متن پيام سوزناک آيت‌الله سيستانی برای پايان برادرکشی در عراق
با قلبى که اندوه و درد آنرا مى فشرد اخبار آنچه را که هر روز بر ملت مظلوم عراق روا مى‌شود پيگيرى مى‌کنم.صحنه‌هايى حزن انگيز وتجاوزاتى غافلگيرانه ، هراس آفرين و خانمان سوز : ربودن، کشتن و مثله‌کردن و ... و خطاب به آنان که شهروندان بى سلاح و هموطنان زندگى کننده مسالمت آميز را هدف گرفته‌اند سخن أباعبدالله الحسين (عليه السلام) را يادآورى مى‌کنم که به هنگام يورش به حرمش فرمودند

در پی ادامه برادرکشی در عراق، حضرت آیت‌الله سیستانی، مرجع تقلید شیعیان عراق در پیام سوزناک و مهمی مردم این کشور را از افتادن به دام فتنه طایفی برحذر داشتند.

متن کامل پیام ایشان که دقایقی پیش به دست «بازتاب» رسید، از منظر خوانندگان می‌گذرد:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بسم الله الرحمن الرحيم


﴿واعتصموا بحبل الله جميعاً ولا تفرقوا واذکروا نعمت الله عليکم إذ کنتم أعداء فألف بين قلوبکم فأصبحتم بنعمته إخواناً﴾
صدق الله العلي العظيم
با قلبى که اندوه و درد آنرا مى فشرد اخبار آنچه را که هر روز بر ملت مظلوم عراق روا مى‌شود پيگيرى مى‌کنم.

صحنه‌هايى حزن انگيز و تجاوزاتى غافلگيرانه ، هراس آفرين و خانمان سوز : ربودن، کشتن و مثله‌کردن و ... بدانسان که کلمه‌ها از وصف زشتى، نفرت‌انگيزى و بيگانگى اين اعمال با ارزشهاى انسانى ، دينى و ملى ناتوانند از آغازين روزهاى اشغال نظامى عراق با همه وجود آرزو مى‌کردم که مردم عراق از اين مرحله بحرانى تاريخشان بدون اينکه در دام فتنه‌هاى طائفى و عصبيتى گرفتار آيند بگذرند؛ چرا که از خطر بزرگى (که نتيجه انباشته‌هاى گذشته و برنامه‌ريزى‌هاى بيگانگانى که پيشامدهاى سوء را انتظار مى‌بردند وعوامل ديگرى است و) وحدت اين مردم و تار وپود يک پارچگى ملى آنان را تهديد مى‌کند آگاه بودم.

اکنون افزون بر دو سال است که - به رغم تمام فجايعى که بر دهها هزار بيگناهى که به خاطر حراست از هويت مذهبى شان روا مى‌شود – هميارى‌ها و سختکوشيهاى پاکان و استوارگامى مؤمنان و بردباريهايشان از اينکه مردم در صحنه‌هاى هول انگيز فرو غلتند مانع شده است؛ با اين همه دشمن نا اميد نگشته و در اجراى برنامه‌هايش در جهت خرد کردن اين وطن با عميق ساختن شکافهاى اختلافات ميان فرزندان آن مى‌کوشد - و اسفا که برخى از هموطنان هم به اين کوشش يارى مى‌رسانند - چنين شد تا اينکه مصيبت و فاجعه بزرگ انفجار مرقد عسکريين (عليهما السلام) به وقوع پيوست و کار بدانجا کشيد که اکنون مى‌نگريم که قساوت و خشونت کور هر روز شهرها را - به ويژه بغداد عزيز را - در هم مى‌کوبد و فرزندانش را با عناوين گوناگون وشيوه‌هاى ساختگى مى‌کشد و در اين هنگامه نه مانعى است و نه بازدارنده.

اکنون فريادم را خطاب به تمام فرزندان غيرتمند عراقى - طوائف مختلف و اقوام گوناگون - تکرار مى‌کنم که از گستره خطرى که آينده کشورشان را تهديد مى‌کند آگاه شوند و در رويارويى با اين جريان و براى حل تمام مشکلات و اختلاف‌ها با دور افکندن کينه توزى و خشونت و جايگزينى آن به گفتگوى سالم يکديگر را يارى رسانند.

و همچنين تمام چهره‌هاى مخلص و آرزومند وحدت اين ديار و آينده فرزندان آن را از : انديشوران ، متفکران، رهبران دينى، پيشوايان سياسى و رهبران عشائر و جز آن ها را فرا مى‌خوانم که تمام توان خود را در متوقف ساختن حركت‌هاى پى در پى خونين به کار گيرند؛ که اگر ادامه پيدا کند - بدان گونه که دشمن مى‌خواهد- بيشترين ضربه را به وحدت اين امت خواهد زد و تا روزگارانى دراز از تحقق آزادى ، استقرار حاکميت و پيشروى مانع خواهد شد.

و به آنان که خون مسلمانان را مباح مى‌شمارند و جان بيگناهان را به خاطر وابستگى‌هاى طائفى به هيچ مى‌انگارند سخن رسول الله (صلى الله عليه وآله وسلم) را در حجة الوداع يادآور مى‌شوم که فرمود: ألا وان دماءکم وأموالکم و أعراضکم عليکم حرام کحرمة يومکم هذا في شهرکم هذا في بلدکم هذا، ألا ليبلغ الشاهد الغائب .
هان! تعرض به خون و مال و آبروى [ يکديگر بر شما حرام است ] مانند اينکه خونريزى در امروز و اين ماه و اين شهر حرام است ، هان! حاضران به غائبان برسانند.

ونيز سخن ديگر رسول الله (صلى الله عليه وآله وسلم) را که فرمود: من شهد أن لا إله إلا الله وان محمداً رسول الله فقد حقن ماله ودمه الا بحقهما وحسابه على الله عز وجل.
آنکه شهادتين را بر زبان جارى کند مال و خونش را حفاظت کرده است جز آنکه به خاطر حقى هدر دهد که حسابش با خدا خواهد بود.
و نيز اين سخن آن بزرگوار را که فرمود: من أعان على قتل مسلم بشطر کلمة لقى الله عز وجل يوم القيامة مکتوب بين عينيه: آيس من رحمة الله.

اگر کسى در کشتن مسلمانى و گر چه به اندازه نوشتن يک کلمه يارى رساند در روز قيامت خداوند را در حالى ملاقات خواهد کرد که بر پيشانيش نوشته است: مأيوس از رحمت خداوند.

و خطاب به آنان که شهروندان بى سلاح و هموطنان زندگى کننده مسالمت آميز را هدف گرفته‌اند سخن أباعبدالله الحسين (عليه السلام) را يادآورى مى‌کنم که به هنگام يورش به حرمش فرمودند: إن لم يکن لکم دين وکنتم لا تخافون المعاد فکونوا أحراراً في دنياکم و ارجعوا إلى احسابکم إن کنتم عرباً کما تزعمون.. [ان] النساء ليس عليهن جناح .

اگر دين نداريد و از روز واپسين نمى‌هراسيد در دنياى خود آزاده باشيد و اگر راست مى‌گوييد که اعراب [ غيرتمنديد ] هستيد به تبار [ غيرتمند خود ] بينديشيد [ مگر نه اين است که ] زنان را در اين هنگامه گناهى و کارى نيست.
چرا ؟! کسانى را هدف مى‌گيريد - از پيرمردان ، زنان ، کودکان و حتى دانشجويان و کارگران و کارمندان حکومت و همانندهايشان - که هيچ نقشى در آنچه اتفاق افتاده است ندارند ، اگر شمايان را دينى که مدعى آن هستيد از اين کار باز نمى‌دارد ، آيا انسانيتى که خود را بدان آراسته مى‌دانيد هم باز نمى‌دارد؟و به آنان که با اذيت و آزار و زشتى با هموطنان غير مسلمان از مسيحى و صابئى بر خورد مى‌کنند ، مى‌گويم: آيا نشنيده‌ايد که چون به امير مؤمنان على (عليه السلام) خبر رسيد که بعضى از مدعيان مسلمانى متعرض زنى غير مسلمان شده و خواسته بود که زيور او را بربايد فرمود: اگر مسلمانى به خاطر تأسف در اين ستم بميرد نبايد او را ملامت کرد ، بلکه او بدينکار پيش من ستودنى خواهد بود..
پس چرا به آنانكه در انسان بودن ، برادر شمايند و در وطن شريک شما، آزار مى‌رسانيد؟

هان عراقيان عزيز رهايى از اين تنگنايى که اکنون عراق گرفتار آن شده است نيازمند توافقى است از تمام فرقه‌هاى عراقى که خون عراقى را پاس دارند هر کس که باشد و هر کجا که باشد و خشونت را در تمام گونه‌هاى آن متوقف سازند تا با اين رويکرد - إنشاءالله - ماشين‌هاى بمب‌گذارى شده، و اعدام‌هاى کور و بى‌هدف خيابانى، و ربودن‌هاى زورمدارانه و همگنان اين اعمال در گونه‌هاى مختلف فاجعه آميز آن رخت بر بندند و همراهى با حکومت منتخب با گفتگوهاى سازنده براى حل بحرانها و اختلافات ريشه‌دار بر اساس قسط و عدل جايگزين آن گردند.

همه فرزندان اين وطن در حقوق و تکاليف مساوى شوند ، و از کشمکشهاى سلطه جويانه و زورگويى‌هاى طائفى و قبيله‌اى به دور باشند.
اميد است اين همه آغازى باشد براى باز گرداندن حاکميت کامل عراقى‌ها در ديارشان و فردايى برتر را که در آن مردم از امنيت استقرار حاکميت و پيشرفت و فرازمندى بهره‌مند باشند؛ مهيا سازد به عون الله تبارک و تعالى.


وفق الله الجميع لما يحب و يرضى والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته
22/ جمادى الآخر 1427 هـ
علي الحسيني السيستاني


منبع: خبرگزاری بازتاب

Logo
https://old.aviny.com/News/85/04/31/06.aspx?&mode=print