امروز دوشنبه نهم خرداد سال 1384 هجری شمسی مقارن است با بیست و یکم ربیع الثانی سال 1426 هجری قمری و برابر است با سی ام می 2005میلادی .

درگذشت حاج شیخ محمد نهاوندی :
در چنین روزی در  سال 1371 ه ق عالم بزرگوار حاج شیخ محمد نهاوندی دار فانی را وداع گفت . او در حوزه تفسیر قرآن مجید آثار گرانسنگی را از  خود به جای گذاشته است .

تولد کارل فوئر باخ :
در چنین روزی در سال 1800 میلادی کارل دبلیو فوئر باخ ریاضیدان مشهور آلمانی دیده به جهان گشود . « موقعیت فوئر باخ » عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد پطر کبیر :
در چنین روزی در سال 1672 میلادی پطراول یا پطر کبیر رومانوف به دنیا آمد . وی بین سالهای 1682 تا 1725 میلادی بر کشور روسیه حکمرانی می کرد . او از بزرگترین پادشاهان و فرمانراویان روسیه بود .

تولد آلفرد اوستین :
در چنین روزی در سال 1835 میلادی آلفرد اوستین ملک الشعرای انگلستان به دنیا  آمد . «باغ » عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد هانس او جی آلفا ب :
در چنین روزی در سال 1908  میلادی آلفاب یکی از مشهور ترین دانشمندان و فیزیکدانان سوئدی دیده به جهان گشود . وی به سال 1970 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد.

در گذشت ژاندارک :
به نوشته بر خی از مورخین در چنین روزی در سال 1431 میلادی ژاندارک در سن نوزده سالگی در آتش سوزانده شد . او علیرغم سن اندک خود یکی از مبارزان بزرگ فرانسوی بود که به منظور آزادی وطنش از ید اشغالگران وارد مبارزه شد و در این راه نیزبه دست انگلیسی ها  کشته شد .

درگذشت لرد جان رایلیگ :
درچنین روزی درسال 19191 میلادی لرد جان رالیگ فیزیکدان برجسته انگلیسی به دنیا آمد . وی به سال 1904 میلادی به دلیل تلاش های گسترده اش در حوزه علوم مفتخر به   در یافت جایزه نوبل فیزیک گردید .

در گذشت بوریس پاسترناک :
درچنین روزی درسال 1960 میلادی بوریس پاسترناک شاعربر جسته روس دیده ازجهان فروبست . دکترژیواگوعنوان مهمترین اثر اوست . وی در هفتاد ودو سالگی در گذشت . بوریس لئونیدویچ پاسترناک   شاعر و نویسنده مشهور روسی در مسکو به سال 1890 میلادی به دنیا آمد . پدرش نقاش بود و مادرش  موسیقیدان . وی پس از چندی دانش آموزی به سوی موسیقی رفت اما آن را ادامه نداد و در ادامه به فراگیری فلسفه مشغول شد . در میانه جنگ جهانی نخست وی به کارکتابداری مشغول بود و در این دوره نیز  اشعار خود را سرود . وی به سال 1958 برنده جایزه نوبل ادبی شد . این جایزه به خاطر نگارش داستان دکتر ژیواگو بود . خط امان  و برفراز حصارها دیگر عناوین آثار اویند .

نخستین روزنامه در آمریکا :
در چنین روزی در سال 1783 میلادی بنیامین تاور از فیلادلفیا  برای نخستین بار در آمریکا موفق به چاپ اولین روزنامه شد .

سومین سفر :
در چنین روزی در سال 1498 میلادی کریستف کلمب به همراه شش کشتی سومین سفر خود را برای کشف نقاط ناشناخته در اروپا آغاز کرد .   

نسختین تصادف با اتومبیل :
 

گفته می شود درچنین روزی در سال 1896 میلادی نخستین تصادف با اتومبیل صورت گرفت . دراین تصادف آقای هنری ولز با یک موتورسوار در نیویورک تصادف کرد .

پایان نخستین جنگ بالکان :
درچنین روزی در سال 1913 میلادی نخستین جنگ بالکان با انعقاد قرار داد لندن  به انجام رسید. 

کشور جدید :
درچنین روزی در سال 1913 میلادی کشور جدید آلبانی در منطقه بالکان شکل گرفت .

ورود نیروهای انگلیسی به بغداد :
درچنین روزی درسال 1941 میلادی نیروهای نظامی انگلیسی وارد بغداد شدند و این شهررا به اشغال خویش درآوردند. این عمل در برابر کودتای گروههای  طرفدار آلمان در این کشور صورت گرفت .    

پذیرش قانون اساسی :
در چنین روزی در سال 1949 میلادی و پس از به پایان رسیدن جنگ جهانی دوم و تشکیل کشور مستقل آلمان شرقی ، این کشور صاحب قانون اساسی شد .

منبع:خبرگزاری مهر

09/3/58

آغاز درگیری مسلحانه در خرمشهر با شلیك پیاپی سرنشینان یك پیكان سواری در ساعت 4 صبح ؛ سنگربندی عناصر سازمان سیاسی خلق عرب در خیابان‌ها ؛ حمله به ساختمان شهربانی ؛ اعلام وضعیت فوق‌العاده ؛ حمله به پاسگاه‌های مرزی ، نیروی دریایی و اداره بند ؛ ایجاد آتش‌سوزی‌های متعدد ، تصرف مراكز مختلف و بازپس‌گیری آنها ؛ منع عبور و مرور از ساعت 10 شب و برقراری آرامش نسبی ؛ آمار مجروحین و كشته‌شدگان .

جوسازی ، تهدید و مظلوم‌نمایی سازمان سیاسی خلق عرب و شیخ شبیر خاقانی در مورد درگیری‌های خرمشهر ؛ مصاحبه شیخ شبیر با خبرنگاران داخلی و خارجی و متهم كردن دولت به كشتار اعراب و تهدید به وخیم‌تر شدن اوضاع در صورت عدم تفاهم دولت ؛ انتشار اعلامیه شیخ شبیر و متهم كردن استاندار خوزستان به كارشكنی در جهت برقراری صلح بین طرفین منازعه ؛ بزرگنمایی اظهارات و اعلامیه‌های شیخ شبیر در رسانه‌های خارجی .

بروز اغتشاش و درگیری در آبادان و اهواز همزمان با وقوع درگیری در خرمشهر ؛ تظاهرات موافقین و مخالفین گروه‌های درگیر در اهواز و بروز درگیری بین آنها ؛ تقویت پاسداران انقلاب در اهواز و استقرار عده‌ای از آنها در اطراف رادیو و تلویزیون ؛ بروز درگیری در آبادان بین عناصر خلق عرب با پاسداران انقلاب اسلامی ؛ تظاهرات مخالفین در ایستگاه 8 و 10 و آتش زدن تأسیسات و خودروهای دولتی و كشته و مجروح شدن چند نفر .

بازتاب حوادث امروز خوزستان در گزارش گروه كمونیستی “ سازمان رزمندگان آزادی طبقه كارگر “ و تحلیل وقایع مطابق مشی و منافع خود .

گزارش مفصل نشریه كار با عنوان “ چگونگی وقایع خرمشهر “ در حمایت از عملكرد جریان‌های قومی و سیاسی .

تحركات نظامی نیروهای عراقی در نزدیكی مرز همزمان با اوج‌گیری درگیری در خوزستان ، از جمله : تقویت پاسگاه‌های مرزی ، پرواز هلی‌كوپترهای عراق بر فراز پاسگاه‌های ایران ؛ اطلاعیه دولت موقت درباره كمك به مهاجمین از آن سوی مرز و اظهارات استاندار خوزستان در خصوص نقش رادیوهای عراق و كویت در تحریك و تشویق درگیری در خوزستان .

درگیری مسلحانه در روستای نظرخانی از توابع گنبد كاووس و كشته و مجروح شدن 5 نفر ؛ حضور حجت الاسلام نورمفیدی نماینده امام خمینی و نماینده وزارت كشور برای بررسی واقعه و دستور بازداشت چند تن از اعضای كمیته خان‌ببین ؛ اطلاعیه كانون فرهنگی ـ سیاسی خلق تركمن و اعلام عزای عمومی در منطقه .

پایان نخستین دوره آموزش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پادگان سعد آباد ؛ گزارش روزنامه جمهوری اسلامی از مراسم پایانی و تشریح نوع آموزش این دوره

بیانات مبسوط امام خمینی در دیدار جماعتی از مردم درباره مسئولیت روحانیت و دست اندركاران حكومت اسلامی به دلیل ارتباط طرفین حكومت با حیثیت اسلام و همچنین ضرورت نظارت عمومی بر این مسئله . امام : اگر من یك پایم را كنار گذاشتم ، كج گذاشتم ، ملت موظف است كه بگویند پایت را كج گذاشتی خودت را حفظ كن .

گزارش سفارت آمریكا در تهران به وزارت امور خارجه آن كشور با عنوان “ قانون اساسی جدید ایران” و بررسی نقطه‌نظرهای دكتر مفتح از اعضای شورای انقلاب و حاج سید جوادی وزیر كشور درباره عدم تشكیل مجلس مؤسسان و برپایی مجلس كوچكی به نام مجلس خبرگان .
66/03/09
توافق عراق و تركیه پیرامون عبور دومین خط لوله نفتی عراق از تركیه

بررسی جنگ ایران و عراق توسط اعضای دائمی شورای امنیت با حضور دكوئیار

اعزام سه مین جمع كن توسط شوروی به خلیج فارس به دعوت آمریكا
67/03/09
ورود رزمناو آمریكایی وینسنس به خلیج. (هواپیمای مسافربری ایرباس توسط این رزمناو مندم شد.)

كنفرانس فرماندهان 8 ناو جنگی امریكا در بحرین پیرامون نحوه مقابله با حملات ایران.

Logo
https://old.aviny.com/News/84/03/09/01.aspx?&mode=print