بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک
 
مقدمه

درستى اعمال انسان، بستگى به ميزان شناخت وى از مسائل شرعى و عمل کردن بر اساس آن است؛ و يکى از راههاى شناخت احکام دين پيروى و تقليد از مجتهد جامع الشرايط مىباشد.
براى دستيابى به فتواى مرجع تقليد مىتوان به رساله اى که بازگو کننده نظرهاى فقهى او باشد و به صحت آن اطمينان داشته باشيم، مراجعه کنيم.
از آنجا که پس از رحلت آيت الله العظمى اراکى (ره) بسيارى از مکلفين، در تقليد، به رهبر معظم انقلاب اسلامى حضرت آيت الله العظمى خامنه اى (دام ظله) مراجعه کرده اند، و با توجه به اينکه رساله عمليه معظم له در دست تدوين است و هنوز منتشر نشده است و از طرفى آنچه که تا کنون با عنوان « اجوبة الاستفتائات » منتشر شده دربردارنده تمامى مسائل مبتلا به نيست؛ لازم ديديم تا با مراجعه به کتاب فوق و برخى ديگر از سؤالهايى که از معظم له شده و پاسخ فرموده اند، تفاوتهاى فتاواى ايشان با حضرت امام خمينى (قدّس سرّه) را در يک مجموعه گردآوريم تا دستيابى به آنها براى مقلدين ايشان و ساير علاقه مندان حاصل شود.
ناگفته نماند که اين نوشته دربردارنده برخى از تفاوتها در بخش عبادات است و ان شاء الله در آينده موارد ديگرى به آن اضافه خواهد شد.

يادآورى :

  • مقلدين رهبر معظم انقلاب اسلامى حضرت آيت الله العظمى خامنه اى مىتوانند با ملاحظه موارد اختلاف فتوا كه در اين نوشته آمده، به تكليف خود عمل كنند و چنانچه در ساير موارد سؤالى پيش آمد استفتاء كنند.

  • برخى از مواردى كه در اين نوشته آورده شده  تفاوت فتوا نيست بلكه مطلبى اضافه يا توضيحى بر حكمى از احكام مىباشد. فتاواى حضرت آيت الله العظمى امام خمينى ( قدس سره ) از كتب : « تحريرالوسيلة » ، « توضيح المسائل » و « العروة الوثقى » آورده شده است.

  • جهت رعايت اختصار, آدرس و صفحات فتاوا  در اين برنامه حذف شده است، که مىتوان  جهت  دستيابى به  خود کتاب  (که توسط « نشر معروف » قم منتشر شده) مراجعه کرد.

  • در اين برنامه همانطور که ملاحظه خواهيد کرد، ابتدا فتواى حضرت امام خمينى (ره) با شماره گذارى ترتيبى، آورده شده است، و پس از آن فتواى مقام معظم رهبرى (مد ظله) - مواردى که اختلاف داشته- بعد از تصوير( ) آمده است.

  • در مواردى که حضرت امام (ره) در مسأله اى فتواى صريح داشته اند ولى حضرت آيت الله العظمى خامنه اى (دام ظله) حکم به احتياط واجب داده اند، متن فتواى حضرت امام خمينى(ره) ذکر شده و عبارت « بنا بر احتياط واجب » که نظر مقام معظم رهبرى (مد ظله) مىباشد، ، بعد از تصوير (R) قابل رؤيت است.

>>>صفحه اصلی تفاوت فتاوا<<<

 
 Copyright © 2003-2013 - AVINY.COM - All Rights Reserved