امروز یکشنبه ششم فروردین سال 1385 هجری شمسی مقارن است با بیست و پنجم صفرالمظفر سال 1427 هجری قمری و بیست و ششم مارس سال 2006 میلادی.

اعتراض به کمپ دیوید:
در چنین روزی در سال 1358 هجری شمسی، مردم همیشه در صحنه کشور مان در تظاهراتی تاریخی نسبت به امضای پیمان کمپ دیوید ( صلح میان مصرو رژیم صهیونیستی ) خشم و انزجار خود را نسبت به مفاد این پیمان به نمایش گذاردند . انور سادات در طول ریاست جمهوری خود با امضای  پیمان ننگین کمپ دیوید با مناخیم بگین  به نوعی رژیم صهیونیستی را به رسمیت  شناخت و در پیمانی به نام کمپ دیوید  صدد صلح با این رژیم بر آمد.

آغاز عملیات بیت المقدس چهار:
در چنین روزی در سال1367هجری شمسی عملیات بیت المقدس چهار در منطقه در بندیخان در سلیمانیه عراق آغاز شد . این عملیات به فرماندهی نیروی  زمینی سپاه  پاسداران انقلاب اسلامی و  بارمزیا اباعبدالله (ع) آغاز شد.

تولد رابرت فراست:
در چنین روزی در سال 1874 میلادی رابرت فراست شاعر مشهور آمریکایی دیده به جهان گشود . «جاده ساخته نشده » عنوان مهمترین اثر اوست . فراست در ابتدا به کار مزرعه داری مشغول بود . وی پس از مدتی حضور در انگلستان به شعر روی آورد و نخستین کتاب شعر خود را در  این کشور منتشر نمود . او بعدها به آمریکا مهاجرت نمود و در آن دیار به یکی از قدرتمندترین شاعران بدل شد . "فاصله های  کوهها" و "درخت بیننده" از دیگر آثار اویند. وی موفق شد در طول زندگی ادبی اش چهار بار  جایزه معتبر ادبی پولیتزر را در یافت دارد.

تولد جوزف کمپل:
در چنین روزی در سال 1904 میلادی جوزف کمپل اسطوره شناس مشهور انگیسی به دنیا آمد . «تصاویر اسطوره ای » عنوان مهمترین اثر مکتوب اوست.

تولد تنسی ویلیامز
:
در چنین روزی در سال 1911 میلادی تنسی ویلیامز نمایشنامه نویس بر جسته آمریکایی به دنیا آمد . "گربه ای بر پشت بام" عنوان مهمترین نمایشنامه وی نام دارد .

تولد کریستیان بی آنفینسن:
در چنین روزی در سال 1916 میلادی آنفینسن شیمیدان مشهور آمریکایی متولد شد . او در حوزه فیزیولوژی تحقیقات بسیاری به انجام رسانده است . وی به سال 1972 میلادی جایزه نوبل شیمی را از آن خود کرد.

درگذشت والت ویتمن:
در چنین روزی در سال 1892 میلادی والت ویتمن شاعر آمریکایی در سن هفاد و دو سالگی در گذشت. ویتمن در سال 1819 در آمریکا به دنیا آمد . وی در میانه  جنگ های شمال و جنوب آمریکا در یکی از  بیمارستان های نظامی مشغول خدمت بود . ویتمن به سال 1881  میلادی شاهکار ادبی خود را  با نام  «علف ها» منتاشر ساخت . «سرود  درختان جنگل سرخ  »  از دیگر آثار آن شاعر بنام آمریکایی است.

محاصره یافا:
در چنین روزی در سال 1799 میلادی ناپلئون یافا در کشور فلسطین  را به محاصره خویش در آورد.

نابودی کاراکاس:
در چنین روزی در سال 1812 میلادی بر اثر زلزله ای در کاراکاس نود درصد این شهر نابود شد . حدود بیست هزار نفر بر اثر این زلزله جان باختند.

نخستین کمپانی فیلم:
در  چنین روزی در سال 1885 میلادی ، نخستین کمپانی فیلم تجاری با عنوان مپانی فیلم ایستمن آغاز به کار کرد.

پایان نخستین جنگ بالکان:
در چنین روزی در سال 1913 بلغارسان منطقه آدریان پل را به اشغال خود در آورد . با این اشغال نخستین جنگ بلان پایان یافت.

حمله به اسن:
در چنین روزی در سال 1944 میلادی  و در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم بیش از هفتصد هواپیمای بریتانیا شهر اسن را مورد تهاجم نظامی  خویش قرار داد.

روز درختکاری:
همه ساله چنین روزی به عنوان روزدرختکاری در کشور های لسوتو و اسپانیا گرامی داشته می شود.

درگذشت سیف الدوله حمدانی:
در چنین روزی در سال 356 ه ق سیف الدوله حمدانی یکی از بر جسته ترین امیران دولت حمدانی در گذشت . وی یکی از برپا دارندگان نهضت تمدنی و فرهنگی عرب در عصر حمدانیان بودند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

06/01/58

اعلام تمایل بازرگان بجهت مذاكره با خواسته‌های عرب‌زبانان ایران (در خوستان)

آغاز درگیری مسلحانه در گنبد كاووس .

گزارش تفصیلی حوادث امروز گنبد به نقل از منابع مختلف ؛ از جمله گزارش سازمان چریكهای فدایی خلق كه حاوی اعتراف به حضور مستقیم در ماجراست .

اطلاعیه عزالدین حسینی به عنوان رئیس هیأت نمایندگی خلق كرد درباره اقدامها و نتایج سفر هیأت اعزامی تهران به سنندج و تكرار مفاد قطعنامه هشت ماده ای و تاكید بر اینكه كردها " اصل انكارناپذیر و غیرقابل تعدیل حق تعیین سرنوشت " را بعنوان حق طبیعی خود و تمام ملل دیگر می دانند .

بركناری سرلشكر قره نی از سمت ریاست ستاد كل ارتش و انتصاب سرلشكر ناصر فربُد به جای وی .

وضعیت نیروهای مسلح ایران از دید رادیو بی.بی.سی : بازسازی ارتش از هم گسیخته ایران بسیار به كندی پیشرفته است و بسیاری از تجهیزات ، هواپیماها و هلی كوپترها به سبب نبودن لوازم یدكی و نبود كارشناسان فنی خارجی بدون استفاده مانده است . به دلیل اعدام یا بازنشستگی ، ارتش فرماندهان خود را از دست داده است .

اعلام كناره گیری رسمی ایران از پیمان سنتو به دولتهای پاكستان ، تركیه و انگلستان با توجه دادن به مفاد اطلاعیه مورخ 20/12/1357 وزارت امور خارجه ایران .

دانشجویان عرب مقیم ایران در اعتراض به پیمان صلح كمپ دیوید سفارت مصر در تهران را اشغال و بیانیه ای در این باره صادر كردند . همآوازی كاركنان مصری سفارت با دانشجویان در محكومیت پیمان مزبور . دولت ایران قطع رابطه با مصر را اعلام كرد .

06/01/63
قرارگاه مركز قدس كلیه نیروهای طرح لبیك یا خمینی را به حضور در جبهه‌ها دعوت كرد.

رئیس جمهور: امسال را به فضل الهی سال پیروزی جنگ اعلام می‌كنیم.

06/01/64
موضع‌گیری طارق عزیز بر اینكه یا صلح كامل و یا ادامه جنگ شهرها، نفت‌كشها.

تونس و عمان طی بیانه‌ای خواستار خاتمه فوری جنگ شدند.

دیدار وزرای خارجه عربستان و كویت روز یكشنبه با شازلی بن جدید پیرامون تحولات جنگ.

طارق عزیز و جورج شولتز در واشنگتن پیرامون جنگ و ایجاد صلح مذاكره كردند.

06/01/65

كاربرد سلاحهای شیمیایی توسط رژیم عراق پس از بیانیه شورای امنیت.

06/01/66
طارق عزیز: عراق اقدام سیاسی در جهت آتش‌بس با ایران را قبول نمی‌كند.

آنچه ما به دنبال آن هستیم حل و فصل فراگیر این مناقشه براساس پنج اصل اعلام شده توسط صدام در دوم اوت 1986 و قطعنامه شماره 582 شورای امنیت است.

06/01/67

آغاز عملیات بیت المقدس 4 با رمز مبارک یا ابا عبد الله الحسین


 

Logo
https://old.aviny.com/News/85/01/06/01.aspx?&mode=print