بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در ديدار قاريان قرآن كريم‏‏ ‏

14/ 7/ 84

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم‏

اولاً از قراء عزيز و خوانندگان بسيار گرامى و واقعاً نور چشم ما كه امروز اين جلسه را با نواى خوش قرآن معطر كردند، تشكر مى‏كنم و خدا را سپاسگزارم.

امروز بحمداللَّه به بركت نظام جمهورى اسلامى نواى قرآن در فضاى كشور ما طنين‏انداز است. جوانهاى عزيز ما بدانند كه يك روز قرآن به معناى حقيقى كلمه در اين كشور غريب بود؛ نه فقط عمل به قرآن و تكريم قرآن، حتّى تلاوت قرآن هم غريب بود. گاهى به عنوان نمايش، حركتى در گوشه‏يى ديده مى‏شد؛ اما قرآن، مطلوب و جريان غالب در ميان مردم كشور، بخصوص جوانهاى ما نبود. امروز من نگاه مى‏كنم مى‏بينم تعداد جوانها و حتّى نوجوانهايى كه تلاوت قرآن را در حد نصاب لازم انجام مى‏دهند، زيادند. امروز جوانهاى عزيزى كه اين‏جا خواندند، همه‏شان حقاً و انصافاً بسيار خوب خواندند. بتدريج اين جريان قرآنى در كشور تقويت شده.

من بارها گفته‏ام، باز هم مى‏گويم: ما تلاوت برجسته‏ى قرآن را در اين كشور دنبال مى‏كنيم، براى اين‏كه اُنس با قرآن و تلاوت قرآن در بين مردم عموميت پيدا كند. عزيزان من! بايد با قرآن اُنس پيدا كنيد. زبان ما، زبان قرآن نيست؛ مى‏توانيم به ترجمه‏ى قرآن مراجعه كنيم؛ اما عمق‏يابى مضامين قرآنى فقط با مراجعه‏ى به ترجمه نمى‏شود؛ كما اين‏كه با خواندن متن قرآن هم براى كسانى كه مى‏فهمند، هميشه به دست نمى‏آيد؛ با تدبر به دست مى‏آيد؛ با عمق‏يابى به دست مى‏آيد.

با قرآن بايد مثل آينه مواجه شد؛ پاكيزه، براق و بى‏زنگار؛ تا قرآن در دل ما منعكس شود. قرآن بايد در جان ما انعكاس پيدا كند؛ اين هميشه و براى همه نيست؛ براى كسانى است كه دلشان را با صفاى باطن و نفس پاكيزه كنند؛ با ايمان، با باور و با قبول با قرآن مواجه شوند؛ والّا كسانى‏كه دل معاند دارند، بناى برنشنيدن و نفهميدن دارند، نواى قرآن، كلام قرآن و پيام قرآن در دل آنها اثرى نمى‏كند؛ «ولو انّنا نزّلنا اليهم الملائكة و كلّمهم الموتى و حشرنا عليهم كلّ شى‏ء قبلا ما كانوا ليؤمنوا الّا أن يشاء اللَّه»؛ اگر براى برخى افراد زمين را به آسمان بدوزى، اين دلِ ناباور و زنگار گرفته، نزديك نمى‏شود و ايمان نمى‏آورد. لذا قرآن را هم مى‏خواند، اما به قرآن نزديك نمى‏شود.

بايد به قرآن نزديك شد. شما جوانهاى عزيز و همه‏ى جوانهايى كه اين حرف را در سرتاسر كشور مى‏شنويد، بدانيد در قرآن حكمت هست، نور هست، شفاء هست. عقده‏هايى كه بر اثر چالشهاى موجود مادى دنيا در دل و جان انسان به‏وجود مى‏آيد، سرانگشت حكمت قرآنى مى‏تواند همه‏ى اين عقده‏ها را باز كند؛ اين واقعيت است؛ دلها را باز مى‏كند، شرح صدر مى‏دهد، اميد مى‏دهد، نور مى‏دهد، عزم راسخ براى حركت در صراط مستقيم مى‏دهد. با قرآن بايد مواجه شد و اينها را گرفت.

ما وقتى در دنيا غرق مى‏شويم، خود را محروم مى‏كنيم؛ مثل اين است كه آينه‏يى را گِل‏اندود كنيد؛ معلوم است كه چيزى را منعكس نمى‏كند. ما نبايد خود را از قرآن محروم كنيم. امروز دنياى اسلام متأسفانه خود را محروم كرده است. ما امت اسلامى، خود را از قرآن محروم كرده‏ايم. لذا آيه‏ى قرآن را هم مى‏خوانند، اما در عين حال مى‏بينند كه آيه‏ى قرآن به اميد بستن به غير خدا، به شرك آوردن به غير خدا، به پيوستن به جناح غير خدا و اردوگاه غير خدا چه نگاه غضب‏آلودى دارد؛ در عين حال دلشان پيش امريكاست، دلشان پيش مستكبران عالم است، دلشان پيش كمپانى‏هاى سرمايه‏دارى مسلط صهيونيستى و غيرصهيونيستى است. اگر دنياى اسلام حركت و جهش لازم را به سمت تعالى پيدا نمى‏كند، به‏خاطر همين گرفتاريهاست.

البته امروز خوشبختانه مسلمانها بيدار شده‏اند. امروز در سرتاسر دنيا بيدارى اسلامى محسوس است و روزبه‏روز ان‏شاءاللَّه اين بيدارى و برادرى بين مسلمانها بيشتر خواهد شد.

وقت اذان مغرب است. ما، هم حرف گفتنى به شما زياد داريم؛ هم شوق شنيدن صداهاى قرآنى شما را زياد داريم؛ اما متأسفانه براى هيچكدام وقت نيست.والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‏


 
 
https://old.aviny.com/Bayanat/84/07_14.aspx?&mode=print
Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved