شيعه و سنى اختلاف ايجاد كنند، امروز هم تلاش مى كنند
براى اينكه بين شيعيان و سنيان ، كينه و برادركشى و اختلاف به راه بيندازند. شما مردم هوشمند بايد مراقب باشيد. شايد يك عده خيال كنند كه ايجاد اختلاف به نفع مذهب آنهاست ، در حالى كه اشتباه مى كنند. هر كسى داراى هر مذهبى است ، به عقايد و ارزشهاى خود احترام مى گذارد، و اين حق اوست . اما اين احترام گذاشتن نبايد با اهانت به ارزشهاى جمعيت ديگرى همراه شود كه در اعتقادات با آنها موارد اختلافى دارند. ما متفقا به يك اسلام ، به يك كعبه ، به يك پيغمبر، به يك نماز، به يك حج ، به يك جهاد و به يك شريعت معتقديم و عمل مى كنيم . موارد اختلاف بمراتب كمتر از موارد وحدت و اتفاق نظر است . دشمنان اسلام مى خواهند بين شيعه و سنى ، نه فقط در نقاطى از ايران بلكه در همه دنياى اسلام ، اختلاف بيندازند. من خبر دارم كه دارند تلاش مى كنند. اتفاق نظر برادران مسلمان و همراهى آنها با يكديگر در دفاع از اسلام و نظام اسلامى به اين ملت و به اين كشور و نظام قدرت مى دهد. تا امروز هم همين را ثابت كرده ايد. در بين شهداى اين استان ، صدها شهيد در زاهدان ، صدها شهيد در زابل ، صدها شهيد در ايرانشهر و در نقاط ديگر هم شيعه و هم سنى هست ، و خون اينها در جبهه با يكديگر مخلوط شد. چرا به جبهه رفتند، چرا جنگيدند و چرا از مرزهاى ايرانِ عزيز دفاع كردند؟ چون ايران پرچم عزت اسلام را در دست دارد و اسلامى است . امروز ايران عزيز مظهر اسلام است . هر كشور ديگرى در دنيا اين پرچم را بلند مى كرد، ما در هر جاى دنيا كه بوديم به آن ملت و كشور احترام و تعظيم مى كرديم . اما اين پرچم را ايران اسلامى بلند كرد و اين افتخار مال ملت ايران است . در همان وقتى كه همه دستگاههاى قدرت بين المللى عليه اسلام تلاش مى كنند، اين ملت با مجاهدت ، وحدت كلمه و شجاعت مثال زدنى خود توانسته است نام اسلام را بلند كند. اين را همه بايد قدر بدانند. همه بايد قدر ايران اسلامى و اسلام عزيزِ قدرتمند را بدانند.
مسئله اى كه امروز جزو مسائل همه ملتهاى مسلمان است ، حضور تجاوزكارانه قدرتهاى فرامليتى و متجاوزان بين المللى در منطقه است . اين يك ابتلاى بزرگ براى ملتهاى اين منطقه است . ديروز به بهانه اى ملت افغانستان را زير فشار قرار دادند و امروز به بهانه اى ديگر ملت عراق را به همان فشارها تهديد مى كنند. پس اين شعار ضد جنگ ، شعار صلح دوستى ، حقوق بشر و طرفدارى از دموكراسى چه شد؟!! آيا امروز ديگر مردم دنيا حق دارند قدرت مستكبر امريكا را يك قدرت دروغگو و مسئولان امريكا را فاشيست و هيتلرهاى اين زمان بدانند؟! صريحا مى گويند منافع ما اقتضا مى كند كه به عراق حمله كنيم ، و به خاطر حفظ منافع خود حمله مى كنيم . هيتلر هم همين حرف را مى زد و مى گفت كه آلمان به فضاى حياتى احتياج دارد، لذا به كشورهاى پيرامون خود حمله مى كند و حمله كرد. امروز همه مردم دنيا هيتلر را يك فاشيست ، يك متجاوز و يك قلدر زورگو و بى منطق مى دانند. من عرض مى كنم كه به فردا نمى رسد و همين امروز مردم دنيا مسئولان امريكايى را فاشيست ، قلدر و زورگو و متجاوز مى دانند. ديديد در صدوشصت شهر دنيا تظاهرات شد و مردمِ خشمگين از رفتار امريكاييها به خيابانها آمدند. البته اين اولِ كار است . اگر امريكاييها درگير حمله به عراق شوند، مشكلات آنها را چنان احاطه خواهد كرد كه آن نفع بلند مدتى كه از راه تسلط بر خليج فارس و عراق براى خود فرض و تعريف كرده بودند، به تهديدهاى جدى عليه نظام امريكا تبديل خواهد شد. امروز مثل ديروز نيست كه ملتها در مقابل قلدريهاى فرامليتى ساكت بمانند. امروز ملتها مى ايستند. ملتها و دولتهاى مسلمان جز با تمسك به اسلام ، وحدت كلمه ، احساس عزت اسلامى و شجاعت لازم نمى توانند اين خطرهاى بزرگ را از خود دفع كنند. راه ملت مسلمان ايران راه ايستادگى و شجاعت و قيام مقتدرانه و عدم تسليم در مقابل زورگويى تنها راهى است كه در مقابل ملتهاى اسلامى قرار دارد، و اين راه را اسلام به ما نشان داد.
پروردگارا ! تو را به خاطر نعمت بزرگ اسلام شكر مى گوييم ، و شما مردم عزيز اين ايمان عميق اسلامى را در خودتان قدر بدانيد.
عزيزان من ! بايد به اسلام عمل كنيم . عمل به اسلام فقط نماز و روزه نيست ؛ نماز و روزه و حج و عبادت جزوى از اسلام است . رحم و عدالت ، رسيدگى به خواستهاى عمومى مردم ، خدمت به انسانها و مبارزه با شر و انواع فساد هم جزو اسلام است . اتحاد كلمه مؤ منان در مقابل دشمنان قلدر اسلام هم جزو اسلام است . ((الّذين امنوا يقاتلون فى سبيل اللّه والّذين كفروا يقاتلون فى سبيل الطّاغوت فقاتلوا اولياء الشّيطان )). ما مردم خود را هرگز به جنگيدن دعوت نمى كنيم و هرگز به تعرض و جنگ نسبت به هيچ ملتى اقدام نمى كنيم . اما مردم خود را به حفظ عزت و شرف اسلامى و ايرانى ، به رعايت موازينى كه اسلام براى انسان مسلمان مقرر كرده ، و به پيوند هرچه بيشتر دلهايشان با يكديگر دعوت مى كنيم . همه زن و مرد بايد در صف واحد باشند. زنهاى ما هم به فضل الهى در دوره حاكميت اسلام مثل مردها در جبهه هاى دفاع از مقدّسات و ارزشها ايستاده اند. اين جوانهايى كه در جبهه جنگ يا در مبارزه با اشرار و مفسدان اجتماعى و اقتصادى به شهادت رسيدند، پرورش ‍ يافته همين دامنهاى پاك اند. البته در اينجا بايد عرض بكنم در بعضى از مناطق كشور ما از جمله در همين منطقه نياز هست به اينكه احترام ، حرمت و كرامت زن بيشتر حفظ شود. زن بلوچ ، زن مظلومى است : فرزند زياد، ازدواج تحميلى ، فرزند تحميلى و عدم فرصت براى بازيافتن خود و هويت خود از جمله چيزهايى است كه من در مدت اقامت در بلوچستان از نزديك شاهد بودم . مردهاى بلوچ بايد زنهاى خود را بيشتر ملاحظه كنند. زنهاى بلوچ همان كسانى هستند كه اين جوانهاى رشيد را در دامان پاكشان پرورش دادند. زن بلوچ مثل مرد بلوچ و زن سيستانى مثل مرد سيستانى داراى كرامت و شجاعت و عزت است و اين عزت بايد حفظ شود. آنچه كه امروز براى ما در منطقه سيستان و بلوچستان در درجه اول اهميت قرار دارد، عمران آبادى و پيشرفت اقتصادى با ايجاد زير بناهاى لازم ، با باز كردن راه تجارت سالم و جلوگيرى از تجارتهاى ناسالم ، با مقابله با اشرار و مفسدان ، با تاءمين آب در حدى كه ممكن است ، با ايجاد صنايع ، با كشف و بارورى و استخراج معادن كه اين استان معادن خوبى هم دارد و با توسعه كشاورزى و دامدارى است . امروز نظام جمهورى اسلامى اين كارها را بر عهده خود قرار داده است . ان شاءاللّه با كمك مردم و با سرمايه گذاريهاى دولتى و ملى اين كارها بايد به تدريج پيش بر
ود. به نظر من ، افق و آينده در سطح كشور و در اين استان روشن است . اميدواريم كه خداى متعال مسئولان را توفيق بدهد. من تاءكيد و سفارش ‍ زيادى كرده ام ، باز هم ان شاءاللّه از مسئولان در استان و تهران پيگيرى خواهد شد كه آنچه را وظيفه آنهاست ، انجام بدهند.
اميدواريم خداوند متعال اين توفيق را به همه مسئولان بدهد كه بتوانند وظايفشان را در اين زمينه كه بسيار هم مهم است به انجام برسانند. من از همه شما مردم عزيز، از زنان و مردانى كه در اينجا اجتماع كرديد و از عزيزانى كه در طول مسير خيابانها با آن زحمت و تراكم ، استقبال و اظهار محبت كردند، صميمانه تشكر مى كنم . اميدواريم كه خداوند متعال پشتيبان همه شما باشد و دعاى حضرت بقية اللّه (ارواحنافداه ) شامل حال اين استان و مردم آن باشد.

والسّلام عليكم و رحمة اللّه و بركاته

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved