امروز یکشنبه سی ام مهرماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با بیست و هشتم رمضان المبارک سال 1427 هجری قمری و برابر است با بیست و دوم اکتبر 2006 میلادی .
 

شهادت سید علی اندرزگو :


 

سید علی اندرزگو در رمضان سال 1318 شمسی در بازارچه گمرک خیابان شوش تهران در یک خانواده متوسط دیده به جهان گشود . او پس از طی دوران کودکی به دلیل فقر خانوادگی مشغول به کار شد و در همان دوران شب ها به فراگیری علوم دینی می پرداخت . شهید اندرز گو در نوجوانی و سالهای شکل گیری شخصیت اش ضمن شناخت نواب صفوی با تشکیلات فداییان اسلام بیش از پیش آشنا شد . اندرز گو که در همان سالها خود را به سلاح علم و ایمان مسلح می ساخت با درک پیام مبارزاتی امام خمینی ره در سن هجده سالی قدم به عرصه مبارزه علیه رژیم منحوس پهلوی نهاد . وی پس از پانزدهم خرداد ماه سال 1342 توسط عمال ساواک دستگیر شد و تحت شدید ترین شکنجه های ساواک قرار گرفت.

وی در راستای هدفش پس ازآزادی از زندان با حاج صادق امانی ، عضو جمعیت موتلفه اسلامی آشنا و در همین دوران وارد شاخه نظامی این تشکیلات شد . اعدام انقلابی حسن علی منصور نخست وزیر وقت ، با همکاری شهیدان محمد بخارایی ، رضا صفارهرندی ، مرتضی نیک نژاد و حاج صادق امانی در این زمان جامه عمل پوشید . پس از این واقعه رژیم او را غیابا به اعدام محکوم کرد . اندرزگو در همین زمان توانست به عراق مهاجرت کند وازنعمات وجودی امام خمینی ره بهره ای فراوان ببرد .

اندرز گو در سال 1345 به ایران بازگشت و مجددا سرگرم فعالیت های انقلابی شد. او پس از شناسایی ساواک ، باردیگر به افغانستان رفت اما باز هم مخفیانه به مشهد بازگشت . وی در همین دوران با حضور در لبنان و تماس با سازمان الفتح ، تعلیمات نظامی را نیز فراگرفت . اندرز گو، به این دلیل که همواره تحت تعقیب ساواک بود ، مرتب ازخانه ای به خانه ای ، از محله ای به محله ای و از شهری به شهری در حال جابجایی بود وبا کمال فراست و زیرکی یک مجاهد راستین لحظه ای ازفعالیت ضد طاغوت زمان، باز نمی ماند. سرانجام پس ازسالها مبارزه بی امان علیه رژیم شاهنشاهی در چنین روزی در سال 1358 ه ش ( 1398 ه ق ) که مصادف با ایام شهادت امیرالمومنین علی (ع) ، سر سلسله شهیدان شیعه بود ، هنگام اذان در شامگاه هجدهم ما ه مبارک رمضان با زبان روزه در کمین خفاشان رژیم آمریکایی شاه افتاد و دعوت حق را لبیک گفت و به درجه رفیع شهادت نایل آمد .

ازجمله مطالب شنیدنی ، خواندنی و قابل تحسین آن مجاهد نستوه و شجاع این است که وقتی تحت تعقیب شدید ساواک بود با همسر و فرزند کوچکش مدتها کنارخیابان زندگی می کرد زیرا پولی برای پرداخت اجاره بهای خانه ای نداشت ، اما هرگز لحظه ای دست از مبارزه نکشید . نباید فراموش کرد که همسر فداکار آن شهید نیز پا به پای وی بود و توانست تمام سختی های مبارزه را تحمل کند و در همان حال فرزند انی را پرورش دهد که اکنون دو تن از آنان مدارج دانشگاهی را طی می کنند.


قطع روابط ایران و انگلستان :

درچنین روزی درسال 1331هجری شمسی قطع روابط سیاسی ایران وانگلستان آغاز شد . این امررا که درپی ملی شدن صنعت نفت ایران آغاز شده بود ، دکتر حسین فاطمی وزیرامورخارجه دولت وقت ایران اعلام کرد. بعدها وپس ازکودتای بیست وهشت مرداد انگلستان این باربه همراه آمریکا همچنان سایه خود را برثروت ملی ایران افکند. درسال 1333 قرارداد با کنسرسیوم نفتی مورد تایید و امضای محمد رضا پهلوی قرار گرفت .

پس ازتلاشهای بسیاردکترمصدق ونهضت ملی ایران درملی اعلام کردن این سرمایه عظیم ، این بارتمامی آن کوششها نادیده انگاشته شد ومجلس سنای ایران وپس ازآن محمد رضا شاه دریک قرارداد ننگین، امتیازکلانی را به کنسرسیوم نفتی واگذارکردند .

پیمانهای همکاریهای اقتصادی ایران با کشورهای خارجی دیگردربرخی موارد ، مانند دوران قاجار، چندان تحمیلی نبود. وکشورهای خارجی برای فعالیت درایران برسرمیزمذاکره می نشستند و اگرآزمندی مسئولان فاسد رژیم پهلوی نمی بود، مذاکرات می توانست منافع ایران را به خوبی حفظ نماید اما درچنین قراردادی شاه ، نفت ایران را که پیش ازملی شدن درانحصار انگلستان بود، این باردرید قدرت کنسرسیومی ازشرکتهای بزرگ نفتی غرب ازجمله امریکا و انگلستان قرارمی داد . درواقع این بار چندین شرکت عهده دارغارت نفت ایران شدند .

 

منبع : خبرگزاری مهر

1358/7/30

شدیدترین درگیری در مهاباد از زمان شروع درگیری‌ها (بیشتر شهر در دست دمكرات‌هاست).

1362/7/30

عملیات والفجر – 4

1363/7/30

وضعیت منطقه عملیاتی میمك: تحركات دشمن و احتمال انجام پاتك در گزارش مشاهدات خودی از دشمن - حملات هوایی چشمگیر عراق و بمباران عقبههای خودی؛ عدم انجام پاتك دشمن تا پایان روز پایان تاثرانگیز ماجرای محاصرهشدگان شیار نیخزر اظهارات وزیر فرهنگ و اطلاعات عراق دربارة شكست نیروهای ایران در عملیات میمك و هشدار وی به كارگران خارجی شاغل در تأسیسات اقتصادی و نظامی كه ایران را ترك كنند. و تهدید به حمله به 70 هدف اقتصادی نظامی ایران در صورت انجام عملیات بعدی ایران اجرای چندین كمین و درگیری در جاده مهاباد - میاندوآب، جاده بانه - سقز و اشنویه، ادامه روند تسلیمیها؛ كمبود نیرو در مریوان تحویل 24 فروند هلیكوپتر بی.او 105 از اسپانیا به عراق؛ نصبت رادارهای جدید سطحی مراقبتی روی سكوی العمیه، گزارش یك روزنامه فرانسوی از تحویل میراژ و موشك اگزوست فرانسوی به عراق اعلام آمادگی انگلستان برای تأمین تجهیزات و ساز و برگهای نظامی كشورهای عربی خلیج فارس افزایش سوختگیری مقامات كویتی نسبت به روحانیون و ایرانی و دیگر ایرانیان و نیز كارمندان محلّی مطلوب نمایندگی ایران با نزدیك شدن زمان برگزاری اجلاس آتی سران شورای همكاری (در آذرماه) در كویت؛ اعلام آمادگی وزیر دفاع كویت در مقابله با حملات هوایی؛ انعكاس وارونه عملیات میمك و نتایج آن در مطبوعات كویت و تبریك پیروزی صدام در نبرد اخیر. دیدار وزیر كشور تركیه و هیئت همراه با رئیس جمهور ایران و تاكید وی به در نظر گرفتن حقوق طبیعی مردم عراق؛ گزارش مطبوعات تركیه درباره عدم اجازه ورود ارتش تركیه به خاك ایران. گزارش یك روزنامه كویتی در خصوص تماسهای پیدرپی مسئولین شورای همكاری خلیج (فارس) با بغداد دمشق برای از سرگیری صدور نفت عراق از طریق خط لوله نفتی سوریه. تفسیر رادیو بیبیسی در خصوص عملیات میمك؛ شعلهور شدن مجدد آتش جنگ: نبردی است بین دو رژیم كه هر یك مبشر آمالی است بسیار فراتر از حدود مرزهای جغرافیاییشان. بررسی ایران از نظر رهبری و فضای سیاسی - اجتماعی و امور نظامی، در نشریه اخبار امریكا و گزارشهای جهان مقاله مفصل نشریه اكونومیست در بررسی جنگ تحمیلی و ارزیابی آن با محور ضرورت ختم جنگ. مصاحبه مجدد الدستور با احمد مدنی در خصوص اتهامات سازمان مجاهدین خلق به وی مبنی بر سازشكاری با رژیم كنونی ایران و ارسال نامههایی به امام خمینی و آقای هاشمی رفسنجانی جهت بازگشت به ایران و تظاهر وی به داشتن ارتباط با سطوح بالای قدرت در ایران و در عین حال ابراز مواضع خصمانه

1364/7/30

توافق وزیران دفاع كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس پیرامون یك استراتژی دفاعی مشترك برای حفظ كشورهای نفت‌خیز.

1365/7/30

رژیم عراق فرماندهی نیروهایش در منطقه غرب اروند(سپاه هفتم) را به ماهر عبدالرشید واگذار كرد. گزارش اطلاعات سپاه یكم كربلا از وضعیت كلی، استعداد، پوشش هوایی شبكه راههای ارتباطی دشمن و استفاده او از ماهواره و عناصر جاسوس و توان اجرای عملیات دشمن در غرب اروند. اقدامات پیشگیرانه دشمن جهت مقابله با حمله آتی ایران. بمباران شمال خرمشهر و غرب شوش. گلولهباران تأسیسات مهم راهآهن بصره به تلافی بمباران اندیمشك. نفتكش كویتی الفیحا هدف موشك قرارگرفت. رویتر این حمله را به ایران نسبت داد. الرأیالعام ایران را به تشدید جنگ نفتكشها و باجخواهی متهم كرد. البیان خبر از تهدید فرمانده نیروی دریایی امریكا داد و رادیو قاهره تصمیم عربستان برای خرید 6 تا 8 زیردریایی را اعلام كرد. امروز چند خودروی خودی در محور سیلوه - خالدارآباد به كمین ضدانقلاب افتاد. پیشمرگان طالبانی و بارزانی با حمله به مراكز اقتصادی و نظامی دشمن در شهر دهوك خساراتی وارد كردند و دهها نظامی را كشته یا مجروح نمودند. فشار رژیم عراق به گروههای ضدانقلاب دمكرات و رزگاری جهت انتقال خانوادههایشان به مناطق عربنشین و تصمیم آنها برای بازگشت به ایران. افزایش پناهندگی به ایران. اعزام نیروهای داوطلب از خراسان، كرمان، قزوین، قم، كرج، دامغان، گیلان و لرستان به جبههها. وزیران امورخارجه و سپاه عازم لیبی شدند. بیبیسی: بین ایران و لیبی روابط تسلیحاتی بسیار گستردهای وجود دارد. وزیر خارجه عراق با وزیر خارجه فرانسه درباره آخرین تحولات جنگ و روابط ایران و فرانسه گفتوگو كرد. فرانسه دومین تأمینكننده سلاح برای عراق است. انتقاد جبهه آزادی فرانسه از شیراك به علت عدم اعلام ایران و سوریه به عنوان كشورهای تروریستی. تأكید مصر بر حمایت از عراق و موافقت با افزایش ارسال سلاح به عراق و تكذیب اعزام نیروی نظامی به این كشور. ناامیدی اكثر شركتكنندگان در سمپوزیوم “بررسی امكان میانجیگری كشورها در جنگ ایران و عراق” در لندن، از مؤثر بودن میانجیگری. رادیو لندن: همه حاضران در این سمپوزیوم معتقدند كه تحریم فروش سلاح، به عراق بیشتر از ایران لطمه خواهد زد. یك عضو مجلس عوام انگلیس: هیچ كس اجازه نخواهد داد تا عراق بازنده جنگ شود. بررسی جنگ ایران و عراق از جنبه تسلیحاتی، اقتصادی و نفتی در گفتوگوی صدای امریكا با “پلهرن” اقتصاددان بینالمللی. هرن گفت: عراق امروز قادر است تجهیزات نفتی ایران را در تمام نقاط خلیجفارس مورد حمله قرار دهد كه این را مدیون 24 جنگنده میراژ اف-1 فرانسه است. طولانیترین اجلاس اوپك با تمدید توافق اجلاس گذشته برای دو ماه، امروز پایان یافت. به علت تجدید رابطه ساحلعاج و اسرائیل، ایران روابط دیپلماتیك خود را با ساحلعاج قطع كرد. شركت لوفتهانزا پروازهای خود به تهران را پس از یك وقفه 20 ماهه از سر میگیرد. هزاران ایرانی در مرز تركیه و یونان سرگردان شدند، اینها قصد داشتند از تركیه به یونان پناهنده شوند.

1366/7/30

شلیك موشك از طرف ایران به اسكله الاحمدی كویت

یك مقام پنتاگون: با وجودی كه دولت ریگان از حمله اخیر (به اسكله الاحمدی) نگران است ولی هیچگونه تلافی آمریكا مدنظر نیست.

 

Logo
https://old.aviny.com/News/85/07/30/01.aspx?&mode=print