بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار مسئولان و كارگزاران نظام جمهورى اسلامى

20 / 3 / 80

بسم الله الرحمن الرحيم

اين عيد سعيد و مبارك را- كه ميلاد مسعود پيغمبر معظم اسلام, حضرت محمد بن عبدالله (صلى الله عليه و آله و سلم) و همچنين ولادت امام جعفر بن محمدالصادق (عليه الصلاه والسلام) است- به همه حضار محترم, ملت عزيز ايران و مسلمانان جهان تبريك عرض مى كنم.
يقينا آن روزى كه دنياى ظلمانى زمان ولادت پيغمبر با نور الهى اين وجود مقدس منور شد, بايد مبدا تاريخ جديدى براى بشريت محسوب شود. همان طورى كه اميرالمومنين (عليه الصلاه والسلام) در بياناتشان فرمودند, در آن روز بر اثر حاكميت قوانين و سلطه هاى ظالمانه, نور سعادت از ميان جوامع بشرى رخت بربسته بود, والدنيا كاسفه النور, ظاهره الغرور. نور وجود پيغمبر از همان آغاز, نشانه هاى حاكميت حق و دلايل حضور برهان الهى را در ميان مردم آشكار كرد.
عجايبى كه در هنگام ولادت پيغمبر اكرم رخ داده است در حقيقت هشدارى به بشريت و تاريخ محسوب مى شود. اين كه كاخ كسرى در هنگام اين ولادت آسيب ببيند, يا آتشكده هايى خاموش بشود, يك معناى نمادين هم دارد, معناى نمادين اين حقايق و حوادث اين است كه با ظهور اين مولود مبارك, راهى در مقابل پاى بشر گذاشته خواهد شد و بشريت بايد از ظلمات اوهام و نظامهاى ظالمانه نجات پيدا كند. اين كه چه كسانى اين راه را انتخاب كنند و با قدرت بپيمايند, و چه كسانى از آن اعراض كنند و به خيرات آن نرسند, به اراده و خواست انسانها بستگى دارد, خود آنها هستند كه سرنوشت و آينده خودشان را به دست خود انتخاب مى كنند, ليكن اين راه در مقابل انسانها گذاشته شده است.
علاوه بر اين, سنت الهى هم بر اين است كه حركت عمومى بشر, به سمت همين هدفهاى والا ترتيب داده شود, اين چيزى است كه بطور قهرى و طبيعى, جامعه بشريت به سمت آن حركت مى كند, همچنان كه همه حوادث تاريخ هم اين را نشان داده است, تعالى علمى بشرى و پيشرفت معرفتى انسان, همه در جهت تعاليم نبى اكرم اسلام و به سوى نهايت اين راه است.
امروز هم بيش از هميشه, انسانها به تعاليم روشنگر پيغمبر اسلام احساس نياز مى كنند. ملت ما مفتخر است كه بحمدالله با اراده و تصميم و ايستادگى و مقاومت خود, اولا اين راه را آگاهانه انتخاب كرد, ثانيا بر پيمودن اين راه استقامت ورزيد و پافشارى كرد. براى ملت ايران افتخار بزرگى است كه پرچمدار دعوى نبوى در همه عرصه هاى حيات باشد. اسلام فقط براى اين نيامد كه اعتقادى را در زواياى قلب و ذهن انسانها به وجود آورد, ولو آن اعتقاد, در عمل و زندگى آنها هيچ گونه اثرى نگذارد, اسلام آمد تا زندگى را متحول كند و راه بشر را تصحيح نمايد. اعتقاد به اسلام, سرچشمه عمل بشر است. احكام و قوانين اسلام, فراگير همه عرصه هاى زندگى انسانهاست- زندگى اجتماعى, زندگى فردى, زندگى سياسى و مشى اقتصادى- و اسلام براى همه آنها برنامه و راهنمايى دارد. امروز بحمدالله ملت ايران مفتخر است كه همه عرصه هاى زندگى خود را تحت تعليم اسلام گذاشته است.
البته واقعيت زندگى ما, با آن چيزى كه اسلام از ما مى خواهد, فاصله بسيار زيادى دارد, ليكن جهتگيرى نظام اسلامى به سمت پر كردن اين فاصله است, و بحمدالله به فضل انقلاب و با راهنمايى امام بزرگوار و با همت مجاهدانه ملت ايران, در اين سالها اين جهتگيرى را داشته و روز به روز ملت ايران در اين راه راسخ تر شده اند.
به مناسبت صحنه پرشكوه انتخابات رياست جمهورى در روز جمعه گذشته و حضور مردم و ورود آگاهانه آنها در ميدان انتخاب, لازم است صميمانه از همه ملت ايران تشكر كنم. حقا ملت عظيم الشان ما بعد از گذشت سالهاى متلاطم ابتداى انقلاب تا امروز, توانسته است آگاهى و هوشيارى خود را در زمينه هاى مختلف مورد علاقه يك ملت ارتقا ببخشد, خداى متعال را بسيار سپاسگزاريم كه اين توفيق را به ملت ما داده است. هرچه در طول سالهاى متمادى, بدخواهان اين ملت و اين كشور خواسته اند كه مردم را از حضور در صحنه هاى عمومى كشور دور كنند, موفق نشده اند و على رغم خواست آنها, مردم شركت گسترده و افتخارآفرينى در تعيين سرنوشت كشور داشته اند, و اين موجب تحسين هر بيننده يى است.
اميدواريم كه خداى متعال اين ملت بزرگ و فهيم و هوشيار و مومن و نجيب را مشمول تفضلات ويژه خود قرار دهد.
همان طورى كه بارها عرض كرده ايم, اين ملت در حد توان خود, براى تحكيم نظام اسلامى و موفقيت مسئولان تلاش كرده است, مسئولان هم بايد متقابلا نسبت به اين ملت, با همين ديد و با همين احساس دين وارد صحنه هاى كار شوند. همه كسانى كه مسئوليتى در اين نظام برعهده گرفته اند, بايد قدر اين ملت را بدانند و تلاش كنند وظايفى را كه در قبال اين ملت مومن و شجاع و آگاه بر دوش آنهاست, با همه كوشش و وسع خود به انجام رسانند. ما اميدوار هستيم كه انشاءالله رئيس جمهور محترم- كه براى نوبت دوم انتخاب شده اند- با همين احساس و دلسوزى در قبال اين ملت و با شناسايى دقيق نيازهاى مادى و معنوى مردم, در اين ميدان از همه توان خود استفاده كنند.
همه كسانى كه در دولت جديد حضور پيدا خواهند كرد, بايد خود را در مقابل مردم, مسئول و خدمتگزار بدانند و آنها را ولى نعمت خود محسوب كنند, همين طور هم هست, مردم ولى نعمت مسئولان هستند. اين حضور و ارادهه مردم است كه اين نظام را اقتدار بخشيده است. مردم نشان داده اند كه آگاهانه و هوشيارانه در صحنه هاى گوناگون حضور خواهند داشت.
آنچه كه بدخواهان و دشمنان اين ملت در پى آن هستند, سلب اين انگيزه و ايمان از مردم است, همه بايد در مقابل آن اقدام كنند. تلاش دشمن اين است كه مردم را از نظام اسلامى دلسرد كند, اما تلاش مسئولان نظام اسلامى بايد اين باشد كه با عمل خود- نه فقط با زبان خود- مردم را نسبت به خويش دلگرم و اميدوار كنند.
تلاش دشمن اين است كه پايه هاى ايمان و عقيده و عمل دينى را در مردم سست كند, اما مسئولان بايد بعكس, خود را موظف و متعهد بدانند كه پايه هاى ايمان دينى را در دلها محكم كنند. در كشور ما با اين جمعيت عظيم جوانان, يكى از اولويتهاى اساسى اين است: همه مسئولان- در درجه اول, مسئولان دولتى و همچنين ديگران- بايد همتشان بر اين باشد كه دل هاى پاك اين جوانها را با نور اسلام منور كنند, پايه هاى ايمان را در دل آنها مستحكم نمايند و نگذارند بر اثر سوء رفتار, سوء تشخيص, سوء تبليغ, بد فهميدن حقايق, بد اداكردن حقيقتهاى روشن و ميدان دادن به افكار مخرب, دل هاى اين جوانان از جاده حقيقت منحرف شود, اين مسئوليت بزرگى بر دوش ماست. عمق بخشيدن به ايمان مردم و هدايت قلبى و معنوى انسانها در يك جامعه, اولين وظيفهه مسئولان امر است. انا ارسلناك شاهدا و مبشرا و نذيرا و داعيا الى الله باذنه و سراجا منيرا اين وظيفه پيغمبر است, همين پيغمبرى كه امروز روز ولادت اوست. ما مى خواهيم همان راه را برويم.
هوالذى بعث فى الاميين رسولا منهم يتلو عليهم آياته و يزكيهم و يعلمهم الكتاب والحكمه تزكيه و تعليم, جزو وظايف اصلى پيغمبر است. در جوامع اسلامى, مسئولان بايد همان راه را بروند, بايد تعليم بدهند و تربيت كنند.
بايد ايمان دينى را در ذهنها تقويت و راسخ كنند, اين جزو وظايف ماست, اين سپاسگزارى ما در مقابل اين ملت است, اين شكرانه ما در مقابل خداى متعال است كه اين نعمتهاى بزرگ- اين حضور مردمى- را به ما داده است. اين دلها دست خداست, توجه و اقبال و حضور و عزم و اراده و شوق مردم, نعمت هاى بزرگ الهى است كه ارزانى ما كرده است. بايد اينها را شكر بگوييم. شكرانه اين نعمت به اين است: در راه اصلاح امور زندگى و تقويت ايمان دينى مردم بايد همه تلاش خودمان را بكنيم.
بنده اميدوارم كه خداى متعال به همه مسئولان- بخصوص به آقاى رئيس جمهور محترم و ديگر مسئولان تراز اول كشور- اين توفيق را بدهد تا بتوانند ان شاالله وظايف سنگين و كارهاى بزرگ و تكاليفى را كه بر دوش آنهاست, به بهترين وجه به انجام رسانند. از خداوند متعال مى خواهيم همه ما را هدايت كند و به ما توفيق دهد و كمك كند, و ان شاالله توجهات حضرت ولى عصر (ارواحنا فداه) و دعاى مستجاب آن بزرگوار شامل حال ما بشود.


والسلام عليكم و رحمه الله وبركاته

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved