شهید آوینی

پا به پای کاروان عاشقی-۱ + فیلم

آنچه در زيارت حسين بن على(ع) بسيار چشمگير است، ثوابهاى كلان و پاداشهاى عظيم و محير العقولى است كه در روايات ائمه، براى آن بيان شده است.


تا آنجا که پیغمبر اسلام برای زوار سیدالشهداء(ع) پیامی داده اند که از زبان امام صادق روایت شده است:کسی که از منزلش بیرون آید و قصدش زیارت قبر حضرت حسین ابن علی(ع) باشد؛اگر پیاده رود خداوند منان به هر قدمی که برمی دارد.تا زمانی که به حائر برسد و پس از رسیدن به آن مکان شریف حق تبارک و تعالی او را از رستگاران قرار دهد.تا وقتی که مراسم و اعمال زیارت را به پایان برساند که در این هنگام اورا از فائزین محسوب می فرماید.تا زمانی که اراده مراجعت نماید.دراین وقت فرشته ای نزد او آمده و می گوید:رسول خدا به تو سلام می رساند و به تو می فرماید:از ابتدا عمل را شروع کن.تمام گناهان گذشته ات آمرزیده شد.(کامل الزیارات ص ۱۳۲)
تاریخچه پیاده روی میلیونی اربعین که بزرگترين اجتماع ضد اشغال‏گري تاريخ عراق در كربلا پس از سقوط صدام به شمار می آید،دو هفته پس از سقوط حزب بعث، هم زمان با اربعين حسيني، شهر مقدس كربلا به عرصه ابراز عشق به اسلام و اهل‏بيت(ع) و انزجار از اشغال‏گران تبديل گرديد. در اين اجتماع عظيم، كه در ۲۳ آوريل ۲۰۰۳ میلادی برگزار شد، عاشقان اباعبداللَّه الحسين(ع) كه جمعيت آنها در حدود پنج الي شش ميليون نفر برآورد شد، بار ديگر قدرت اسلام و اهل‏بيت(ع) را به رخ جهانيان كشيدند. اين حرکت مردمي، باعث نگراني اشغال‏گران و متجاوزان امريكايي و انگليسي شد. از اين رو با ادوات نظامي خود، در اطراف كربلا مستقر شدند و خود را براي مقابله با هرگونه واقعه غيرمنتظره‏اي آماده كردند. با اين حال، اين اعتراضات مردمي، همچنان ادامه يافت.
پیاده روی میلیونی اربعین زمینه سازی ظهور
پیاده روی میلیونی اربعین که در چند سال اخیر شاهد آن هستیم که یکی از تحولات عمیق در بین شیعیان است می تواند یکی از علامات قریب الوقع ظهور باشد. با توجه به اینکه برای این حرکت عظیم کار تبلیغاتی چندانی صورت نگرفته، چگونه ممکن است در این دوره از زمان که تمامی کفر با تبلیغات گسترده برای محو کردن تاریخ اسلام و عاشورا فعالیت میکند این خیل عظیم در یکجا گرد هم آیند؟از ایران و عراق نه بلکه از سرتاسر دنیا در پیاده روی اربعین شرکت میکنند.آری تنها خداست که قلوب مومنین را با هم گره میزند و چه بسا همین پیاده روی زمینه ساز اتحاد و همدلی برای فرج منتقم خون حسین(ع) باشد. چون وقتی شعار امام زمان یاثارالله است یعنی حضرت سربازانش را از میان عزاداران امام حسین (ع) پیدا میکند کما اینکه طبق روایات ایشان پس از ظهور با ندای «یا اهل العالم ان جدی الحسین قتلوه عطشانا» جهانیان را فرا میخوانند.لذا این پیاده روی اربعین تمرینی برای لبیک به ندای مهدی(عج) است که همگان درآن روز با پای پیاده به سوی او و میعادگاه میرویم.
پبام این حرکت چنین است:اگر نبودیم (امام حسین (ع) را کمک کنیم،اما با حضرت زینب(س) همراه می شویم و پیام عاشورا را به همه عالم می رسانیم.پیاده روی اربعین کاری زینبی است.عاشقان ثارالله در پیاده روی اربعین مسیری ۸۰ کیلومتری را از نجف تا کربلا می پیمایند تا شاید در این مسیر با کاروان غمدیده حسین(ع) و بلکه با زینب کبری (س) هم قدم شوند.

منبع :فرهنگ نیوز

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo