مصاحبه ای با شاعر بسیجی و حماسه‌سرای اهل‌بیت(ع) ،جناب آقای حاج محمد رضا آقاسی

درگذشت محمدرضا آقاسی، شاعر شوریده و حماسه‌سرای اهل‌بیت(ع)، موجب اندوه علاقه‌مندان هنر و ادبیات مذهبی شد.

محمدرضا آقاسی در گفت‌وگوی مشروحی در خرداد ماه سال گذشته، زندگی گذشته و سوابق فعالیت‌های خود را این گونه تشریح كرده بود.

ضمن معرفی خودتان  لطفا مختصری از زندگیتان را بیان بفرمائید
بسم الله الرحمن الرحیم من محمد رضا آقاسی فرزند ششم ، پسر چهارم كه در 24 فروردین 1338 در یك خانواده مذهبی در تهران به دنیا آمدم پدرم در بازار تهران مغازه كبابی داشت . آخرین مدرك تحصیلی من  سوم راهنمایی ست . دو سال هم در هنرستان تجسمی پسران درس خواندم اما از بس با ناظم و اساتید آنجا اختلاف نظر داشتم  در سن 16 و 17 سالگی موجب این شد دو سال ما را مردود و سپس اخراج كنند.

شما سرودن شعر را از چند سالگی آغاز كردید وچگونه متوجه چنین استعدادی در خود شدید؟
دو تا از برادر های  بزرگتر از من بنام های محمد حسن و محمد مهدی در مسائل شعر قبل از من كار می كردند و خواه نا خواه این مطلب در منزل ما بود شاهنامه خوانی یا حافظ خوانی و یا تذكرة الاولیا خوانی برادرم محمد حسن و نیز چون مادرم هم مداح اهل بیت بود و عمدتا دیوان جوهری رایا بعضی از اشعار صغیر اصفهانی و امثال اینها را در منزل می خواند تا حفظ شود و تا در مجالسی كه میرود بتواند به راحتی و با  تسلط اداره كنه . به همین دلیل صدای شعر همیشه در گوش ما زمزمه می شد و آشنایی من با حافظ شاید از سال 50 به بعد یعنی در سن 12و13 سالگی بود اما تقریبا سال 51 و52 اولین كلمه ها رو من بهم می بافتم . تا به مرور زمان كم كم شروع كردیم با همان سن كم وبا همان دیدگاههای آن زمان قبل از انقلاب خودمان ، كلمه هایی را سر هم می كردیم. همچنین من قبل از انقلاب اسلامی (سالهای 55 و 56) به بعضی از انجمن های ادبی آن زمان می رفتم و هم اشعار شعرا می شنیدم و هم نوشته های خودمان را كه فكر می كردیم شعر هست می خواندیم.وبه نوعی خودمان را محك میزدیم وبعضی وقتها شعرها نقد می شد و یواش یواش رسیدیم تا آنجا كه بعد از انقلاب از محضر بعضی از دوستان و اساتید خوب همچون استاد مهرداد اوستا و استاد یوسف میرشكاك درسها گرفتیم و تا به اینجا رسیدیم

اولین شعری كه سرودید را بخاطر دارید؟
اولین شعر یا اولین بافته این با هم فرق می كنه. آن چیزی كه مورد نظر هست اگر شعر باشه ؟ من هنوز خودم این چیزهایی كه مردم میگن شعر هست شعر نمیدانم.اگر مسئله اولین كلام بافته شده باشه ؟ فرق می كنه و لی خوب. در آن اوایل كارهایی كه بوده در حد شعر نبوده و نیست و من الان شعرهایی كه در جاهای مختلف می خوانم عمدتاٌ از سال 1368 به بعد سروده شده . یعنی آن سابقه 16 و 17 سال قبلش را من بعنوان شعر قبول ندارم.

برای بیان یك شعر چه حالاتی باید رخ دهد تا آن اشعار بر ذهن جاری شود؟
اصولاٌ هنر آینه روح انسان است و در حالت عادی چیزی به وقوع نخواهد پیوست. مگر اینكه شادی یا غمی مضاعف از حالت اولیه انسان ، برای انسان پیش بیاد. اگر شما یك حوض را در نظر بگیرید این در حالت عادی هیچ موجی نداره ولی اگر یك ریگ داخل این حوض بیندازید یك موج در داخل حوض ایجاد میشه واین ریگ هر چه درشت تر باشه و به سنگی بزرگ برسه یقیناٌ امواجی كه  در این حوض بوجود میاد خیلی بزرگتر و قوی تر خواهد بود. و اگر این سنگ هرچه سنگین تر و با شدت بیشتری با این حوض برخورد كنه چه بسا كه آبهایی را از این حوض بیرون بریزه . لذا به نظر من هنر كلاٌ همچنین حالتی می تونه باشه كه از انسان بیرون بریزه . این طور نیست كه در حالت عادی انسان قلم به دست بگیره و هر چی كه بناست به عنوان هنر و شعر یا خوشنویسی و یا . . . ایجاد كنه. بلكه باید دریك حالت بخصوصی قرار بگیری تا این حالت رخ دهد  باید یك ضربه ای صورت بگیره . مثل كوه ، كوه خود بخود صدا نمی كنه اگر صدایی در كوه پخش بشه انعكاس آن را می شنوی و هر چی این قوی تر باشه آن انعكاس قویتره. و هر چه دل انسان با اون موضوعی كه می خواد مطرح كنه صمیمی تر باشه یقیناٌ كارش خیلی شیرین تر  و قشنگ تر خواهدبود. چه در شادی چه درغم ، چه در حماسه چه در درام و چه چیزهای مختلف.

شما  هر موقع كه اراده كنید می توانید شعر بگوید یا اینكه باید در یك ایام و حالات خاصی قرار بگیرید ؟
من الان خیلی سال است كه ارادی شعر نمی گم. یعنی امشب بشینم و برای فردا كه یك روز بخصوص یا مناسبتی خاص هست شعر بگم. نه عرض كردم سالهای زیادیست كه دیگه ارادی كار نمی كنم به قول اهل شعر كوشش كار نمی كنم. اگر چیزی جوشید و آمد بیرون كه آمد اگر هم نیامد كه نیامد . چون بنا به كمیت كار نیست در هنر. بنا بر كیفیت كار  است و كیفیت آن زمانی در كار انسان هست كه آن درون انسان به آن مطلبی كه می خواهد عنوان بشه احساسات درونی گرایشهای بیشتری داشته باشه.

شما با مثنوی بلند شیعه در جامعه ما شناخته شدید. یعنی هر جا كه نام حاج محمد رضا آقاسی میاد شعر شیعه درذهن تداعی میشه. خیلی علاقه مندیم قدری درباره آن شعر بفرمائید و اینكه چه حالاتی رخ داد كه چنین مثنویی را بسرآئید و كلا مثنوی شیعه چند بیت است؟
البته شعر وعشق یكیه. اینكه چگونه شد كه عاشق معشوق شدی را نتوانی بگی. چه شد كه مجنون شیفته لیلی شد را نتوان كلماتی یافت تا عنوان كرد. فقط می تونم بگم عنایت اهل بیت (ع) است. من خودم هم الان حقیقتا تا كنون ابیات این مثنوی را نشمردم .ابیاتش چقدر است 500 بیت؟600 بیت؟ 700 بیت؟ است دقیقا نمیدانم.از سال 1368 تا كنون هنوز كه هنوزه پرانتزش را نبستم چون كه پرانتزش را من باز نكردم كه حالا بخوام پرانتز این طرف رو ببندم .خود اهل بیت عنایت كردن و تا آخر عمر هم ادامه خواهد داشت.

در وادی شاعری برخی ابیات بر دل سرآینده شعر می شینه شما از بین اشعارتان آن شعری كه به خیلی به دلتان نشسته كدام بیت و شعر بوده؟
هنر فرزند روح انسانه . و یك هنرمند همه بچه هایش را دوست داره باز بستگی داره كدوم فرزند شما بیشتر به شما محبت كرده باشه. یقینا گرایشات به آن مطلب بیشتر خواهد شد و خوب یقینا هر جائی كه ذكر علی (ع) و آل علی (ع) ، ذكر آقا حضرت ولی عصر(عج) ذكر حضرت زهرا (س) ذكر آقا امام حسین (ع) باشه یقینا دل بیشتر آرامش می گیرد و دل بیشتر به اون سمت گرایش پیدا می كنه . اما واقعا مشكله كه در بین مثلا یكی دو هزار بیت من یك بیت را بخوام بگم این از همه بهتره. مثلا شما یك وقت به گل فروشی میرید سه رقم گل داره یك رقمش را راحت تر می تونی انتخاب كنی  اما یك موقع به گل فروشی میری پنج هزار نوع گل داره انتخاب یك گل از این پنج هزار مدل گل خیلی مشكله. من همه گلها رو دوست دارم.

شما هنگام اجرای برنامه كلا اشعارتان را ازحفظ قرائت وبا یك شور و حرارتی برگزار می كنید . بفرمائید هنگام اجرای مراسم چگونه آن را اداره می كنید.؟
حافظ فرمود : تكیه بر تقوا و دانش در طریقت كافریست  ..... راهرو گر صد هنر دارد توكل بایدش  اول توكل برالله توسل به اهل بیت و اذن گرفتن از خداوند و آقا رسول الله (ص) و آقا امیر المومنین (ع) سلام برخانم فاطمه (س) وسلام به آقا امام زمان (عج) و توسل خاص به خانم زینب (س)

شما دیوان اشعار دارید؟
من هنوز مجموعه چاپ نكردم انشالله اگه مولا امیرالمومنین (ع) اجازه بدهند. چشم  .

شما در بین شعرا گذشته و معاصر با شعرهایتان با كدام یك از آنها ارتباط برقرار و از آنها در سرودهایتان تبعیت می كنید؟
من شاعر اولم خواجه حافظ شیرازی رحمةالله علیه هست و این نفی دیگر شعرای گذشته نیست بلكه به حافظ بیشتر گرایش دارم و بنوعی آرامش بیشتری به من میدهد. اما در كنار حافظ ، حكیم ابوالقاسم فردوسی ، نظامی گنجوی، صائب تبریزی ، مولوی و امان سامانی . چون هر كدام به نوعی خصوصیت های خاص خود ولطافتهای به خصوصی دارند و از معاصرین هم ،من اكثر كارهایی كه از شعرای معاصر هست مطالعه كردم و به همه رفقا هم كه سوال می كنند میگم بخونید چه آنهایی كه بعنوان شاعر انقلاب معرفی شدند و چه آنهایی كه شاعر انقلاب نیستند در هر صورت باید تكنیك ها را باید فرا گرفت تا بتوانیم با تاكتیك خودمان حرفمان را واضح تر و قشنگ تر به خواننده و شنونده منتقل كرد.

شما با انجمن شعرا مرتبط و عضو می باشید؟
من خوشبختانه یا متاسفانه من فرصتی ندارم در انجمن های مختلف شركت كنم . قبلا خیلی از این انجمن ها رفتم. بعضی ازانجمن هایی بوده كه چیزهایی داشته كه به معلومات و معارف من اضافه كنه . و بعضی ها هم بوده كه انجمن ادبی نبوده در حقیقت بنوعی میشه گفت یك وقت گذرانی و دور هم نشینی و گپ و گفتگو بوده.

آیا تاكنون برای شما اتفاق افتاده كه در حین برگزاری مراسم اشعاری كه می خواستید بخوانید فراموش كرده باشید ؟ در آن هنگام چه كردید؟
بله به ندرت اتفاق افتاده كه با توسل به آقا امام زمان (عج) جمع و جور ش كردم.

شما برای اجرای مراسم به خارج از كشور دعوت شده اید؟ اگر خاطره ای از این سفرها دارید بفرمائید
بله من تاكنون پنج كشور اروپایی ( انگلستان ، سوئد ، دانمارك ، آْلمان و دانمارك) و چند كشور آسیایی (امارات ، بحرین ، ژاپن ، لبنان ، سوریه و عربستان و عراق كه سه كشور اخیربرای زیارت رفته بودم كه برایم برنامه گذاشتن )برای اجرای مراسم رفتم .كه در این برنامه ها بغیر از هموطن های ایرانی افراد دیگری با ملیت های دیگر حضور داشتند . یكی از خاطرات من در این سفرهای خارجی . برنامه ای بود كه در سال 1378 در روز میلاد آقا امام زمان (عج) در سوئد برنامه ای داشتم برای ایرانیهایی كه سالیان سال از كشور دور بودند. نیمه شعبان بود و اشعاری خواندم و در انتهای برنامه نیم ساعت اولم رفتم عرض ادبی خدمت خانم حضرت معصومه (س) و بعدش عرض ادب پیشگاه آقا علی بن موسی الرضا (ع) داشتم. زمانی كه این اشعار را می خواندم میدونی می خوام چیكار كنم ** میدونی می خوام كجا برم  -- می خوام برای كفترا  یه خورده گندم ببرم ** اونجا كه گنبدش طلاست  ** با كفتراش پر بزنم ... جماعت دیگه صدای ناله هاشان بلند شد. دلهایی كه چندین سال به دلایل مختلفی از ایران دور بودند . و مجلس یه حال و هوای خوب و باحالی پیدا كرده بود . از این قبیل خاطرات زیاد هست كه برای من بسیار شیرین است.

اگه یکی بخواد مثل شما یا سایر شعرا شعر بگه باید چه چیزی رو در خودش تقویت كنه. اصلا باید چکار کنه. آیا کسی که اصلا ذوق شعر گویی ندارد میتواند روزی شعر بگوید؟؟ فرقی نمی کنه چه جور شعری. حالا یا متن های خیلی زیبا یا شعر نو یا ....؟
قریحه شعر و هنر مثل غرایز دیگر درانسان هست مثل خشم ، غضب ، محبت ، گریه ، خنده .. بستگی دارد كه چه غریزه ای در انسان تحریك بشه و به ثمر بشیند. ولی یه وقت انسانی هست كه با یك لطیفه خندش شروع میشه اما انسانی هست كه با ده تا لطیفه لبخندش را تحریك نمی كنه و در مسائل غصب و محبت و .... هم وجود دارد. شعر هم چیزی جدای از غرایز انسانی نیست. در همه هست فقط بستگی به این دارد كی برانگیخته شود.

حد شعر در باب اغراق چقدر است؟
اغراق در شعر بینهایت است.

چرا شما دیگه شعرهایتان توسط مداحانی مثل آهنگران خونده نمی شه؟
این سوال را می بایست از خود آقای آهنگران و دیگر مداحان پرسید.

چرا نسبت به سالهای پیش کم کار شده اید . مقصودم حضور در گردهمایی ها و شعرخوانی ها و صدا وسیماست. دیگر اینکه به کدام شعرا از میان معاصرین علاقه دارند؟
من كم كار نشدم . منتهی من در صدا وسیما كاره ای نیستم كه بخوام برای خودم در صدا و سیما برنامه بگذارم. این بستگی به عوامل صدا و سیما داره. به مدیران شیكه ها و به مدیران پخش و تهیه كننده های صدا و سیما و برنامه های صدا و سیما دارد. هر وقتی كه گفتند در حد اوانمان فرصت كردیم در خدمتشان بودیم آن هم به عشق مردم. و اما در میان شعرای معاصر بنده عشق و علاقه ام به استادم یوسف علی میرشكاك بیشتر از دوستان دیگر است.

اگر قرار باشه روزی دیگه شعر نگوئید چه خواهید كرد؟
اگر قرار باشه شعر نگم یقینا سینه خاك خواهم خوابید .

شما خیلی سیگار می كشید و این كثرت استعمال سیگاراین شائبه را ایجاد می كند كه شما اعتیاد به مواد مخدر دارید. در این باره بصورت شفاف برای خوانندگان توضیح بفرمائید
آیا بعضی از عرفا و علمای حال حاضر ما كه سیگار به سیگار می كشیدند اینها هم معتاد بودند؟ آیا فقط سیگار دلیل بر اینه كه هر كسی سیگار بیشتر كشید حتماً معتاد تره ؟ بنده جز سیگار به هیچ چیزی دیگه ای اعتیاد ندارم.

برخی افراد با توجه به ظاهرتان از شما بعنوان صوفی (درویش) یاد می كنند. نظرتان در این زمینه چیه؟
درمیان لجه خون ماهیم  ... یا علی درویش روح اللهیم.

بعضی دوستان مطرح می كنند كه شاعر اهل بیت باید ظاهری ساده و در عین حال معنوی داشته باشه شما برای ظاهر خودتان همچون موهای بلند سیبل های بلند و محاسن بلند چه پاسخ و توجیهی دارید؟
والله ما این ظاهر معنوی را نفهمیدیم به چه طریقی هست.ما اگه تاریخ انبیا و اولیا را نگاه كنیم اكثراٌ گیس بلند و محاسن بلند دارند و فكر نمی كنم چیزی را كه شرع مقدس اسلام نهی نكرده باشد خلاف معنویت  باشه . یعنی اگر جایی هست كه مثلاٌ گیس بلند و ریش بلند خلاف شرعه و یا مثلاٌدستور پیغمبر كه مشخص كرده باشد اگر حدیثی هست ما بشنویم و بدانیم ما هیچ مشكلی نداریم و كوتاه خواهیم كرد.

شما برای ظاهر خود به چه كسی اقتدا كرده كرده اید؟
یا علی جان مقتدای من تویی .... فاش می گویم خدا من تویی
در تو تصویر خدا را دیده ام .... در صدا صاحب صدا را دیده ام

شما در عرصه شعر و شاعری وارد سیاست هم شده اید و اشعار سیاسی هم سروده اید؟
این اشعار سیاسی منظور چیه ؟ اگر این هست كه به سمت حزبی و گروههای سیاسی متمایل باشم. نه چون من سعیم در این است كه فقط و فقط در خط رهبری باشم و هر چیزی كه بخواد به نظام ضربه بزند در حد توان خودم دفاع كنم . از نظام با اسلحه خودم كه شعرهست دفاع كنم . این نیست كه حالا بیام سمت این جبهه یا آن جبهه یااز این حزب یا آن حزب برای یك كدام از این احزاب چه چپ و چه راست  چه این ور چه اون ور بخوام سینه بزنم وو با این بخوام حزب های دیگر را بكوبم. شعر من سیاسی هست اما حزبی نیست.

شما اصلا خط و خطوط و جناح بندیهای سیاسی را قبول دارید؟
خوب این جوابش خیلی مفصل خواهد بود با یكی دو دقیقه نمی توان جواب داد . به این سبك و سیاقی كه توی  این مملكت هست .نه. چون وقتی كه حزبی كه برنامه اش مدون نیست اصلاٌ حزب نیست.حزبی كه برای مسائل سیاسیه مملكت نتواند خط و مشی مدون و اساسنامه داشته باشد ، حزب نیست .

شما فكر نمی كنید برخی اشعار شما به ذائقه گروههای سیاسی خوش نیاد و این عاملی بشود  برای منزوی و محدود كردن شما ؟
كار ما دراین عالم چیست؟ آیا در صدر اسلام همه گروهها و همه اقشار از آقا رسول الله (ص) خوششان میآمد؟ از آقا امیرالمومنین خوششان میآمد؟ در همین زمان خودمان آیا همه اقشار و گروهها از حضرت امام خمینی (ره) خوششان میآمد؟ آیا اگر فردا روزی انشالله آقا امام زمان (عج) بیایند همه مردم عالم و

همه حزب ها و گروهها از آقا خوششان خواهد آمد؟
 یقیناٌ اینطور نیست. اگر شعر ما خلاف مسائل مملكتی و نظام جمهوری و حكومت اسلامی  و اهانت به شخص یا گروه خاصی هست ما از این اشعارمان صرف نظر می كنیم. اما یك خط كلی نظام هست كه سعی ما در این است اون خطوط كلی نظام و شرع مقدس را بفهمیم و در جهت اعتلای نظاممان حركت كنیم و مشخص هست همه افراد از همه قانونها خوششان نمیآید. بقول حضرت امام (ره) سارق ها و قاتلها هم از قانون خوششان نمیآید . وقتی می گویند جریمه عبور از چراغ قرمز مثا سی هزارتومان هست چه كسانی خوششان نمیآید؟مشخصه ، آنهایی كه نمی خوهنو پشت چراغ قرمز صبر كنند. اگر ما اهانت شخصی كردیم حرف شما قبول است.واما در همه جای دنیا نه تنها در ایران در همه جا هست كه هر سیستمی كه مخالفی داشته باشه مخالفش را بایكوت و خونه نشین كنه .

جناب حاج آقای آقاسی یكی ازدوستان از شما این چنین سوال نموده اند « خوب میدانم که این شاعر بزرگوار چه از دست مدعیان می کشد! اگر ممکن است از این نامرادی ها بگوید تا امثال حقیر بدانیم که عشاق واقعی چه زجرها از مدعیان دروغی عشق در این زمانه پر بلا ، متحمل می شوند.»
شرح این نكته بسی لطف و ظرافت دارد *** مرد اگر خون جگر خورد شرافت دارد

با توجه به اینكه یك چهره معروف هستید برخورد مردم در كوچه و خیابان و ... با شما چطوره؟
عامه مردم محبت . از راننده تاكسی گرفته تا نانوا بقال بچه مدرسه ای كسانی كه بنوعی بشناسند محبت می كنند. بچه های هیاتی ، بچه های غیر هیاتی بچه های پائین شهر ، بالا شهر دانشجوها و . . . من از مردم چیزی جز محبت ندیدم. اما مسئولین فرهنگی مملكت متاسفانه حتی كوچكترین محبتی را تا بحال در حق من نداشتند.

به نظر شما مشهور بودن خوبه؟ چرا؟
شیخ محمد لاهیجی متخلص به اسیری در دیوان مثنوی خودش فرمود : اشتهار خلق آفات ره است **** كی گزیند شهره هر كو آینه

بعضی خودرا سگ و برخی قلاده به گردن می اندازد و گروهی قمه می زنند آیا ما می توانیم درمورد ائمه خود را تا این حد خوار کنیم؟
اینكه میتوانیم یا نمی توانیم ما در مقابل ائمه چیزی نیستیم اما اینكه حالا این مطلب بخواهد عامه شود مثلا من آقاسی بخواهم در عامه مردم با دیدگاههای مختلف با درجات فهم مختلف بگویم من سگ علیم و قلاده به گردنم بیندازم و هو هو مردم همه هو هو كنید این را من نمی پذیرم. من اگر سگ علیم باید وفایمان را به علی ثابت كنیم و درباره قمه زنی از نظر شرعی درحد فتوی نیستم كه خواسته باشم فتوی بدهم .در این رابطه مقام معظم رهبری نظر خود را فرمودند و تكلیف برای همه روشن شده است.

برای حضرت میثم تمار و پایبندی شیعه به مولاش یه شعری بفرمائید.
یك مخمس هست ( پنج پایه )كه من به نام رقص مرگ یك مصرع در آنجا دارم
شیعیان را شیوه های گونه گون رقصیدن است
یا ابوذر وار در دشت جنون رقصیدن است
یا چو مسلم از بلندا سرنگون رقصیدن است
یا چونان عباس در غرقآب خون رقصیدن است
رقص میثم می نـــوازد ریسمـــــــــــــان دار

آیا قصد ندارید سایتی برای استفاده همه علاقمندان به خودتان و شعرهایتان و صداتان دایر کنید؟
اگر روزگاری واجب بشه این مطلب كه من سایت بزنم و حقیقتاٌ به این نتیجه برسم كه این مطلب واجب و مورد احتیاج هست . انشالله از خدا می خواهم كمك كنه كه یك دستگاه كامپیوتر بخرم . چون الان كامپیوتر ندارم و بعد با آموزشهایی كه از دوستان خوبم خواهم دید با كمك بعضی از دوستان بالاخص حاج حمید  این سایت را راه اندازی خواهم كرد.

شما آلبومی تحت عنوان عشق ازلی ارائه داده اید . لطفا پیرامون كم و كیف آن توضیحاتی بفرمائید و آیا كار جدیدی در دست دارید یا خیر؟
ما اولین نوار كاستمان را با نام عشق ازلی كه عمدتاٌ دكلمه و سه چهارتا تكه اش تك خوانی و همخوانی  است بیرون آمد . البته این كار ضرب الاجل شد شاید اگر فرصت بیشتری داشتیم كار بهتر از اینها بیرون می آمد. اگر خداوند توفیق داد و دیدیم كه احتیاج جامعه هست  شاید كارهای بعدی را ارائه بدهیم.

شما در جبهه های جنگ هم حضور داشته اید؟
من مدت كوتاهی در جبهه بودم . من با جهاد استان تهران دوره بلدوزر دیدم كه مدت كوتاهی در شوش دانیال بودم و سپس از آنجا به جزیره مجنون و سه راه جفیر و شلمچه بودم . همچنین من چندین سال در اول انقلاب در كمیته انقلاب اسلامی در مبارزه با گروهك منافقین و .... فعالیت داشتم همچنین حدود یك سال درراستای فعالیتهای نهضتی با نیروهای ساتجا كه توسط شهید محمد منتظری اداره میشد در كشور سوریه بودم و در آنجا فعالیت داشتم .

شما بغیر از برنامه های فرهنگی تان شغل دیگر هم دارید؟
فعلا بیكاریم. ولی انشالله بناست با تعدادی از دوستان یك موسسه فرهنگی راه بیندازیم

شما درباره مقام معظم رهبری هم شعر گفته اید؟
آقا عشق منه . پیر منه مرادمنه مرجع منه و رهبرمنه

در رابطه با امام؟
امام هم همچنین . من برای امام و مقام معظم رهبری شعرهای زیاد دارم

ممكنه الان چند بیت بفرمائید؟
باشه برای بعد فرصتی دیگر كه بصورت مبسوط كارهایی كه دررابطه با امام و مقام معظم رهبری هست میدهم خدمتان اگر خواستید استفاده كنید

اگر ممكنه چند بیت از اشعارتان را كه دررابطه با مقام معظم رهبری سروده اید را برای خوانندگان این مصاحبه بفرمائید .

بنگـر رحمــــــــــا و بینهــم را     ****    تكـــرار تـب غـــدیـر خــــم را

امروز علی غریب و تنهاست     ****    آماج هجوم اهرمن هاست

او كیست؟گلی زباغ زهرا (س)  ****   پرورده درد و داغ زهرا (س)

او نـور دل بسیجیــان اســت     ****   چون مادر خویش مهربان است

مستــم ز تبســم نمـــازش      ****   لبخند چو غنچه، دل نوازش

چشمانش بوی عشق دارد      ****    مستی ز سبوی عشق دارد

چون فاطمه پشتوانه اوست     ****   تا هستم و هست دارمش دوست

تا كنون ملاقاتی با مقام معظم رهبری داشته اید؟
بله دو مرتبه خدمت آقا رسیدم

خصوصی بود؟
نیمه خصوصی بود.

در رسای شهدا سروده هایی داشته اید لطفا چند بیت از آن را بفرمائید

دلم تنــگ شهیـدان اسـت امشب      *****         كه همرنگ شهیدان است امشب

من از خـون شهیـــدان شـرم دارم       *****        كه خلقی را به خود سرگـرم دارم

زمن پـرسیــد فــرزنـد شهیـــــــدی       *****        كــه بــابــای شهیــدم را نـدیــدی

به من می گفت مادر او جوان بود        *****        دلیــر و جنگجـــوی و پـرتـوان بـــود

نمیدانم چه سودای به سر داشت       *****        به دوشش كوله باری از سفر داشت

قــدم در كـوچـه بـاغ عشق می زد       *****        به جان خویش داغ عشق می زد

چه عشقی؟عشق مولایش خمینی    *****       كـــه بـوسـد تـربـت سبــز حسینی

بــه امیـدی كـه از آن گِـل كــام گیرد       *****       بگـریـــد تــا دلـش آرام گیــــــــــــرد

نظر شما پیرامون آمریكا و آنهایی كه می گویند باید با آمریكا ارتباط داشته باشیم چیه؟ 
آنهایی كه آمریكا را دوست دارند یقینا  دوست دارند بیگانه بر سرشان حكومت كند.

آیا شما اشعاری در رابطه با آن دسته افرادی كه علاقه مند به ارتباط با آمریكا هستند سروده اید؟
اینها كه پنبه شان زده شد . بالاخص با این هجوم سفاكانه آمریكا به  ملت مظلوم عراق پنبه همه مدعیان حقوق بشر و دموكراسی غربی و آمریكا و غرب گرائی نه تنها در ایران بلكه در تمام عالم زده شد و دیگه باید آدم حماقت داشته باشه كه بخواهد دست از دامن مقام معظم رهبری بردارد و زیر پرچم آمریكا سینه بزند.

اگر نظم نوین هر پرده در خون می كشد ما را
شهـادت از گلوی غـرب بیـرون می كشد ما را

رهـــا می گــردد آخـر زلف مـا بر نیزه ها در باد
فـرو میپـاشد از هم هفت بنـد غـرب غـربت زا

و انشالله سرنوشت آمریكا بدتر از شوروی سابق خواهد شد

وقتی كه شنید بارگاه آقا امیر المومنین (ع) را با خمپاره زدند چه احساسی داشتید؟
به آن حد بود كه اگر چاره ای داشتم میرفتم  و جلوی صحن آقام  می ایستادم و سینه سپر می كردم كه اگر می خواهند بزنند . اول به سینه من گلوله بزنند و خونم را بریزند

بیشتر اشعارتان در رابطه با اهل بیت است . تا حالا عنایاتی را از این بزرگواران به وضوح لمس كرده اید؟

جاده  حیرت بسی پر پیچ بود  ** ** لطف ساقی بود و باقی هیچ بود .

همه اش عنایت آنهاست

شما در زمینه شعر شاگرد هم دارید؟
نه شاگرد ندارم. البته دوست زیاد داریم از شعرا و هنرمندان .بخواهیم نخواهیم از هم تاثیر می گیریم ولی چیزی بعنوان استاد و شاگردی نداریم.

شما بیشتر اوقات برای اجرای برنامه در سفرید این امر باعث ایجاد مشكلی در خانواده نمی شود و آیا همسرتان از این مسئله راضی هستند؟
تا حالا كه پیش نیومده و رضایت مندی را از خود حاج خانم بپرسید

همسر حاج آقا :من ازحاج آقا راضیم . و مشاركت ایشون در منزل خوبه من از ایشون راضیم خدا هم از ایشون راضی باشه . حاجی خیلی خوبه فقط خیلی خونسرده .

اوقات فراغت خود را چگونه می گذارنید و تفریحات شما چیه ؟
اوقات فراغتم را بیشتر به استراحت می گذرانم و تفریحات من تلویزیون و جدول و برنامه تلویزیون را هم بیشتر اخبار داخلی و خارجی را دنبال می كنم و با فوتبال هم میونه خوبی دارم

شما  اهل ورزش هستید؟
بله. من قبلا تكواندو كار می كردم . ورزش مورد علاقه ام بولینگ هستش و فوتبال رو هم زیاد دوست دارم.

شما طرفدار پرسپولیس هستید یا استقلال؟
من طرفدار تیم پاس هستم و از تیم های خارجی هم تیم آرسنال و به نظر من بهترین بازیكن دنیا شماره 14 آرسنال تیری هانری

اهل موسیقی هستید 
بله ، موسیقی را دوست دارم

چه موسیقی را دوست دارید؟
عمدتا موسیقی های سنتی را بیشتر می پسندم .و از ساز ها  به تار و نی و دف بیشتر علاقه دارم

بزرگترین آرزوی شما چیه ؟
بزرگترین آرزوم اینه كه آقا حضرت ولی عصر(عج) مرا به نوكری خود بپذیرد و اعمالم مورد تائید ایشان باشد كه اگر چنین گردد تمام كارهای دنیوی و اخروی تضمین و تائید شده می باشد.

در پایان این گفتگوی دوستانه اگر برای جوانان و آنهایی كه می خواهند از طریق شعر و شاعری به جایی برسند مطلبی برای گفتن دارید بفرمائید.
اگر موضع داشته باشید صاحب موضوع خواهید بود . اگر موضع نداشته باشید در هر وادی سر گشته اید

 حاج حمید : از اینكه در این گفتگو شركت كردید صمیمانه تشكر و قدردانی می كنیم و برایتان آرزوی توفیقات روز افزون در ظل توجهات حضرت ولی عصر(عج) داریم

حاج محمد رضا آقاسی : من هم به نوبه خودم از شما كه زحمت كشیدید و تشریف آوردید تشكر می كنم و برایتان آرزوی موفقیت دارم

منبع:وبلاگ حاج حمید

Logo
https://old.aviny.com/News/84/03/04/11.aspx?&mode=print