بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى
در خطبه های نماز جمعه

1382/11/24

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در اجتماع عظیم نمازگزاران تهرانی با تشکر صمیمانه از ملت بزرگ ایران به علت حضور پرشور، باشکوه و وحدت بخش در راهپیمایی بیست و دوم بهمن تاکید کردند: جمعه آینده نیز ملت بر اساس "مصالح خود و کشور و نظام"  به پای صندوقهای رای می رود و در انتخاباتی باشکوه نمایندگان شایسته خویش را به مجلس می فرستد و امیدهای دشمنان را برای برگزاری انتخاباتی سرد و بی روح بار دیگر نقش بر آب می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای در خطبه دوم نماز انتخابات مجلس هفتم را بسیارمهم خواندند و با اشاره به توجه خاص دوستان و دشمنان انقلاب و ایران به این انتخابات افزودند: هر ایرانی غیور و علاقه مند به "عزت ایران، آبادانی کشور و سرنوشت ملت" باید برای انتخابات کار کند تا مجلسی قوی و آبرومند تشکیل شود.

ایشان در تبیین اهمیت انتخابات مجلس هفتم خاطرنشان کردند: شرکت در انتخابات بارزترین مظهر حضور مردم در صحنه و پشتوانه عظیم انقلاب و کشور است و می تواند همچون سنگری مستحکم سرنوشت ملت و کشور را از هر آسیبی مصون سازد و دشمنان را از تعرض و گستاخی بازدارد.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به ناکامی پی در پی دشمنان در بیست و پنج سال اخیر افزودند: تنها راه باقیمانده برای دشمنان جدا کردن مردم از نظام  و مسوولان است، به همین علت مراکز قدرت جهانی به روز اول اسفند چشم دوخته اند تا اگر مردم در انتخابات حضور گسترده ای نیافتند با تبلیغ و القای جدایی مردم از نظام ، راه را برای دخالتها و سلطه طلبی  های خود در ایران هموار کنند. اما ملت به آنها نشان خواهد داد که همچون گذشته، محکم و استوار در دفاع از مصالح و اهداف و آرمانهای نظام و کشور ایستاده است.

حضرت آیت الله خامنه ای مجلس هفتم را تعیین کننده سرنوشت چهار سال آینده کشور برشمردند و افزودند: مجلس با قانونگذاری راه حرکت عمومی کشور و دستگاهها را مشخص می سازد و در واقع سرنوشت کشور و ملت را رقم می زند به همین علت شرکت مردم در انتخابات به معنای دخالت در سرنوشت خودشان و سرنوشت کشور است و اهمیت فراوانی دارد.

ایشان نظارت مجلس بر عملکرد دولت و دستگاهها را از دیگر علل اهمیت مجلس خواندند و افزودند: مجلس می تواند با نظارت صحیح جلوی هرگونه حرکت غلط یا فساد را سد کند و هر قدر حضور مردم در انتخابات بیشتر شود طبعا مجلسی قوی تر تشکیل می شود. بنابراین حضورمردم در پای صندوقهای رای از این زاویه نیز مهم است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: مجلس هفتم از زاویه چشم انداز بیست ساله کشور هم اهمیت خاصی می یابد، چرا که اولین گام عملی در اجرای این چشم انداز و افق روشن آینده کشور، در مجلس هفتم  برداشته خواهد شد و همین مساله انتخابات جمعه آینده را دارای اهمیت بیشتری می سازد.

رهبر معظم انقلاب به سخنان دو روز قبل برخی نمایندگان مجلس آمریکا در مخالفت با برگزاری انتخابات مجلس اشاره کردند و افزودند: دشمنان ایران از آمریکا به ملت ایران دستور می دهند که در انتخابات شرکت نکنند و این مساله دلیل واضحی است که دشمنان اسلام و ایران خواهان برگزاری انتخابات اول اسفند نیستند و تلاش می کنند آن را از رونق بیاندازند.

حضرت آیت الله خامنه ای ، دخالتهای برخی مجالس اروپایی را هم درانتخابات ایران، کاری وقیحانه خواندند و خاطرنشان کردند: اینگونه کشورها بدانند تا وقتی این رفتارها در مرحله حرف است برای ما اهمیتی ندارد اما اگر قرار شود به دخالت در امور داخلی ایران بیانجامد ملت ایران تودهنی محکمی به همه آنها خواهد زد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تشکر از مسوولان و دستگاههایی که تاکنون به وظایفشان در مساله انتخابات عمل کرده اند افزود: برخی دستگاهها و مسوولان از یکدیگر گلایه هایی دارند که گاه بزرگ هم می شود اما اکنون وقت شکوه  و گلایه نیست و باید به مصلحت کشور و ملت فکر کرد و دیگر وظایفی را که برای برقراری انتخابات بر دوش مسوولان و دستگاهها قرار دارد، بخوبی انجام داد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به رفتار صحیح مردم در مقابل برخی کارهایی که در یکی دو ماه اخیر در داخل صورت گرفت و دشمنان ملت را شاد کرد افزودند: آفرین بر ملتی که آگاه و هوشیار ، وظایف خود را در قبال این گونه حرکات شناخت و بخوبی انجام داد.

ایشان خاطرنشان کردند: امام راحل عظیم الشان می فرمودند هرگاه دشمن از شما تعریف کرد ببینید کجای کارتان اشتباه بوده است و اکنون هم کسانی که دشمن را در ماههای اخیر شاد کردند و بر طبل تعطیلی انتخابات کوبیدند باید در رفتار ناصحیح خود تامل کنند.

رهبر معظم انقلاب افزودند: امروز هم کسانی که در میان ملت، منزوی هستند در گوشه و کنار، همان حرفها را می زنند و می گویند مردم نباید در انتخابات شرکت کنند و یا اینکه "ما" در انتخابات شرکت نمی کنیم اما این حرفها، غلط است و مردم به آن توجهی نمی کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز تاسف از بی توجهی برخی عناصر و افراد صاحب قلم و تریبون به اهمیت انتخابات مجلس افزودند: برخی افراد با گفتار یا رفتار خود مردم را از حضور در انتخابات دلسرد می کنند که این کار نتیجه بی توجهی و غفلت است.

رهبر معظم انقلاب یادآوری کردند: مسوولان اصلی کشور، بسیاری از نمایندگان مجلس و مسوولان دیگر دستگاهها، علاقه مند به اسلام و نظام و دلسوز مردمند بنابراین در مورد کارهایی که دشمن را شاد کرده است نباید اذهان عمومی به سراغ این افراد برود چرا که اینگونه رفتارها را جمع های کوچکی انجام می دهند که ممکن است هر جایی باشند.

 رهبر معظم انقلاب با انتقاد از کسانی که می گویند اگر فلان کار نشود اسلام از دست می رود، خاطرنشان کردند: کسانی هم هستند که می گویند اگر اوضاع فلان جور نشود، جمهوریت از بین می رود. اما هر دوی این حرفها غلط است چرا که جمهوریت ما، از اسلام گرفته شده نه از جای دیگر، ضمن آنکه اسلام به ما اجازه نمی دهد مردم سالاری نداشته باشیم.

ایشان تاکید کردند: خدا و مردم در نظام اسلامی، در طول هم قرار دارند و این ملت با تکیه بر قانون اساسی توانسته است اسلامیت و جمهوریت نظام را تضمین کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به لزوم توجه به معیارها درانتخاب نامزدهای شایسته افزودند: تدین ، کارآمدی ، دلسوزی و شجاعت، چهارشرط اصلی انتخاب کاندیداهای مناسب و شایسته است که می توان با شناخت فردی و یا مراجعه به افراد امین، اینگونه کاندیداها را شناخت و به آنها رای داد تا مجلسی قوی و متکی بر آرای مردم تشکیل شود و وظایف سنگینی را که بر عهده دارد انجام دهد.

رهبر معظم  انقلاب در همین زمینه افزودند: نمایندگان ملت ضمن متدین بودن و کارآمدی باید دلسوز مردم بخصوص طبقات محروم باشد و خود را وامدار پول و قدرت نکند و با شجاعت و پایداری در برابر دشمنان ملت به وظایف سنگین خود عمل کند.

ایشان صیانت از آرای مردم را وظیفه سنگین دستگاههای مسوول خواندند و افزودند: مسوولان همه تلاش خودرا بکار گیرند تا انتخاباتی سالم برگزار شود و آرای مردم کاملا حفظ شود.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین نامزدهای نمایندگی مجلس هفتم را به پرهیز از اسراف در تبلیغات توصیه کردند و افزودند: کاندیداها در تبلیغاتشان، حرفهای واقعی بزنند و عقاید واقعی خودرا بیان کنند تا مردم نیز با شناخت صحیح و در کمال آزادی، نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب کنند و مجلسی در شان ملت ممتاز ایران تشکیل شود.

حضرت آیت الله خامنه ای در خطبه اول نماز، حضور گسترده و فراگیر ملت در راهپیمایی 22 بهمن را یک پدیده بی نظیر در دنیا برشمردند و خاطرنشان کردند: مسوولان باید قدر این پدیده عظیم  را بدانند و با خدمت گذاری به ملت به حضور تعیین کننده آنها در صحنه های مختلف پاسخ مناسبی بدهند.

مقام معظم رهبری با اشاره به حضور پرشور و نشاط نسل جوان در کنار نسل انقلاب در راهپیمایی 22 بهمن افزودند: حضور همه قشرهای مردم در راهپیمایی  سالگرد پیروزی انقلاب، آگاهی و هوشیاری ملت و علاقه مندی و دلبستگی آنها به انقلاب، نظام و امام راحل (ره) را بار دیگر اثبات کرد و این حضور برای کشور و نظام مصونیت ساز است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیان علل شکل گیری انقلاب اسلامی و تاثیر آن در جهان بخصوص دنیای اسلام، از استقلال ، آزادی ، خودباوری و پیشرفت به عنوان چهار رکن اساسی انقلاب اسلامی یاد و تاکید کردند: انقلاب اسلامی ، ملت ، دولت و کشور ایران را مستقل کرد و امروز هیچ قدرتی در دنیا نمی تواند در مسائل کشور اعمال نفوذ نماید و تمام تصمیم ها براساس مصالح  ملت است.

ایشان با اشاره به آزادی موجود در کشور بویژه آزادی فکر و بیان، یکی از موارد مهم آزادی را ، آزادی ملت برای انتخاب مسوولان بیان کردند و افزودند: ملت ایران در چارچوب قانون خود ، آزاد است تا مسوولان کشور را براساس رای و نظر خود انتخاب نماید که اگر از عملکرد مسوولان  راضی باشد ، انتخاب آنها را ادامه می دهد و چنانچه رضایت نداشته باشد، انتخاب خود را تغییر خواهد داد.

حضرت آیت الله خامنه ای، خودباوری را از جمله برکات انقلاب اسلامی و درسهای امام بزرگوار دانستند و با اشاره به پیشرفت هایی که درعرصه های مختلف علمی در 25 سال گذشته بدست آمده ، افزودند:  البته هنوز راه زیادی تا رسیدن به اهداف عالیه انقلاب باقی مانده ولی آنچه که در طول سالهای گذشته انجام گرفته تحسین برانگیز می باشد.

ایشان خاطرنشان کردند: همه دستاوردهای انقلاب بویژه چهار رکن اساسی آن ، از برکات و موهبت اسلام است و افرادی که با اسلام و احکام آن مخالفت می کنند در واقع به کشور و ملت ضربه می زنند.

رهبر معظم انقلاب  با تاکید بر اینکه نظام اسلامی و مسوولان آن هیچگاه به دنبال دشمن تراشی نبوده اند، یکی از علل اصلی دشمنی ، دشمنان را برچیده شدن بساط غارت و چپاول قدرتهای سلطه طلب در ایران دانستند و خاطرنشان کردند: احیای روح امید در میان ملتهای مسلمان و جهان غرب بواسطه پیروزی انقلاب اسلامی از دیگر علل دشمنی با نظام اسلامی ایران است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به روشهای مختلف دشمنی سلطه طلبان جهانی با انقلاب اسلامی تبلیغ نقض حقوق بشر و نبودن دموکراسی در ایران را از جمله این روشها دانستند و خاطرنشان کردند: کم اهمیت جلوه دادن و تحقیر دستاورد بزرگ ملت ایران یعنی مردم سالاری دینی از روشهایی است که دشمن هموار تلاش دارد با استفاده از آن با انقلاب اسلامی مردم ایران مقابله کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه ملت ایران به مردم سالاری دینی و جمهوری اسلامی به عنوان دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی، افتخار می کند ، افزودند: امروز در آمریکا که مدعی دموکراسی است ، رییس جمهور این کشور، با کمتر از 25 درصد آرا و با رای  دادگاه ، بر مردم حکومت می کند و دولت آمریکا با شعار دموکراسی از دیکتاتورترین رژیم ها حمایت می نماید که این نتیجه همراه نبودن دموکراسی با دین و معنویت است.

مقام معظم رهبری تنها راه مقابله با دشمنی ها و بی اثر کردن آنها را ایستادگی ملت، تمسک به آرمانها و اصول انقلاب و حضور در صحنه دانستند و تصریح کردند:  مسوولان نیز باید با کارآمدی ، هوشیاری و تلاش عالمانه و دلسوزانه در جهت قوی تر شدن روز به روز ملت ایران به حل مشکلات حرکت نمایند.

 

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved