امروز سی ام خرداد ماه سال 1385 هجری شمسی، مقارن است با بیست و سوم جمادی الاول سال 1427 هجری قمری و برابر است با بیستم ژوئن 2006 میلادی.

انفجار بمب در حرم مطهر امام رضا (ع):

در چنین روزی در سال 1373 هجری شمسی در ساعت چهارده و سی دقیقه منافقین کوردل با کارگذاری یک فقره بمب در حرم مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)، خوی ددمنشانه خویش را بیش از پیش به نمایش نهادند. این بمب به وزن پنج کیلو گرم پس از انفجار شماری از هموطنان عزیز را به شهادت رساند و چندین نفر را نیز مجروح کرد. این عمل منافقین تنها بر خشم و انزجار مردم ایران نسبت به این گروهک تروریست افزود.

در گذشت حاج میرزا حبیب الله رشتی:
در چنین روزی در سال 1312 ه.ق حاج میرزا حبیب الله رشتی دار فانی را وداع گفت. از آن عالم فرزانه درحوزه های مختلف علوم اسلامی آثار گرانسگی به جای مانده است. حاج میرزا حبیب الله رشتی از عرفای بنام دوران خویش نیز بود.

در گذشت ملااسماعیل سبزواری:
درچنین روزی در سال 1312 هجری قمری حاج ملا اسماعیل سبزواری ازعلمای بزرگ تشیع در تهران دار فانی را وداع گفت. از آن عالم ربانی آثار ارزشمندی به جای مانده است که از میان آنها می توان به مجمع النورین و نوادرالآثار اشاره کرد.

تولد نیکلاس رو:
در چنین روزی در سال 1674 میلادی نیکلاس رو شاعر و ملک الشعرای انگلیسی دیده به جهان گشود. «جین شور» عنوان مهمترین اثر ادبی اوست.

جنگ آنگورا:
در چنین روزی در سال 1402 میلادی جنگ آنگورا یا آنکارا در گرفت. در این جنگ تاتارها ترک های عثمانی را شکست دادند.

تشکیل کنفدراسیون:
در چنین روزی در سال 1895 میلادی کشور های السالوادور، هندوراس و نیکاراگوا به تشکیل یک کنفدراسیون همت گماردند.

استقلال فدراسیون سنگال - مالی:
در چنین روزی در سال 1960 میلادی فدراسیون مالی و سنگال استقلال خود را از فرانسه اعلام کرد. به همین مناسبت همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود. سنگال کشوری است آفریقایی در منطقه استوایی آفریقای غربی و در جنوب غربی موریتانی. نژاد مردم این کشور سیاه، سفید و دو رگه است و زبان رسمی آنان فرانسه و سنگالی است . اکثر مردم این کشور پیرو دین اسلام و عده قلیلی از آنان نیز مسیحی می باشند. حکومت این کشور جمهوری می باشد. این کشور در سال 1960 پس از استقلال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد.

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

30/3/59

انتشار خبری از قول حجت الاسلام خلخالی مبنی بر مجازات خائنین و تجزیه‌طلبان از جمله شبیر خاقانی؛ و در پی آن دعوت گروه‌های خلق عرب به راهپیمایی اعتراض‌آمیز در خرمشهر؛ اطلاعیه شورای تأمین خرمشهر در تأكید بر اجرای قطعنامه آیت الله خاقانی و دكتر مدنی و تجلیل از مقام علمی و روحانی آیت الله و درخواست حفظ آرامش از مردم شهر.

ادامه اقدامات خشونت‌بار در خرمشهر : حمله به انبار مخابرات خرمشهر و به آتش كشیدن آن ، آتش زدن خانه‌های اداره بندر و پرتاب نارنجك و بمب دستی به داخل خانه بعضی از مردم.

مصاحبه استاندار خوزستان با روزنامه كویتی الانباء درباره علل حوادث این استان و دخالت سه گروه در این حوادث (افراد ساده‌لوح ، ساواكی‌ها و عوامل وابسته به رژیم فاسد پیشین و پادوهای استعمار بین‌المللی)، رد وجود كدورت بین وی و آل شبیر خاقانی و گله از عراق و كویت به دلیل عدم ابراز دوستی

جلال الدین حسینی (امام جمعه بانه و برادر شیخ عزالدین) طی مصاحبه‌ای نظریاتی متضاد با اندیشه اسلامی درباره كنفرانس سنندج، اختلافات مفتی‌زاده و عزالدین حسینی و علل مهم عدم شركت عزالدین حسینی در كنفرانس سنندج، ابراز داشت.

اقدامات تبلیغاتی سازمان مجاهدین خلق برای تحت الشعاع قرار دادن واقعیات مربوط به دستگیری سعادتی، از جمله ارسال نامه به دكتر علی‌اصغر حاج سید جوادی به عنوان كمیسیون حقوق بشر و استمداد برای رسیدگی به “دستگیری و شكنجه مجاهدین”؛ انتشار اطلاعیه سازمان در ردّ اظهارات آیت الله مهدوی كنی مبنی بر عدم شكنجه سعادتی؛ انتشار پیامی با عنوان “پیام مادر رضایی‌های شهید به مردم ایران به مناسبت دستگیری و شكنجه مجاهد اسیر محمدرضا سعادتی”.

نامه رئیس ستاد كل ارتش به نخست‌وزیر و درخواست استفاده از خودرو به جای هواپیما و هلی‌كوپتر در مأموریت‌ها و موارد غیر ضروری به علت مشكلات موجود.

فرمانده سپاه پاسداران احكام اعضای ستاد فرماندهی سپاه پاسداران كردستان را صادر كرد.

پیام آیت الله العظمی مرعشی نجفی در تأیید اصل 13 قانون اساسی و تعیین تشیع به عنوان مذهب رسمی كشور و اقامه دلایل عقلی و تاریخی برای آن و برشمردن 9 كشور اسلامی كه مذهب رسمی آنها در قانون اساسی مشخص شده است.

مصاحبه تلویزیونی دكتر صادق طباطبایی معاون سیاسی وزارت كشور (كه پس از انتصاب امیر انتظام به سفارت ایران در سوئد به عنوان سخگوی جدید دولت مطرح است) درباره روند تهیه پیش‌نویس قانون اساسی، اعمال نظریات مراجع، تبادل نظر در شورای انقلاب و اداره طرح‌های انقلاب و نهایتاً انتشار آن، جایگزینی مجلس خبرگان به جای مؤسسان ، رفراندوم قانون اساسی و منحصر به فرد بودن دمكراسی در ایران در مقابل نمونه‌های شرقی و غربی آن

گزارش آسوشیتدپرس از مذاكرات مجدد و محرمانه حافظ اسد و احمد حسن البكر درباره ادغام دو كشور سوریه و عراق و اعلام موافقت دو كشور با تشكیل یك فرماندهی سیاسی مشترك.
60/03/30
شروع فاو نظامی منافقین (ترور – انفجار).
66/03/30
رد شرط‌های پایان جنگ ایران از سوی عراق

آغاز دوباره حملات عراق به نفتكش‌ها پس از توقف یك ماهه.

67/03/30
تصرف ماووت توسط عراق

آغاز سفر مورفی فرستاده ویژه امریكا به كشورهای خلیج

درخواست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آقای هاشمی مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی در مقابله با حملات شیمیایی عراق

 

Logo
https://old.aviny.com/News/85/03/30/01.aspx?&mode=print