احکام و حقوق/شبهه88

در گذشته در وب‌سایت آقای محسن کدیور خواندم که بر مقلد واجب نیست از احکامی مانند نبستن کراوات پیروی کند؛ چرا که در حیطه وظایف مراجع تقلید نیست، پاسخ چیست؟

ما نمی‌دانیم که ایشان چنین گفته‌اند یا خیر؟ هر چند که بعید نیست. اما همیشه ابتدا باید توجه نمود که مدعی یا گوینده، نسبت به موضوع در چه جایگاهی قرار دارد و بعد راجع به آن چه مدعی می‌شود یا می‌گوید نیز باید تحقیق و بررسی نمود.

حال آقای کدیور [چه چنین گفته باشند و چه نگفته باشند] در خصوص معارف و احکام اسلامی، در چه سطحی قرار دارد که بتواند «حیطه وظایف مراجع تقلید» را تشخیص دهد؟ میزان علم و معرفت او به اصول دین و فروع دین (احکام) چقدر است و در چه مقامی از اجتهاد قرار دارد؟

پس از این مرحله باید توجه داشت که شخصیت گوینده و مواضع‌اش چیست و چرا می‌گوید؟ آیا درد دین دارد و دلش برای اسلام و مسلمین می‌تپد، یا اغراض دیگری را به نام دین دنبال می‌کند؟ امروز اشخاص بسیاری را می‌شناسیم که خود را فقیه می‌خوانند و هر چه دل‌شان خواست به نام اسلام می‌گویند تا طرفدار جمع کنند و در ضمن ضربه‌ای هم بزنند.

آیا الآن همه مسائل مربوط و حیطه‌ی وظایف مراجع مشخص شده بود به غیر از عرصه‌ی کراوات؟ یا آن چه مراجع از احکام می‌گویند، توسط مقلدین مو به مو انجام می‌گیرد و ایشان فتوا داده‌اند که مقلدین لازم نیست در خصوص کراوات تقلید کنند؟!

پس، مسئله آقای کدیور را کنار بگذاریم. شخصیت، مواضع، اعتقادات، دیدگاه‌ها و میزان علم و سواد و مهم‌تر از آن تقوا (که بیش از علم لازمه فقاهت است) و دغدغه‌های ایشان برای همگان روشن است، و بپردازیم به اصل سؤال در خصوص حیطه وظایف فقها و مراجع دین.

سؤال: دین در کجای شئون زندگی مادی و معنوی، فردی و اجتماعیِ انسان غایب است و برای آن حد و حدودی تعیین نکرده است؟ خدا کجا نیست که احکامش آنجا نباشد؟

سؤال: اگر تعیین حدّ و حدود الهی که در قالب «احکام» بیان می‌شود به تمامی شئون زندگی تسری دارد، پس کدام عرصه از وظایف فقها و مراجع که کارشان فهم و بیان احکام است خارج می‌باشد؟

سؤال: آیا قرآن کریم فقه (احکام) و بالتبع عرصه فقاهت را محدود کرده است یا احادیث، یا عقل سلیم؟

سؤال: مگر در قرآن کریم از لباس معنوی تقوا گرفته تا لباس شخصی و تا لباس سیاسی و تبلیغاتی سخن نگفته است و نفرموده است که خود را شبیه کفار نکنید؟ آیا اینها احکام نیست و در فقه مطرح نمی‌باشد؟

سؤال: مسئله تنباکو و قلیان کشیدن یا نکشیدن مردم، در حوزه مرجعت هست یا نیست؟ چطور مرحوم شیرازی (ره) در این خصوص «حکم» می‌دهد که اطاعتش حتی بر فقها واجب شود و حتی فتوا نمی‌دهد که فقط مقلدین را شامل گردد؟

پس، اگر حفظ دین، حفظ اسلام، حفظ فرهنگ اسلامی، حفظ ارزش‌ها و هم چنین رصدِ روش‌های تهاجم فرهنگی و ضرورت مقابله با آنها ایجاب کند که فقیهی بگوید: کراوات نبندید، مقلدین نیز باید اطاعت کنند.

اسلام ناب محمدی صلوات الله علیه و آله که همان اسلام فقاهتی می‌باشد، این است. و البته تعریف اسلام امریکایی و بالتبع تعریف فقه، فقیه، ولایت فقیه و کلاً احکام در آن فرق می‌کند.

 

منبع:x-Shobhe

بازگشت به صفحه ی شبهات احکامی و حقوقی

 
 
https://old.aviny.com/shobhe/ahkamVaHoghugh/88.aspx?&mode=print
Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved