متن مصاحبه با رهبر معظم انقلاب اسلامى ‏هنگام شركت در نهمين دوره‏ انتخابات رياست جمهورى
حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اى رهبر معظم انقلاب اسلامى در دقايق اوليه آغاز رأى‏گيرى انتخابات رياست جمهورى با حضور در محل صندوق سيار 110 در حسينيه امام خمينى(ره)، رأى خود را به صندوق انداختند.

حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اى بعد از انداختن رأى خود به صندوق در گفتگو با خبرنگار واحد مركزى خبر، به بيان ديدگاه های خود در مورد انتخابات پرداختند که متن آن به شرح ذيل می باشد:

* خيلى تشكر مى‏كنم از اين‏كه اين فرصت را در اختيار ما قرار داديد. من مى‏بينم تنها دقايقى از آغاز رأى‏گيرى نهمين دوره‏ى انتخابات رياست جمهورى گذشته و حضرت‏عالى در پاى صندوق رأى حاضر شده‏ايد. علت تقيد شما براى اين‏كه در اولين دقايق، در مراسم رأى‏گيرى حاضر مى‏شويد، چيست؟

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم.

انسان كار خير را هرچه زودتر انجام دهد، بهتر است. انسان از يك ساعت بعدِ خود خبرى ندارد. من اول وقت مجال و امكان دارم و زنده هستم؛ بنابراين به سوى اين كار مى‏شتابم.

شركت در انتخابات، يك عمل صالح است؛ اين عمل صالح را بايد با شوق و بوقت انجام داد. بسيارى از كارها هست كه زمان آن در يك برهه‏ى خاص است؛ انتخابات رياست جمهورى از اين قبيل است. امروز اگر ما ايرانى‏ها اقدام به انتخاب كرديم، امكانى را براى خود و كشورمان به وجود آورده‏ايم. اگر منِ ايرانى امروز اين عمل صالح را انجام ندهم، اين‏طور نيست كه فردا يا پنج روز ديگر يا ده روز ديگر بشود اين را انجام داد؛ نه، تا چهار سال ديگر اين عمل صالح قابل انجام دادن نيست.

انسان مؤمن و خردمند كار را در وقت خود انجام مى‏دهد. امروز از ساعت 9 تا پايان وقت، زمان انجام دادن اين عمل صالح است. مردم ما خوشبختانه تا امروز نشان داده‏اند كه اهميت و معناى اين كار را مى‏دانند. وقتى ما در چارچوب قانونى اساسى پاى صندوق مى‏آييم و رأى مى‏دهيم، در حقيقت به قانون اساسى و به نظام داريم رأى مى‏دهيم؛ به هر كس رأى بدهيم. الان هفت نفر براى رياست جمهورى مطرح‏اند؛ به هر كدام از اينها رأى بدهيم، در حقيقت به نظام رأى داده‏ايم. يعنى دو كار كرده‏ايم: يكى به يك شخص، و يكى هم به مجموعه‏ى نظام و به قانون اساسى رأى داده‏ايم. اين، مفهوم اين كار است و اين را مردم كشور ما بخوبى دانسته‏اند و براى همين هم هست كه در انتخابات‏هاى مختلف شركت مى‏كنند؛ امروز هم به توفيق الهى شركت مى‏كنند.

ما دعا مى‏كنيم آن چيزى كه براى اين كشور مفيد است و آن دولتى كه توانايى رفع مشكلات و برآوردن نيازهاى اين كشور را در اين برهه‏ى از زمان دارد، ان‏شاءاللَّه آن دولت و آن شخص سر كار بيايند؛ اين را مى‏خواهيم و اين را خدا بهتر از ما مى‏داند. علم و احاطه‏ى علمى ما بسيار محدود است؛ اين مصلحت را خداوند مى‏داند و ما از خداى متعال مى‏خواهيم. البته هر كس تلاش خود را مى‏كند تا به قدر تشخيصِ خود عمل كند.

* حتماً مستحضر هستيد كه امروز جريان به اصطلاح دمكراسىِ غربى انتخابات را نمادى از حكومتهاى دمكراتيك و آزاد تلقى مى‏كند؛ اما شاهد هستيم كه جريان تبليغات غربى عليه كشور ما شكل و سوى ديگرى دارد؛ به قول غربى‏ها داراى يك پارادوكس است. آنها تبليغ مى‏كنند كه مردم ما در انتخابات شركت نكنند و در پاى صندوق‏هاى رأى حاضر نشوند. اين تعارض را جناب‏عالى چگونه ارزيابى مى‏فرماييد؟

تبليغاتى كه به آن اشاره كرديد - اين‏كه مردم را به شركت نكردن در انتخابات تشويق مى‏كنند - مربوط به مجموعه‏ى دنياى دمكراسىِ غربى نيست؛ مربوط به تعدادى از دشمنان ماست؛ دشمنانى كه دوست ندارند يك نظام اسلامى با هويت دينى خود و درعين‏حال مردم‏سالار و متكى به آراء مردم باشد. آنها مايلند اسلام نتواند يك نظام مردم‏سالارىِ حقيقى را به وجود بياورد و آن را به قوام برساند. چون تشكيل چنين نظامى برخلاف منافع آنهاست، لذا دوست مى‏دارند اين مظهر بزرگ مردم‏سالارى در كشور نباشد. دشمنان ما چه كسانى هستند كه اين فكر را ترويج مى‏كنند؟ البته لزومى ندارد ما اسم بياوريم كه دشمن ما فلان كس است يا فلان كس نيست؛ هر كس آن تصور را درباره‏ى نظام اسلامى داشته باشد، دشمن ماست. بنابراين، آن چيزى كه شما اشاره كرديد، مربوط به دنياى دمكراسى نيست. مردمِ دمكراسى‏خواه دنيا هرجا كه دمكراسى باشد، خوشحالند. امروز هم خوشبختانه در بين غربى‏ها - چه در امريكا، چه در اروپا - عناصر مستقل بسيارى هستند كه گواهى مى‏دهند و اذعان مى‏كنند كه هيچ دمكراسى‏يى - لااقل در منطقه‏ى ما - به استقرار و گسترش و شيوايىِ دمكراسى جمهورى اسلامى نيست.

 

Logo
https://old.aviny.com/News/84/03/28/25.aspx?&mode=print