تاریخی/شبهه12

 ش (زوریخ): در کتابی که البته 100٪ مغرضانه هم بود خواندم که پیامبر اکرم (ص)، عایشه را در شش سالگی به عقد خود درآورد و در نه سالگی به خانه برد! یک دختر در آن سن که چیزی از ازدواج نمی‌داند! راهنمایی کنید.

 

ازدواج در هر دوره و قومی بر مبنای فرهنگ حاکم بر آن قوم صورت می‌پذیرد و برای همین است که «اسلام» به رغم آن که قواعد ویژه‌ای برای عقد ازدواج و محرمیت دارد و خواندن صیغه‌ی عقد به قصد انشاء را بر هر مسلمانی واجب می‌داند و بدون آن برقراری روابط زناشویی بین زن و مردم را زنا قلمداد می‌نماید، اما ازدواج سایر قبایل و امم را که به رسم خودشان صورت پذیرفته است را معتبر و محترم می‌شمارد.

پس، حادثه‌ی عجیبی نیست اگر ازدواج‌های پیامبر اکرم (ص) و سایر معصومین (ع) منطبق با فرهنگ بومی و بر اساس قواعد اسلامی صورت پذیرفته باشد. به ویژه آن که در قواعد اسلامی، آثار مترتبه بر ازدواج صرفاً روابط زناشویی بین زن و مرد نیست، بلکه قوانین فردی و اجتماعی دیگری را چون: محرمیت بین اعضای خانواده – حق نفقه – حق ارث و ... را وضع و مترتب می‌نماید. به همین دلیل حتی امروز هم جاری نمودن عقد برای دو نابالغ (البته با اذن ولی و به شرط آن که مستلزم ضرر و زیان آنها نباشد) به قصد محرمیت و سایر قوانین مترتبه جایز است.

پس، نعجبی نیست اگر با توجه به شرایط آن روز، پدری چون ابوبکر که تا چند سال پیش با فرهنگ جاهلی «قتل دختران» می‌زیسته، امروز که اسلام آورده، پیشنهاد عقد دخترش را به پیامبر اکرم (ص) بدهد تا خود نیز محرم آن خانه شود. و باز عجیب نیست اگر پیامبر اکرم (ص) این پیشنهاد را بپذیرد. امروزه نیز این اتفاق بسیار رایج است و در فرهنگ‌ها و ادیان دیگر نیز به گونه‌های دیگری رایج است، چنان که در مسیحیت، نوزاد از همان ابتدا صاحب «پدرخوانده» می‌شود!

اما راجع به ازدواج و به خانه‌ی شوهر رفتن در 9 سالگی و ناآگاهی دختر 9 ساله از ازدواج نیز باید دقت نمود که اولاً همان شرایط محیطی حاکم بوده و هست. در بسیاری از جوامع دختران در 9 سالگی ازدواج می‌کرده و می‌کنند و حتی تأخیر سن ازدواج در آن جوامع نیز نوعی ضعف و ضرر به دختر و خانواده محسوب می‌شده و می‌شود.

منتهی باید توجه داشته باشید، به رغم شعایری که به مقاصد سوء خاص می‌دهند، اصلاً چنین نیست که هیچ دختری در 9 سالگی یا ده سالگی از ازدواج و مسائل آن هیچ نداند. یا اگر علمی ندارد، فطرتاً یا از روی غریزه کشش و میلی هم نداشته باشد. بدیهی است دختر نیز مانند پسر یک یا دو سال قبل از بلوغ (محتلم شدن در پسر و عادت ماهانه در دختر) با تمایلات جنسی آشنا می‌شود و به تناسب فرهنگ محیطی، شخصی و دینی نسبت به ارضای آنان می‌اندیشد.

به عنوان مثال آیا غیر از این است که امروزه در همین اروپای مدرن که ازدواج دختر کمتر از 18 سال را ظلم و جرم تلقی می‌کند، کمتر دختری تا سن 13 سالگی باکره می‌ماند؟ جالب است بدانید که در میان مردم آلمان امروزه این فرهنگ رایج است که اگر پسری با دختری که 16، 17 یا 18 سال دارد، مراوده‌ای داشته باشد و متوجه شود که او باکره است، نسبت به او غیض و انتقاد دارد که: تو چه عیبی داشتی که تا این سن کسی به تو توجه نکرده است؟! جالب است بدانید طبق آمار رسمی در کشور ایتالیا بیش از 70٪ نوجوانان برای اولین بار با خانواده‌ی اول خود هم خوابی می‌کنند که البته سن هیچ کدام در اولین تجربه‌ی جنسی مشمئز کنندشان، به سن قانونی نرسیده است و چه بسا بین همان سنین 9 تا 11 یا 12 سالگی هم خوابی را تجربه می‌کنند. و باز طبق آمارهای رسمی (که در همین سایت نیز درج شده است) در کشورهایی چون: سوئد، فرانسه، سوئیس و ... که وضع به مراتب اسفناک‌تر است. و شاهدیم که در کشورهای خاوردور، دختران 9 سال به بالا [و گاه کمتر از 9 سال] دختران برای روابط جنسی خرید و فروش هم می‌شوند. و البته اگر چه ظلم بزرگی است، اما آنان روابط جنسی را درک می‌کنند.

اما همین فرهنگ‌های منحط، نوبت به ازدواج و برقراری یک رابطه‌ی معقول، هدفمند، سازنده، پاک و قانونی که می‌رسد، فریاد «کودک» کودکشان بلند می‌شود؟! چرا که با اصل ازدواج مخالفند و نه با سن ازدواج.

در هر حال اگر دختری به رشد مطلوب برای ازدواج نرسیده باشد، ازدواج با او حتی در 20 سالگی هم اشکال دارد، اما اگر به چنین رشدی رسیده باشد، ازدواج با او چنان چه موجب لطمه، ضرر و زیان او نگردد، منعی ندارد. و همان طور که بیان شد، در آن زمان و آن فرهنگ و آن قوم (عرب) دختران بین سنین 9 تا 11 سالگی حتماً ازدواج می‌کردند و هیچ مشکلی هم رخ نمی‌داد. چنان چه پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما تا چند نسل پیش نیز بر همین سنت و فرهنگ بودند و همگی از جسم، روان و اولاد سالمی هم برخوردار بودند. لذا گذشتگان ما اگر 70 تا 80 سال عمر می‌کردند، حتی نتیجه‌ها و گاهی نبیره‌های خود را می‌دیدند، اما امروزه گاه جوانی فرزندان خود را نمی‌بینند.

پس، ازدواج ایشان با عایشه، در حالی که او 9 سال بیشتر نداشته است، هیچ عیبی در بر ندارد.

x-shobhe.com

بازگشت به صفحه ی شبهات تاریخی

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved