شهید آوینیپيشگفتار

 

حكمتنامه بسيج ، نخستين مجموعه از سلسله نوشتارهايى است كه با بهره‏گيرى از رهنمودهاى حكيمانه قرآن كريم و سخنان نورانى اهل بيت ‏عليهم السلام، به خواست خداوند متعال، به صورت موضوعى براى اقشار مختلف جامعه سامان خواهد يافت.
در آغاز براى پى بردن به اهمّيت اين اقدام، اشاره به دو نكته ضرورى است:
يك. انسان براى رسيدن به فلسفه آفرينش خود و بهره‏بردارى بهتر از سرمايه زندگى در جهت صعود به قلّه تكامل مادّى و معنوى، نياز به برنامه دارد و اين برنامه در دورانهاى مختلف زندگى و براى اقشار مختلف جامعه، متفاوت است.
دو. اسلام، پيام‏آور تكامل براى انسان در همه دورانهاست و براى آن كه همه اقشار جامعه با برنامه متناسب زندگى خود آشنا شوند، رهنمودهاى حكيمانه‏اى ارائه كرده است كه در هر مقطع از تاريخ، جمع‏آورى و موضوع‏بندى اين رهنمودها متناسب با نيازهاى زمان براى گسترش فرهنگ اسلام ناب، ضرورى و اجتناب‏ناپذير است.
با اين نگاه، نگارنده با وجود همه مسئوليتهاى اجرايى و فرهنگى‏اى كه بر دوش دارد، مصمّم شد كه در كنار ساير كارها با اعتماد

به يارى خداوند متعال، اين اقدام مهم و ضرورى را نيز تحت عنوان «حكمتنامه» براى اقشار مختلف جامعه دنبال كند و در اين حركت پُر بركت و نورانى، نخستين مجموعه‏اى كه سامان يافت، در جهت گسترش فرهنگ قشرى پيشتاز در جامعه اسلامى گرديد كه امام خمينى - رضوان اللَّه تعالى عليه - افتخار مى‏كرد كه در دنيا يكى از آنهاست و از خداوند متعال مى‏خواست كه او را در قيامت، در صف آنان محشور فرمايد. من اين سرآغاز را به فال نيك مى‏گيرم و اميدوارم كه خداوند متعال، توفيق تهيه ساير مجموعه‏هاى موضوعى را نيز عنايت فرمايد.
بر خود لازم مى‏دانم از فاضل عزيز و بزرگوار حجة الاسلام جناب آقاى حاج احمد غلامعلى كه در ساماندهى نهايى اين مجموعه مرا يارى داد و نيز از دانشمند گرانمايه حجة الاسلام والمسلمين آقاى عبدالهادى مسعودى كه ترجمه شمارى‏(1) از احاديث اين مجموعه را پذيرفت، صميمانه سپاسگزارى نمايم و براى همه خدمتگزاران در «مركز تحقيقات دارالحديث» كه به گونه‏اى در آماده‏سازى اين كتاب سهيم‏اند، از خداوند منّان، توفيق خدمت بيشتر به فرهنگ اهل بيت و خير دنيا و آخرت را مسئلت مى‏نمايم.
ربّنا تقبّل منا إنّك أنت السميع العليم!

محمّدى رى‏شهرى

14 شهريور 1381

27 جمادى الثانيه 1423


1. گفتنى است كه ترجمه اكثر مطالب حكمتنامه برگرفته از ترجمه ميزان الحكمة و برخى تأليفات ديگر نگارنده پس از اصلاح است.

Copyright © 2003-2016 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo