امروز شنبه هفتم خرداد سال 1384 هجری شمسی مقارن است با نوزدهم ربیع الثانی سال 1426 هجری قمری و برابر است با بیست و هشتم می 2005میلادی .

افتتاح نخستین مجلس شورای اسلامی :
در چنین روزی درسال 1359 نخستین مجلس شورای اسلامی دراین روزآغاز به کار کرد . هفتم خرداد درهردوره  به عنوان روز آغاز به کارمجلس جدید بوده است به طوری که مجلس دوم درسال 1363 مجلس سوم درسال 1367 ، مجلس چهارم درسال 1371 ، مجلس پنجم در سال 1375 و مجلس ششم در سال 1379 در این روز آغاز به کار کرده اند .

سوء قصد به جان آیت الله هاشمی رفسنجانی :

در چنین روزی در سال 1358 گروه منحرف فرقان در یک اقدام تروریستی آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلت نظام را مورد سوء قصد قرار دادند .  خوشبختانه این سوء قصد با بن بست روبرو گردید. گروه فرقان از ابتدای انقلاب اسلامی با اهداف تروریستی شماری از برترین فرزندان انقلاب را به شهادت رساند  .   
 

در گذشت حاج شیخ علی اکبر نهاوندی :
در چنین روزی در سال 1369 ه ق عالم بزرگوار حاج شیخ علی اکبر نهاوندی  از استادان حوزه علمیه دیده از جهان فروبست .

تولد کلود آنت :
در چنین روزی در سال 1868 میلادی کلود آنت نویسنده مشهور فرانسوی دیده به جهان گشود . دختر گمشده عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد یان لنکستر فلمینگ :
در چنین روزی در سال 1908 میلادی فلمینگ نویسنده مشهور انگلیسی دیده به جهان گشود . سری داستانهای مهیج «جیمز  باند » عنوان مهمترین اثر اوست .

تولد پارتیک وایت :
در چنین روزی در سال 1912 میلادی پاتریک وایت نویسنده مشهور استرالیایی دیده به جهان گشود . دره شاد عنوان مهمترین اثر اوست . وی به سال 1973 میلادی جایزه نوبل ادبی را در یافت کرد .

تولد فرانتس نوریسیه :
در چنین روزی در سال 1927 میلادی فرانتس نوریسیه نویسنده بر جسته فرانسوی به دنیا آمد . یک بورژوای کوچک عنوان مهمترین اثر اوست .

استقلال آذر بایجان  :
در چنین روزی در سال 1918 میلادی تاتار ها استقلال آذرباییجان را از روسیه  اعلام کردند . همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود.

کودتا در پرتغال :
در چنین روزی در سال 1926 میلادی بر اثر یک کودتای نظامی در پرتغال ژنرال مانوئل گومز دو کوستا قدرت را در این کشور در دست گرفت .

قتل عام مردم :
در چنین روزی در سال 1942 میلادی بیش از هزار و هشتصد تن از چکسلواکی ها بر اثر حمله نازی ها به منطقه هدریخ در این کشور کشته شدند .

تشکیل سازمان آزادی بخش :

در چنین روزی در سال 1964 میلادی کنگره ملی فلسطین سازمان آزادی بخش این کشور را تشکیل داد .

تظاهرات علیه  دو گل:
در چنین روزی در سال 1958 میلادی دولت فیلملین در فرانسه از قدرت کناره گیری کرد . در این میان بیش از دویبست هزار نفر علیه دو گل در این کشور دست به تظاهرات زدند .

رو زملی اتیوپی : 
درچنین روزی در سال 1991 میلادی به عنوان رو زملی اتیوپی نامگذاری شد . از آن پس همه ساله این روز در کشور اتیوپی  گرامی داشته می شود .

روز استقلال ارمنستان :
در چنین روزی در سال 1918 میلادی ارمنستان به استقلال دست یافت . همه ساله چنین روزی به عنوان روز استقلال این کشور گرامی داشته می شود

منبع:خبرگزاری مهر

07/3/58

آغاز هشتمین روز تحصّن هواداران كانون فرهنگی خلق عرب در ساختمان تحت اشغال در مخالفت با تخلیه ساختمان‌های دولتی و خلع سلاح عمومی در خرمشهر ؛ ادامه تحصن اعضای كانون فرهنگی ـ نظامی انقلابیون مسلمان و همچنین كسبه و بازاریان در مسجد جامع خرمشهر و تقاضای رسیدگی به وضع خرمشهر ؛ گزارش پایگاه دریایی خرمشهر از خلع سلاح سه فرد مسلح در سطح شهر و اعتراض سازمان سیاسی خلق عرب و برادرِ شبیر خاقانی و درخواست اعاده سلاح‌ها .

بازگشت آیت الله شبیر خاقانی از سفر قم و تهران به خرمشهر و سخنرانی در جمع مستقبلین درباره برادری و مساوات ؛ مصاحبه كیهان با فرزند وی در خصوص نتایج مذاكرات با امام خمینی و تشریح درخواست‌ها از جمله به رسمیت شناختن مذهب جعفری در قانون اساسی ، تجدید نظر در احكام دادگاه‌های انقلاب ، دادن آزادی بیشتر به علما و مردم ، اعزام مأموران دولتی صالح و كارآمد به خوزستان و …

نامه دكتر یزدی به وزیر كشور درباره پیش‌بینی روزنامه كریستین ساینس مانیتور مبنی بر بروز كشت و كشتار بزرگ در تهران و خوزستان در آینده نزدیك و احتمال قطع صدور نفت ایران .

گزارش نشریه “ كار “ از وقایع امروز خرمشهر از جمله : دستگیری سه نفر از اعضای مسلح سازمان سیاسی خلق عرب توسط پاسداران انقلاب و كماندوها ، تهدید سازمان سیاسی به حمله به دژبان در صورت ادامه بازداشت افراد مذكور و عدم اعاده سلاح‌های مصادره شده ، حمله به پاسگاه ژاندارمری دیری فارم ، بازتاب مراجعت شیخ از سفر قم و تهران و تشریح اوضاع سیاسی شهر.

احمد مفتی‌زاده در مصاحبه با كیهان نقطه نظرهای خود درباره انقلاب ، مسائل كردستان ، اختلاف نظرهای موجود بین خود و عزالدین حسینی و طرح خودمختاری كردستان را تشریح كرد .

ادامه سفر آیت الله ربانی شیرازی و هیئت همراه به مناطق مختلف آذربایجان غربی : سفر امروز ایشان به مهاباد و دیدار از چادرهای آوارگان واقعه نقده در این شهر و گفت‌و‌گو با آنها و اعلام اینكه پاسدارانی مورد اعتماد از افراد كرد و ترك برای برقراری امنیت منطقه تعیین خواهند شد .

آزادی 42 تن از اعضا و هواداران اعضای خانواده‌های آنها در ساختمان دادگستری تهران .

واكنش حزب توده در مورد انتشار لیست گروهی از مأموران و همكاران ساواك در مطبوعات كه در آن اسم یكی از اعضای حزب توده ( هوشنگ اسدی عضو شورای سردبیری كیهان ) درج شده بود . توضیح گردانندگان جدید روزنامه كیهان درباره این موضوع .

اطلاعیه آغاز فعالیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خراسان : ملت ما به اسلام رأی داده است ما نیز هر سازمان ، گروه و حزبی را كه جز ایدئولوژی اسلام و اصل امامت و رهبری روحانیت اندیشه‌ای داشته باشد ، مسلمان ندانسته و دشمن ملت ایران می‌دانیم .

هشدار در مورد نفوذ فكری گروه‌ها و سازمان‌های سیاسی در ارتش جمهوری اسلامی و حمایت از ممنوعیت شركت نظامیان در احزاب و دسته‌بندی‌های سیاسی ، ضمن مقاله‌ای در كیهان .

مصاحبه رادیو تلویزیونی مهندس بازرگان درباره وضعیت ارتش ، كمیته‌ها و پاسداران انقلاب و تعدد مراكز قدرت و تصمیم‌گیری در كشور .

اظهارات آیت الله دكتر مفتح و صادق طباطبایی معاون وزیر كشور درباره جایگزینی قطعی مجلس خبرگان به جای مجلس مؤسسان برای تصویب قانون اساسی جدید و دلایل آن ، چگونگی تشكیل مجلس خبرگان و نحوه تدوین و همه‌پرسی قانون اساسی .

گزارش سفارت آمریكا در جده به وزارت امورخارجه آن كشور در مورد “ اعدام‌ها در ایران “ و بررسی اظهارات احمد سراج مدیر امور سیاسی وزارت امورخارجه درباره اعدام‌ها در ایران و توصیه كاركنان سفارت آمریكا در تهران به اینكه در مورد اعدام‌ها سكوت اختیار كنند .

گزارش سفارت آمریكا در تهران با عنوان “ وخامت اوضاع سیاسی ایران “ و ارائه تحلیلی از چگونگی و میزان پیشرفت تدوین قانون اساسی جدید ؛ انعكاس سخنان امام در حمله به چپی‌ها ، جبهه ملی ، گروه‌های اسلامی راست‌گرا و عكس العمل آنها ، همچنین انتخاب آیت الله خلخالی به عنوان رئیس فدائیان اسلام و سابقه آن .

تحلیل نشریه كویت تایمز با عنوان “ حقیقت انقلاب ایران “ ، كذب دانستن تبلیغات مطبوعات آمریكا مبنی بر آشفته بودن اوضاع ایران و تقبیح اقدام سنای آمریكا در محكومیت اعدام عوامل كشتار مردم ایران توسط دادگاه‌های انقلابی .

62/03/07

اعطای نشان شجاعت به فرماندهان شکست خورده سپاه سوم ارتش عراق توسط صدام پس از فتح خرمشهر توسط ایرانیان

63/03/07
افتتاح دومین دوره مجلس شورای اسلامی.

وزیر خارجه فرانسه: جنگ عراق و ایران تنها موردی است كه در آن آمریكا و شوروی بطور مشترك تلاش می‌كنند.

64/03/07
اصابت موشك زمین به زمنی ایران به بغداد
66/03/07
ناتو از مشاركت در مسئله تامین امنیت كشترانی در خلیج فارس سر باز زد.
Logo
https://old.aviny.com/News/84/03/07/01.aspx?&mode=print